Rowerowy rajd drogowców
Rowerowy rajd drogowcówRowerowy rajd drogowców

W Ogonkach k. Węgorzewa dobiegł końca pierwszy rowerowy rajd drogowców, zorganizowany wspólnie przez PKD i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Jego termin zbiegł się z otwarciem pierwszego ukończonego odcinka szlaku rowerowego Green Velo, który wkrótce połączy 5 województw Polski Wschodniej.

Ten pierwszy gotowy fragment szlaku liczy 28 km. Zaczyna się na granicy powiatów: kętrzyńskiego i węgorzewskiego, w okolicach słynnego Kanału Mazurskiego, a kończy w Gołdapi. Znajdują sie na nim 2 Miejsca Obsługi Rowerzystów i właśnie w jednym z nich, malowniczo położonym nad jeziorem Mamry w pobliżu miejscowości Trygort odbyła się uroczystość otwarcia, na którą uczestnicy dojechali oczywiście rowerami.

Trasa rowerowa w woj. warmińsko-mazurskim – powiedział zwracając sie do zebranych rowerzystów marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin – łączy najatrakcyjniejsze miejscowości jego północnej części, stwarzając dodatkowe możliwości rozwoju ruchu turystycznego. Jest to jednocześnie szansa na dodatkowe miejsca pracy w firmach zaangażowanych w obsługę wybudowanej infrastruktury.

Green Velo to projekt połączonych w całość tras rowerowych realizowanych w ramach programu Rozwoju Polski Wschodniej w perspektywie 2007-2013 (z terminem ukończenia w 2015 r. a gotowością do użytkowania po zimie 2015/16.). Formalnie jest to 5 odrębnych inwestycji poszczególnych województw: warmińsko- mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, ale mają stanowić jeden ciąg. Po ukończeniu będzie to najdłuższy (1985 km), spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce, posiadający dodatkowo łączniki i trasy boczne, biegnący głównie po asfaltowych drogach publicznych (60%), na którym wprowadzono szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo rowerzystów. Inwestycja obejmuje budowę/przebudowę ok. 300 km dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, przebudowę ok. 150 km dróg gruntowych, 32 nowe i zmodernizowane obiekty mostowe i kładki oraz ponad 60 przebudowanych skrzyżowań. Przy trasie powstanie też 226 miejsc obsługi rowerzystów. Łączna wartość projektów inwestycji pod hasłem Green Velo sięga 300 mln zł, z czego 265 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Po uroczystości otwarcia trasy jej uczestnicy, wśród których byli członkowie Zarządu województwa, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przez które przechodziły środki europejskie na realizację projektu, przejechali na rowerach do Węgorzewa, gdzie znajduje się kolejny MOR.

W ramach rajdu odbyło się również seminarium “Drogi dla rowerów w komunikacji i turystyce”, podczas którego szczególnie wiele uwagi poświęcono kwestiom bezpieczeństwa ruchu rowerowego. Uczestnicy rajdu, którymi byli pracownicy administracji drogowej i firm tej branży z całego kraju umawiali się już na kolejną jego edycję za rok, tym razem w woj.podlaskim.

Loading...