Aktualności

Targi jubileuszy

Pod znakiem wielu jubileuszy w Kielcach przebiegły 25. Targi „Autostrada Polska”. Główne to 200-lecie administracji drogowej i akcentowane przez PKD 100-lecie przystąpienia Polski do PIARC.

Podczas Forum w Mikołajkach odbędzie się pokaz działania sił ratowniczych po symulowanym wypadku drogowym. Na zdjęciu: taki pokaz podczas konferencji BRD w Kazimierzu Dolnym w roku 2016. Fot. PKD

Krajowa Rada BRD i GDDKiA patronami Forum w Mikołajkach

Krajowa Rada BRD oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad objęli honorowym patronatem wrześniowe Forum w Mikołajkach poświęcone bezpieczeństwu.

Obwodnica Pawłowic na drodze wojewódzkiej 833. Fot. ZDW Katowice

Solidne drogi nie tylko na Śląsku

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski objął honorowym patronatem inicjatywę „Solidne drogi” - przedsięwzięcie Polskiego Kongresu Drogowego oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Nie żyje Andrzej Tracz

Po długiej ciężkiej chorobie 26 kwietnia 2019 r. zmarł Andrzej Tracz, zasłużony drogowiec, wieloletni przewodniczący Krajowej Sekcji Drogownictwa NSZZ Solidarność.

Walne Zebranie PKD 25 czerwca

Zarząd PKD zwołał doroczne Walne Zebranie Członków stowarzyszenia na 25 czerwca. Odbędzie się ono w Centrum Konferencyjnym „Żurawia” w Warszawie.

„Beton w drogownictwie” z wieloma patronami

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz objęli honorowym patronatem „Beton w drogownictwie”.

ERF rekomenduje jednolite parametry oznakowania dróg

Federacja Drogowa UE rekomenduje przyjęcie jednolitych standardów oznakowania dróg jako zapisu w przygotowywanej nowej dyrektywie o zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.

Eurovia nowym członkiem PKD

Firma EUROVIA POLSKA SA przystąpiła od 1 marca do PKD w charakterze członka wspierającego.

Drogowcy zbierają krew dla ofiar wypadków

GDDKiA we współpracy z Narodowym Centrum Krwi zbiera krew dla ofiar wypadków drogowych. Akcja potrwa do końca roku, a przyłączyć się może do niej każdy.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Narciarze-drogowcy powalczą 2 marca w Zakopanem

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa zaprasza drogowców do Zakopanego na XV Zawody Narciarskie i Snowboardowe im. Wojtka Malusi. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego.

Konsultacje nowego Prawa zamówień

Trwają konsultacje projektu zupełnie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Rządowe instytucje organizują 16 lutego w ich ramach nietypową formę debaty – hackathon.

Budowa obwodnicy Suwałk - marzec 2018 r. Fot. PKD

Beton w drogownictwie – wspólna inicjatywa PKD i SPC

PKD i Stowarzyszenie Producentów Cementu porozumiały się w sprawie wspólnej organizacji Forum „Beton w drogownictwie”. Konferencja i wystawa odbędą się w Suwałkach w dniach 10-12 kwietnia.

Paweł Adamowicz (pierwszy z lewej) podczas uroczystości otwarcia wystawy towarzyszącej Zimowemu Kongresowi Drogowemu w Gdańsku 20 lutego 2018 r. Fot. PKD

PIARC pożegnał Pawła Adamowicza

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC pożegnało prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia po ciężkim zranieniu przez zamachowca.

PKD patronuje inicjatywom drogowym

PKD jest patronem honorowym wielu inicjatyw o charakterze wymiany wiedzy, dobrych praktyk i doświadczeń w drogownictwa. Uzupełniają one własną działalność programową stowarzyszenia.

Emisja do atmosfery - zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

Patronat ministra Adamczyka nad konferencją w Poznaniu

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk obejmuje patronatem konferencję „Drogownictwo po COP24: nowy wymiar recyklingu”, organizowaną przez PKD 27 lutego w Poznaniu – poinformowało Biuro Ministra.

Ruszyła rejestracja na Światowy Kongres Drogowy 2019

26 Światowy Kongres Drogowy odbędzie się w dniach 6-10 października br w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na stronie internetowej Kongresu można już rejestrować udział.

Konsultacje katalogu mostowego

Ministerstwo Infrastruktury prosi o nadsyłanie do 11 stycznia uwag do projektu „Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów", opublikowanego na rządowych stronach www.

