Edward Wilczopolski Zasłużonym Drogowcem Lubelskiego
Edward Wilczopolski otrzymuje honorowe wyróżnienie z rąk prezesa PKD Zbigniewa Kotlarka. W srodku: Piotr Banach, przewodniczący Regionu Lubelskiego PKD. Fot. PKDEdward Wilczopolski otrzymuje honorowe wyróżnienie z rąk prezesa PKD Zbigniewa Kotlarka. W srodku: Piotr Banach, przewodniczący Regionu Lubelskiego PKD. Fot. PKD

Podczas I Lubelskiego Forum Drogowego wręczono przyznany po raz pierwszy honorowy tytuł “Zasłużony Drogowiec Lubelskiego”. Pierwszym laureatem tego wyróżnienia został Edward Wilczopolski.

W imieniu Kapituły wyróżnienia sylwetkę i dorobek zawodowy E. Wilczopolskiego przypomniał Piotr Banach, przewodniczący Regionu Lubelskiego PKD. Droga zawodowa laureata w obszarze drogownictwa rozpoczęła się w 1960 r., po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej, w Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Tarnowie. Przeszedł tam kolejne szczeble od stażysty do zastępcy dyrektora ds. technicznych. W 1973 r. został służbowo przeniesiony na stanowisko zastępcy dyrektora ds. technicznych Wojewódzkiego Zarządu Dróg Publicznych w Lublinie, który po reformie administracyjnej kraju w 1975 r. przekształcono w Dyrekcję Okręgową Dróg Publicznych. Przez osiem lat, aż do przejścia na emeryturę w grudniu 1998 r. był naczelnym dyrektorem DODP. W tym czasie Dyrekcja w Lublinie zarządzała drogami krajowymi i wojewódzkimi o łącznej długości ponad 15.600 km oraz prowadziła roboty drogowo-mostowe na terenie pięciu byłych województw (bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, zamojskiego oraz tarnobrzeskiego). W tych latach DODP rozpoczęła unowocześnianie sieci drogowej regionu, wybudowano m.in. ponad 2.300 km nowych dróg publicznych, m.in. obwodnice Krasnegostawu, Radzynia Podl. i Sandomierza; przebudowano drogi do przejść granicznych w Koroszczynie, Terespolu, Sławatyczach, Dorohusku i Zosinie.

Pomimo emerytury jest nadal aktywny w działalności społecznej, był współorganizatorem Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, od 2002 r. jest zastępcą przewodniczącego OKK LOIIB, przewodniczy zespołom przeprowadzającym kwalifikacje i egzaminy w specjalnościach: drogowej, mostowej i kolejowej. Był także zastępcą prezesa Zarządu Oddziału SITK w Lublinie.

Dyplom potwierdzający przyjęcie w poczet Zasłużonych Drogowców Lubelskiego i upominek z wygrawerowanym nazwiskiem wręczył E. Wilczopolskiemu prezes Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek, a członek kapituły Zbigniew Dobrowolski okrasił swoje gratulacje wręczeniem laureatowi własnoręcznie namalowanego obrazu.

Loading...