PKD wspiera firmy drogowe
Polskie stoisko na wystawie w Abu Zabi zorganizowane przy wsparciu klastra LTPP. Fot. PKDPolskie stoisko na wystawie w Abu Zabi zorganizowane przy wsparciu klastra LTPP. Fot. PKD

Polski Kongres Drogowy został członkiem dwóch klastrów, skupiających firmy branży budowlanej i transportowej. Celem ich działania jest wspieranie obecności polskiego biznesu na rynkach zagranicznych.

Pierwszą taką inicjatywą jest Polski Klaster Budowlany (do połowy 2019 roku używający nazwy Wschodni Klaster Budowlany), skupiający firmy budowlane, uczelnie i instytucje otoczenia biznesu. Celem powołania klastra jest internacjonalizacja polskiego sektora budowlanego, w tym pogłębianie współpracy polskich firm budowlanych na rynkach eksportowych. Ma on prezentować na globalną skalę możliwości polskich przedsiębiorstw sektora budownictwa w oparciu o najnowocześniejsze technologie, produkty, systemy oraz profesjonalną kadrę inżynierską.

Obecnie klaster organizuje misję gospodarczą na targi SWISSBAU 2020, które odbywać się będą w Bazylei w dniach 14-18 stycznia. Odbywające się co dwa lata targi gromadzą przeszło 1000 wystawców i są odwiedzane przez 100 tysięcy osób. Klaster będzie miał swoje stoisko, organizuje ponadto dla polskich firm spotkania biznesowe i warsztaty ułatwiające poruszanie się po rynku szwajcarskim. Więcej informacji można znaleźć na stronie nternetowej klastra.

Drugim klastrem, którego PKD został członkiem w 2019 roku, jest Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe z siedzibą w Gdańsku. Realizuje on podobne cele i również zalicza się do krajowych klastrów kluczowych. W kończącym się roku klaster realizował m.in. dofinansowywane ze środków unijnych projekty „Usługi Wsparcia Eksportu” i „ZEA” czyli wspieranie promocji polskich firm na rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z tych funduszy Polski Kongres Drogowy pokrył część kosztów polskiego stoiska na wystawie towarzyszącej 26. Światowemu Kongresowi Drogowemu w Abu Zabi.

W przyszłym roku planowane jest znaczne rozszerzenie tej działalności promującej polskie firmy oraz polskie projekty infrastrukturalne. Polski Kongres Drogowy będzie obecny na wystawie EXPO 2020, która odbywać się będzie w Dubaju między 20 października 2020 a 10 kwietnia 2021 r. Polski pawilon narodowy będzie wzniesiony w skrzydle poświęconym mobilności. PKD jako komitet narodowy PIARC planuje zorganizowanie tam konferencji poświęconej miejscu realizowanego szlaku Via Carpatia w sieci połączeń północ-południe w transporcie intermodalnym. Konferencja będzie połączona z misją polskich firm i udziałem w odbywających się także jesienią w Dubaju targach Big 5.

W roku 2020 zaplanowane zostały również misje polskich firm branży drogowej do Azerbejdżanu (kwiecień), Kazachstanu (maj) oraz do Senegalu (październik). Zapraszamy do śledzenia na bieżąco informacji o przygotowaniach do tych projektów.

Loading...