Mistrzowski powrót Europrojektu
Drużyna Europrojektu z pucharem za mistrzostwo Polski. Fot. PKDDrużyna Europrojektu z pucharem za mistrzostwo Polski. Fot. PKD

Pierwsza drużyna gdańskiego Europrojektu zwyciężyła w IV Mistrzostwach Polski Drogowców w siatkówce, pokonując w finale obrońcę tytułu – firmę Skanska. Dla Europrojektu oznacza to odzyskanie mistrzostwa po 3 latach.

Rozgrywane w dniach 17-19 listopada zawody zyskały od tego roku rangę oficjalnych mistrzostw Polski, co potwierdził Polski Związek Piłki Siatkowej. Na starcie stanęła rekordowa liczba 16 drużyn, wystawionych przez jednostki administracji drogowej, biura projektów i firmy budownictwa drogowego. W hali Centralnego Ośrodka Sportu w Giżycku zacięcie, jak co roku, rywalizowało i doskonale bawiło się ponad 240 uczestników turnieju.

W zaciętym meczu finałowym Europrojekt I pokonał Skanską 2:1po tie breaku kończonym na przewagi. Dla Europrojektu jest to drugi tytuł mistrzowski, po zwycięstwie w inauguracji tych zawodów w roku 2014. Dla Skanskiej z kolei był to trzeci finał z rzędu – ten z roku 2016 zakończył się zwycięstwem w turnieju. W meczu o trzecie miejsce Drosystem pokonał GDDKiA Oddział w Olsztynie 2:0. Drużyna GDDKiA po raz czwarty dotarła do półfinału mistrzostw, w których za pierwszym razem była trzecia, a od dwóch lat zajmuje miejsce czwarte. Drosystem był największą rewelacją mistrzostw, pokonując w ćwierćfinale faworyzowany Transprojekt Gdański, który jednak przyjechał do Giżycka w mocno osłabionym składzie.

Znaczny udział w sukcesie Drosystemu miała jedyna w składzie kobieta – Małgorzata Halladyn, która została uznana za najlepszą zawodniczkę mistrzostw. Pozostałe indywidualne nagrody zdobyli: Monika Adamczyk (Skanska) – najlepszy rozgrywający, Marcin Rusak (Skanska) – najlepszy atakujący, Mateusz Skwarzec (Europrojekt I) – najlepszy przyjmujący. MVP mistrzostw, czyli najwszechstronniejszym zawodnikiem został Miłosz Kuliński (Europrojekt I).

Podwyższona ranga mistrzostw przejawiła się m.in. zwiększonym zainteresowaniem medialnym. Reportaż o turnieju nakręciła stacja telewizyjna Polsat Sport – jego krótki fragment można zobaczyć tutaj. Wśród gości turnieju znalazł się także były reprezentant Polski w siatkówce i były prezes PZPS Paweł Papke. Sponsorem turnieju był Zakład Produkcji Kruszyw Szumowo.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek gratulując zwycięzcom powiedział, że wygranymi powinni czuć się wszyscy, którzy przyjechali na turniej, bo mogli przeżyć wspaniałą przygodę sportową i doskonale się zabawić. Zaprosił wszystkich drogowców na następne – V już mistrzostwa do Giżycka, w dniach 16-18 listopada 2018 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z zawodów.