Aktualności

Aleksander Kabziński nie żyje

Dotarła do nas smutna wiadomość, że 4 października, po długiej walce z ciężką chorobą zmarł Aleksander Kabziński - prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw.

Hasło Kongresu

26. Światowy Kongres Drogowy – podsumowanie

Światowy Kongres Drogowy po raz pierwszy zebrał się na Bliskim Wschodzie. Przeszło 3 tys. delegatów debatowało w dniach 6-10 października w Abu Zabi. Wśród nich było kilkanaście osób z Polski.

Prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego Claude Van Rooten podczas Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku w 2018 r.. Fot. PKD

Prezydent PIARC otworzy Kongres ZID

Prezydent PIARC Claude Van Rooten otworzy 4 grudnia w Warszawie Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową. Wcześniej weźmie udział w spotkaniu Komitetów Narodowych PIARC Europy.

Najlepsi kierowcy pługów odśnieżnych jadą do Krakowa

Bracia: Paweł i Piotr Żurańscy z Intertollu oraz Artur Sobczak z firmy FB Serwis zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na zawody operatorów pługów odśnieżnych Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie.

Przez polskie stoisko stale przewijał się międzynarodowy potok zwiedzających. fot. PKD

Polska mocno zaznaczyła obecność na WRC

W Abu Zabi dobiegł końca 10 października 26. Światowy Kongres Drogowy. W kongresie brało udział kilkunastu przedstawicieli polskich instytucji i firm, Polska miała też swoje stoisko na wystawie.

Norwegia: bezpieczna i innowacyjna

Grupa przedstawicieli norweskich firm na niedawnym VI Warmińsko-Mazurskim Forum Drogowym wzięła udział w debacie „Dlaczego Norwegia przoduje w statystykach bezpieczeństwa drogowego?”.

Wypadek wyglądał bardzo groźnie i realistycznie. Fot. PKD

Udana akcja ratownicza w Mikołajkach

Praktycznym dopełnieniem debat o bezpieczeństwie drogowym na Forum w Mikołajkach była zorganizowana 24 września akcja ratowania ofiar groźnie wyglądającego wypadku na jednej z ulic miasta.

Prof. Suchorzewski ()z prawej) otrzymuje statuetkę

Prof. Wojciech Suchorzewski „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”

Prof. Wojciech Suchorzewski został laureatem honorowego wyróżnienia „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”. Statuetkę wręczono mu 23 września podczas otwarcia Forum Drogowego w Mikołajkach.

Kalendarium wydarzeń PKD w 2020 r.

Tradycyjne regionalne fora drogowe na Śląsku, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu międzynarodowe konferencje w Lublinie i Wrocławiu – to najważniejsze punkty kalendarium imprez PKD w 2020 r.

Patronat PIARC dla Kongresu ZID

Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową został objęty honorowym patronatem PIARC. Konferencja odbędzie się w dniach 4-5 grudnia w Warszawie.

Polskie stoisko w Abu Zabi

PKD jako Komitet Narodowy PIARC będzie miał swoje stoisko na wystawie towarzyszącej Światowemu Kongresowi Drogowemu. Do projektu mogą dołączyć zainteresowane firmy.

Stanowisko projektantów przedstawili: (od lewej) Tomasz Siwowski z Promost Consulting i Cezary Saganowski z Egis Poland.

Jak inżynier z inżynierem

Proponowane zapisy umowy projektanta z generalnym wykonawcą kontraktów budowlanych na budowę dróg były 2 lipca tematem spotkania przedstawicieli obu grup w Warszawie.

Rik Nuyttens ponownie przewodniczącym ERF

Podczas dorocznego zgromadzenia ogólnego Federacji Drogowej Unii Europejskiej ERF Rik Nuyttens z firmy 3M został ponownie wybrany na przewodniczącego ERF na dwuletnią kadencję 2019-2020

Siedzina Transprojektu Gdańskiego. Fot. archiwum

Transprojekt Gdański liderem rynku projektów dla GDDKiA

Jak poinformowała GDDKiA, różne etapy przygotowania dokumentacji lub prac projektowych w tracie realizacji inwestycji obejmują ponad 4200 km dróg. 15% udziału w tym „torcie” ma Transprojekt Gdański.

Spotkanie Rady Programowej. Na zdjęciu (od prawej): prof. Janusz Bohatkiewicz i dr inż. Igor Ruttmar. Fot. PKD

Inauguracja Rady Programowej PKD

25 czerwca spotkali się na inauguracyjnym posiedzeniu członkowie Rady Programowej PKD – Komitetu Narodowego PIARC. Na czele nowego ciała stanął profesor Politechniki Lubelskiej Janusz Bohatkiewicz.

