O tunelach w Lyonie
Jeden z alpejskich tuneli. Fot. PixabayJeden z alpejskich tuneli. Fot. Pixabay

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC wraz z Francuskim Komitetem Narodowym zorganizowały w Lyonie seminarium tunelowe z udziałem ponad 300 uczestników z 40 krajów.

Celem konferencji, która odbyła się w tamtejszym Centrum Kongresowym w dniach od 3 do 5 października, było promowanie najnowszej wiedzy na temat bieżących kluczowych rozwiązań oraz w ułatwienie dyskusji technicznych i debaty wśród zainteresowanych stron zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego. “Międzynarodowa konferencja na temat zarządzania i bezpieczeństwa w tunelach drogowych” została zorganizowana ze wsparciem Komisji Europejskiej a także Francuskiego Centrum Studiów Tunelowych. Wydarzenie było skierowane do zarządców tuneli, operatorów, służb ratowniczych, projektantów, instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w tunelach, a także do dostawców i instalatorów sprzętu.

Referaty i prezentacje koncentrowały się na następujących zagadnieniach:

 • Narzędzia i systemy zarządzania bezpieczeństwem,
  • Zrównoważony rozwój: kwestie społeczne, środowiskowe i gospodarcze,
  • Bezpieczna eksploatacja tuneli drogowych,
  • Systemy bezpieczeństwa i wyposażenie,
  • Rozwój inteligentnych systemów transportowych (ITS),
  • Wyposażenie techniczne – obecne praktyki i perspektywy.
 • Ostatniego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wizytach technicznych w tunelach zlokalizowanych w Lyonie i regionie Auvergne Rhône Alpes (Croix Rousse, autostrada Lyon-Balbigny, Mont Blanc i Fréjus).

  Wszystkie materiały z tego wydarzenia są dostępne na stronie konferencji

  Tematyka tunelowa jest dla PIARC od wielu lat wiodąca. Komitet techniczny w tym zakresie działa już od 1957 roku. Dzięki temu dostępnych jest wiele opracowań w tym zakresie. Na stronie internetowej Komitetu Technicznego odnaleźć można całą bazę wiedzy dotyczącą tuneli. Znajdują się tu gromadzone przez lata artykuły, specyfikacje czy raporty.

  PIARC opracował także podręcznik w zakresie zarządzania i bezpieczeństwa w tunelach. Jest on dostępny bezpłatnie pod tym linkiem .

  23 stycznia 2019 r. PKD organizuje we Wrocławiu I Polskie Forum Tunelowe, o którym więcej można przeczytać tutaj.

  Loading...