Patronat GDDKiA nad Forum Tunelowym
Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Fot. PKDTunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Fot. PKD

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora DKiA objął honorowym patronatem Polskie Forum Tunelowe, które odbędzie się 23 stycznia we Wrocławiu.

Forum to kolejna inicjatywa programowa Polskiego Kongresu Drogowego – Komitetu Narodowego Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC. Budowa, eksploatacja i bezpieczeństwo w tunelach drogowych budzą coraz większe zainteresowanie. Polska staje się największym placem budowy takich obiektów w Europie, a GDDKiA największym publicznym Zamawiającym takie roboty.

Forum będzie miało charakter międzynarodowy, co wynika z realizacji zadań Komitetu Narodowego PIARC. Jednym z głównych prelegentów będzie Marc Tesson, dyrektor sieci i rozwoju Centrum Badań Tunelowych CETU Francji i jednocześnie przewodniczący Komitetu Technicznego PIARC ds. Eksploatacji Tuneli Drogowych (Road Tunnel Operations) Ten komitet, wraz z narodowym komitetem PIARC Francji, zorganizował w październiku 2018 r. w Lyonie pierwszą międzynarodową Konferencję Eksploatacji i Bezpieczeństwa Tuneli. Najważniejsze wnioski z tej konferencji stanowić będą temat referatu M. Tessona.

Polskie Forum Tunelowe będzie imprezą cykliczną, organizowaną co roku w innym miejscu, we współpracy z Oddziałami GDDKiA prowadzącymi na swoim terenie inwestycje tunelowe lub eksploatujące tunele. Pierwsze Forum PKD organizuje we Wrocławiu, razem z tamtejszym Oddziałem GDDKiA. Oddział podpisał niedawno umowę na wykonanie ostatniego odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków-Lubawka do granicy z Czechami. W ramach tego odcinka ma zostać wybudowany najdłuższy drogowy tunel w Polsce w miejscowości Stare Bogaczowice, o długości 2290 metrów.

Ta i inne planowane, lub już zrealizowane, inwestycje tunelowe zostaną zaprezentowane przez dyrektorów realizujących je Oddziałów GDDKiA. Wśród tematów konferencji znajdzie się również prezentacja wyników projektu RID „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”. Jego część odnoszącą się do budowy tuneli, zaprezentują wybitni naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej – profesorowie: Marek Cała i Antoni Tajduś.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w piśmie skierowanym na ręce prezesa Zarządu PKD Zbigniewa Kotlarka poinformował, że obejmuje konferencję honorowym patronatem. „Popieram tę inicjatywę, bowiem tematyka tunelowa stała się bardzo aktualna z uwagi na realizowane obecnie jak i planowane przez GDDKiA inwestycje. Jestem przekonany, że Polskie Forum Tunelowe stanie się miejscem wymiany doświadczeń w tym zakresie środowiska inwestorów, projektantów i wykonawców drogowych” – czytamy w liście.

Szczegółowy program Forum i warunki uczestnictwa na stronie konferencji

Loading...