WZC Polskiego Kongresu Drogowego obradowało 25 czerwca 2019 r. w Warszawie. Na zdjęciu (od lewej): przewodniczący Walnego Zebrania Członków Janusz Wójtowicz i prezes Zarządu Zbigniew Kotlarek. Fot. PKD

Kongres Drogowy idzie w świat

Po intensywnych działaniach programowych w roku 2018 w kraju, rok 2019 oznaczać będzie bardzo szeroko zakrojoną obecność międzynarodową PKD – zadecydowało Walne Zebranie Stowarzyszenia.

Ryzyko motocyklisty

Groźba utraty życia przez motocyklistę na drodze w Europie jest 23-35 razy większa niż w przypadku użytkownika samochodu. Co można uczynić, by zwiększyć ich szanse?

Konkurs dla studentów rozstrzygnięty!

Mateusz Kruk z Politechniki Krakowskiej został zwycięzcą konkursu dla studentów na najlepszą prezentację z zakresu BIM. Był to jeden z punktów zakończonej 14 czerwca w Krakowie konferencji TEM – iHEEP.

Droga przez pustynię w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Do 30 czerwca zapisz się ze zniżką na WRC 2019

Wydłużony został termin, w którym można skorzystać ze zniżki w opłacie za udział w 26 Światowym Kongresie Drogowym w Abu Zabi, który obradować będzie od 6 do 10 października.

Tadeusz Suwara – kolejny „Zasłużony dla sprawy drogowej”

Honorowe wyróżnienie PKD „Zasłużony dla Sprawy Drogowej” zostało wręczone 5 czerwca w Katowicach dr inż. Tadeuszowi Suwarze, wieloletniemu pracownikowi państwowej administracji drogowej, projektantowi

Uczestnicy inauguracyjnej sesji Śląskiego Forum Drogownictwa. Fot. PKD

Śląskie Forum w historycznej scenerii

W historycznej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach zainaugurowano 5 czerwca VII Międzynarodową Konferencję „Śląskie Forum Drogownictwa”, połączoną z obchodami 20-lecia Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Konkurs na najlepsze zdjęcie drogowe na Twitterze

PIARC ogłosiło międzynarodowy konkurs „Road Photo Contest”. Główną nagrodą jest darmowa wejściówka na Światowy Kongres Drogowy w Abu Dhabi, wartości 1500 dolarów USA.


3 polskie referaty w Abu Zabi

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC, po ocenie przez Komitety Techniczne, zakwalifikowało 3 referaty polskich autorów do wygłoszenia na Światowym Kongresie Drogowym 2019.

W grudniu Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową

Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową zostanie zorganizowany w Warszawie w dniach 4-5 grudnia 2019 roku, wspólnie przez Polski Kongres Drogowy i Inicjatywę Edukacyjną INFRAMA.


Konkurs dla studentów politechnik – nagroda wyjazd do USA

Projekt TEM zaprasza studentów polskich uczelni technicznych do konkursu na prezentację na temat BIM. Czasu jest mało ale można wygrac wyjazd do USA!

Dyrektor DSDiK Leszek Loch dziękuje za przyznane wyróżnienie

Wyróżnienia „Dobry Gospodarz” za drogi betonowe

Troje samorządowców zostało wyróżnionych nagrodą „Dobry Gospodarz”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Producentów Cementu za budowę samorządowych dróg o nawierzchni betonowej.

Zaproszenie do Katowic

Przeszło 25 referatów i prezentacji, wybitni eksperci z Polski i Niemiec, specjalny charakter ze względu na jubileusz XX-lecia ZDW w Katowicach – to w skrócie VII Śląskie Forum Drogownictwa. Zgłoś się

Wicedyrektor Departamentu Dróg Publicznych MI Beata Leszczyńska przedstawiła uczestnikom Kongresu  działania resortu w obszarze regulacji ważnych dla dróg samorządowych. Fot. PKD

Drogi powiatowe: codzienne problemy na święcie

Jubileuszowy XX Kongres Zarządców Dróg Powiatowych zakończył się 17 maja w Starachowicach przyjęciem uchwały, zawierającej postulaty tego środowiska powtarzane od lat i kilka nowych.

Targi jubileuszy

Pod znakiem wielu jubileuszy w Kielcach przebiegły 25. Targi „Autostrada Polska”. Główne to 200-lecie administracji drogowej i akcentowane przez PKD 100-lecie przystąpienia Polski do PIARC.

Podczas Forum w Mikołajkach odbędzie się pokaz działania sił ratowniczych po symulowanym wypadku drogowym. Na zdjęciu: taki pokaz podczas konferencji BRD w Kazimierzu Dolnym w roku 2016. Fot. PKD

Krajowa Rada BRD i GDDKiA patronami Forum w Mikołajkach

Krajowa Rada BRD oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad objęli honorowym patronatem wrześniowe Forum w Mikołajkach poświęcone bezpieczeństwu.