Zygmunt Pater nie żyje

W wieku 81 lat zmarł Zygmunt Pater, wieloletni prezes firmy Mosty Łódź. Był jednym z pięciu pierwszych laureatów honorowego wyróżnienia PKD „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.

Urodził się 3 stycznia 1939 r. Po ukończeniu w 1964 roku studiów na Politechnice Warszawskiej w specjalności „mosty i budowle podziemne”, rozpoczął pracę jako praktykant w PKP Oddział Drogowy, a w maju 1965 r. zatrudnił się w Płockim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych i rozpoczął karierę mostowca. Przez 4 lata pracował jako kierownik budów, zaś w lipcu 1969 roku wyjechał na dwuletni kontrakt do Iraku, gdzie pełnił funkcję kierownika robót na budowie mostu sprężonego przez rzekę Tygrys w Tikricie.

Po powrocie do Polski został kierownikiem zespołu budów w Łodzi, a potem dyrektorem łódzkiego Oddziału PPRM. W 1991 roku, oddział usamodzielnił się i powstało Państwowe Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty-Łódź”, którego został dyrektorem, a rok później, po zawiązaniu przez pracowników spółki akcyjnej – Prezesem Spółki i Dyrektorem Naczelnym. Funkcję tę pełnił do 31 stycznia 2013 r.

W ciągu tych lat Spółka z lokalnego przedsiębiorstwa zatrudniającego 80 osób, przekształciła się w nowoczesną firmę działającą na terenie całej Polski, jedną z nielicznych firm o polskim kapitale w branży budownictwa drogowo – mostowego.

Zygmunt Pater cieszył się ogromnym szacunkiem i uznaniem w środowisku drogowo-mostowym. Wyrazem tego było uhonorowanie go tytułem „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”. Był w gronie pierwszych pięciu osób, który przyznano to wyróżnienie w maju 2015 r. Zostało ono wtedy ustanowione przez Polski Kongres Drogowy z okazji 90-lecia powstania Komitetu Inicjatywnego Polskich Kongresów Drogowych i 10-lecia działalności reaktywowanego stowarzyszenia PKD.

Rodzinie, bliskim i współpracownikom składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Loading...