23. drogowe targi w Kielcach

Po raz 23. w Kielcach zorganizowane zostały Targi AUTOSTRADA POLSKA. W odbywającej się w dniach 9-11 maja wystawie uczestniczy przeszło 400 wystawców.

Targi Kielce jako organizator imprez targowych działają od 25 lat – przypomniał prezes tej należącej do samorządu miasta spółki dr Andrzej Mochoń. Jako jedne z pierwszych wystartowały targi “Autostrada Polska”, choć wtedy daleko było do budowy nowych odcinków autostrad. Zainwestowaliśmy w boom, którego się spodziewaliśmy – dodał prezes Mochoń. W kolejnych latach targi, jak i branża drogowa, przeżywały wzloty i czasy kryzysu. Ich najlepsze lata, to koniec pierwszej dekady obecnego wieku, początki realizacji wielkiego programu budowy dróg krajowych. Obecnie targi są już skromniejsze – w tegorocznej edycji uczestniczy nieco ponad 400 firm, a ekspozycja – jak poinformował prezes Mochoń – zajmuje 12 tys. metrów kwadratowych.

Zabierając głos podczas uroczystości otwarcia Targów prezes Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek zwrócił uwagę na rolę takich imprez w upowszechnianiu postępu technologicznego w drogownictwie. Innowacyjność służąca optymalizacji budownictwa drogowego będzie pierwszoplanowym, wręcz strategicznym tematem w działaniach PKD w najbliższych latach. Temu też służy nawiązanie jeszcze szerszej niż do tej pory współpracy stowarzyszenia z organizacjami i instytucjami międzynarodowymi.

Tradycyjną formułę otwierającą targi wygłosił wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit. Podkreślił znaczenie tej imprezy jako miejsca spotkań branży i ważnych rozmów. One tworzą dobrą atmosferę, w której można się porozumiewać w istotnych dla budownictwa drogowego kwestiach. Kiedy półtora roku temu władzę przejął obecny rząd, stanął przed nim ogrom problemów – przypomniał J. Szmit. Na szczęście znalazł w branży partnerów do uczciwej, rzetelnej rozmowy, czego efekty widać po działalności Rady Ekspertów. Podsumowaniu dotychczasowych rezultatów jej pracy i perspektywom jej kontynuacji poświęcona była debata “W dialogu buduje sie najlepiej”, która odbyła się w pierwszym dniu targów. Piszemy o niej osobno.

Oprócz Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA POLSKA, w tym samym terminie w kieleckim centrum wystawienniczym odbywają się pokrewne imprezy: Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, Targi Transportu Drogowego – Pojazdy Użytkowe ROTRA, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO oraz Salon Europarking. Wystawcy z tych kategorii są z każdym rokiem bardziej widoczni w halach Targów Kielce i w otaczającej ich przestrzeni.

Loading...