Książka o asfaltach wysokomodyfikowanych

„Mieszanki i nawierzchnie z ORBITON HiMA” to tytuł wydanej przez Orlen Asfalt książki, uzupełniającej znane dotychczas „Poradniki Asfaltowe”. Dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej producenta.

Pierwsze nawierzchnie z wysokomodyfikowanych asfaltów HiMA pojawiły się w USA w latach 2008-2009. W Polsce pierwszy odcinek wykonano w roku 2013, jako wspólny eksperyment Orlen Asfalt i ZDW w Katowicach. Technologia jest na tyle nowa, że producent (handlowa nazwa tego materiału to Orbiton HiMA) postanowił przybliżyć środowisku drogowemu właściwości, zasady prawidłowej aplikacji i wyboru optymalnego miejsca zastosowania. Choć bowiem mieszanki asfaltowe wysokomodyfikowane wyglądaja tak samo jak typowe, są jednak materiałem o zupełnie innych właściwościach użytkowych i technologii stosowania.

Blisko 180-stronicowe opracowanie składa się z dwóch części. Pierwsza część jest przeznaczona przede wszystkim dla laboratoriów przedsiębiorstw drogowych. Omówiono wniej specyfikę projektowania, wraz z podaniem szeregu wskazówek dla pracowników laboratorium oraz pionu technologicznego na budowie, dzięki którym aplikacja Orbiton HiMA powinna być łatwiejsza i bardziej zrozumiała. W części drugiej, bardziej konstrukcyjnej i związanej ze strukturą warstwową nawierzchni asfaltowej, znajduje się wprowadzenie do tematu wymiarowania nawierzchni, wraz z rozwinięciem kilku koncepcji układu warstw.

Tematy podjęte w książce rzadko bywały opisywane w literaturze technicznej lub w ogóle wcześniej niepublikowane – nie tylko w Polsce ale i na świecie. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za rozwój drogownictwa oraz w trosce o coraz lepszą jakość nawierzchni asfaltowych budowanych w Polsce, podjęliśmy próbę przybliżenia drogowcom specyfiki mieszanek i nawierzchni zawierających ORBITON HiMA, czego efektem jest ta publikacja – mówi cytowany w komunikacie Marek Pietrzak, prezes zarządu ORLEN Asfalt.

Publikacja „Mieszanki i nawierzchnie z ORBITON HiMA” jest kolejnym narzędziem wsparcia dla klientów Grupy ORLEN w stosowaniu tych nowoczesnych lepiszczy asfaltowych. Spółka już od wielu lat oferuje branży drogowej wsparcie techniczne i merytoryczne, co potwierdza wydawany w cyklu dwuletnim „Poradnik Asfaltowy”.

I najważniejsze: publikacja jest bezpłatna. Zainteresowane osoby mogą ją pobrać lub zamówić w wersji papierowej, wchodząc na stronę orbiton.pl i wypełniając znajdujący się na niej formularz.

Loading...