Europa rozmawia o tunelach

Budowa, eksploatacja i bezpieczeństwo w tunelach drogowych budzą coraz większe zainteresowanie. W październiku odbędą się 2 międzynarodowe konferencje na ten temat, a w styczniu 2019 PKD organizuje we Wrocławiu Forum na ten temat.

Lyon

Światowe Stowarzyszeni Drogowe PIARC, jego Komitet Techniczny do spraw Eksploatacji Tuneli i komitet Narodowy dla Francji organizują w dniach 3-5 października w Lyonie pierwszą międzynarodową Konferencję Eksploatacji i Bezpieczeństwa Tuneli. Tunele stają się coraz ważniejszym elementem sieci infrastruktury transportowej, a jednocześnie generują rosnące wyzwania w zakresie eksploatacji i bezpieczeństwa, w tym efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju – czytamy w opisie wydarzenia.

Komitet Techniczny PIARC ds. Eksploatacji Tuneli jest uznawana na całym świecie za organ referencyjny w kwestiach związanych z tymi elementami infrastruktury drogowej. W jego pracach uczestniczy blisko 140 aktywnych członków. W ostatnich latach opublikował liczne raporty techniczne i opracował podręcznik on-line, który stanowi cenny materiał dla profesjonalistów zajmujących się tunelami.

Konferencja odbędzie się w Centrum Kongresowym w Lyonie. Znani prelegenci z całego świata zaprezentują najnowszą wiedzę na temat czterech kluczowych zagadnień: narzędzia i systemy zarządzania bezpieczeństwem, zrównoważona eksploatacja tuneli, systemy i wyposażenie bezpieczeństwa oraz przyszłe wyzwania związane z bezpieczeństwem tuneli. Na jej program złożą się dwa dni sesji technicznych i paneli dyskusji oraz dzień opcjonalnych wycieczek technicznych do tuneli w Auvergne-Rhône w Regionie Alp. Więcej informacji na stronie konferencji

Stambuł

W tym samym terminie (3-6 października) w Stambule odbywać się będą III Międzynarodowe Targi Dróg, Mostów i Tuneli. Turcja realizuje podobny do polskiego program rozwoju infrastruktury (jego wartość to w przeliczeniu 112 miliardów złotych do roku 2021). Jest zainteresowana najnowszymi technologiami, ale tureckie firmy też mają swoje osiągnięcia. Świadczyć o tym może chociażby udział tureckiej firmy Gulermak w konsorcjum drążącym tunele warszawskiego metra lub jej kontrakt na jeden z odcinków południowej obwodnicy Warszawy S2 z mostem na Wiśle.

W ubiegłorocznej edycji targów brało udział przeszło 150 firm z 12 krajów. Tegoroczna odbywać sie będzie pod hasłem “Mega Projects Call for Their Heroes”, co można przetłumaczyć jako “Wielkie projekty czekają na swoich bohaterów”. Więcej o imprezie, na którą oprócz wystawy składają się konferencje i warsztaty, na stronie organizatora targów

Wrocław

Polska staje się jednym z największych placów budowy drogowych obiektów tunelowych w Europie. Trwa budowa tunelu na S7 Lubień-Rabka, jedną z większych takich inwestycji będzie połączenie podwodnym tunelem obu części Świnoujścia, długie odcinki w tunelach będą budowane na drodze S3 na południe od Wrocławia i S19 na południe od Rzeszowa, a także na północnej obwodnicy Krakowa.

W odpowiedzi na wzrastające zapotrzebowanie na wiedzę dotyczącą budowy i późniejszej eksploatacji tuneli, Polski9 Kongres Drogowy we współpracy z Oddziałem GDDKiA we Wrocławiu organizuje Dolnośląskie Forum Drogowe, poświęcone głownie tej tematyce. Konferencja odbędzie się w dniach 22-24 stycznia 2019 r. we Wrocławiu. Szczegóły wkrótce.

Loading...