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Fot. PKD

Patronat GDDKiA nad Forum Tunelowym

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora DKiA objął honorowym patronatem Polskie Forum Tunelowe, które odbędzie się 23 stycznia we Wrocławiu.

Śląskie Forum Drogownictwa tro jedna z tych imprez PKD, które cieszą się nieodmiennym zainteresowaniem. Fot. PKD

2019: bogaty kalendarz imprez

Popularne fora regionalne na Śląsku oraz Warmii i Mazurach, sprawdzone imprezy sportowe i kolokwia eksperckie – to filary oferty programowej PKD na rok 2019, którą Zarząd zatwierdził 12 grudnia.

Końcowym akcentem warsztatów było zaprezentowanie wniosków wypracowanych w grupach roboczych. Fot. Anna Rogalińska, viaexpert

Polscy i niemieccy drogowcy na roboczym spotkaniu w Szczecinie

„Chcemy dzielić się doświadczeniami i uczyć od siebie” - zadeklarowali uczestnicy polsko - niemieckiej konferencji ekspertów z dziedziny drogownictwa, która obradowała 5-7 grudnia br. w Szczecinie.

Budowa drogi S17 w woj. lubelskim. Fot. GDDKiA

Do zakochania w betonie jeden krok

Doświadczenia Zamawiającego oraz generalnych wykonawców z budowy drogi S17 z Kurowa do węzła „Lubelska” były 29 listopada tematem specjalnej sesji II Lubelskiej Konferencji Techniki Drogowej.

Ekipa PKD TV nagrywa rozmowę z dyr. Cezarym Łysenką z Budimeksu. Fot. PKD

Ruszył kanał PKD TV

Relacja z zawodów siatkarskich w Giżycku to pierwszy materiał filmowy, zrealizowany pod marką PKD TV. Można go obejrzeć na właśnie uruchomionym oficjalnym kanale Kongresu na platformie YouTube.

Uczestnicy debaty firm utrzymaniowych w czerwcu 2018 r. w Sopocie. fot. PKD

Branża utrzymaniowa chce dłuższych i indeksowanych umów

Polski Kongres Drogowy przesłał do Ministerstwa Infrastruktury, w imieniu firm utrzymaniowych, wystąpienie z propozycjami udoskonalenia systemu „utrzymaj standard”.

Otwarcie konferencji na Politechnioce Lubelskiej. Przemawia prorektor prof. dr hab. Annba Halicka. Fot. PKD

Drogi tańsze i/czy trwalsze?

Podbudowy, wzmocnienia gruntu oraz nawierzchnie betonowe na drogach krajowych i lokalnych były głównymi tematami zakończonej 29 listopada II Lubelskiej Konferencji Techniki Drogowej.

Jeden z alpejskich tuneli. Fot. Pixabay

O tunelach w Lyonie

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC wraz z Francuskim Komitetem Narodowym zorganizowały w Lyonie seminarium tunelowe z udziałem ponad 300 uczestników z 40 krajów.

Wręczenie pucharu Mistrzom Polski z Europrojektu. Fot. PKD

Europrojekt obronił drogowe mistrzostwo

Europrojekt Gdańsk jako pierwsza drużyna zdołał obronić tytuł Mistrza Polski Drogowców w siatkówce. W finale pokonał odwiecznego rywala – Transprojekt Gdański 2:0.

otwarcie posiedzenia organów PIARC w Jokohamie. Fot. piarc.org

Doroczne spotkanie PIARC

Coroczne statutowe posiedzenie organów Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC: Rady i Komitetu Wykonawczego odbyło się w końcu października w japońskim miescie Jokohama

Praga gospodarzem Światowego Kongresu Drogowego 2023

27 Światowy Kongres Drogowy odbędzie się w Pradze – postanowili członkowie Rady Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC. Stolica Czech wygrała rywalizację z Sydney i Kuala Lumpur.

Zmiany w metodzie oceny hałasu: opinia PKD

PKD przesłał do Ministerstwa Środowiska opinię do projektu ustawy zmieniającej zasady wykonywania map akustycznych do celów inwestycyjnych.

Mocny głos w sprawie bezpieczeństwa na drogach

W chorwackim Dubrowniku 24 października zakończyła się Europejska Konferencja Drogowa, którą współorganizowała Federacja Drogowa UE ERF. Jednym z głównych tematów było bezpieczeństwo na drogach.