Udana akcja ratownicza w Mikołajkach
Wypadek wyglądał bardzo groźnie i realistycznie. Fot. PKDWypadek wyglądał bardzo groźnie i realistycznie. Fot. PKD

Praktycznym dopełnieniem debat o bezpieczeństwie drogowym na Forum w Mikołajkach była zorganizowana 24 września akcja ratowania ofiar groźnie wyglądającego wypadku na jednej z ulic miasta.

Był to pokaz skoordynowanej akcji służb ratownictwa drogowego: Państwowej Straży Pożarnej, ratowników medycznych i policji. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na ulicy Wawrzyńca Prusa zderzyły się dwa samochody osobowe. Zderzenie było tak silne, że jedno z aut dachowało, a kierowca wypadł przez rozbitą szybę i znalazł się za linią barier ochronnych. Samochód się także zapalił. Żeby wyciągnąć rannego pasażera z tego auta trzeba było wycinać elementy karoserii. W drugim samochodzie bardzo poważnie ranna została kierująca nim młoda kobieta.

Jako pierwsi przybyli na miejsce wypadku strażacy, skierowani przez obsługę numeru alarmowego 112. Na ten numer zadzwonił mężczyzna, który jako pierwszy zobaczył co się stało. Strażacy podjęli akcję reanimacji ofiar i ugasili płonący samochód. Żeby dostać się do ofiary leżącej za barierami, musieli je zdemontować. Poszło to bardzo sprawnie, gdyż był to odcinek barier linowych łatwo rozbieralnych, przeznaczonych specjalnie dla umożliwienia przejazdu służbom ratowniczym.

Po chwili na miejscu zjawiły się ambulanse wypadkowe, a wyszkoleni i wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ratownicy przejęli od strażaków niesienie pomocy rannym. Pojawił się także radiowóz policji. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia i kierowali ruchem. Podjęli także czynności ze świadkami, przepytując ich o okoliczności wypadku.

Gdy wszystkie trzy ofiary były już przygotowane do transportu do szpitala, akcja w zasadzie dobiegła końca. Strażakom pozostało jeszcze usunięcie porozrzucanych na drodze części samochodów i spakowanie sprzętu. I wysłuchanie braw, którymi nagrodziła ich kilkusetosobowa publiczność. Złożyli się na nią zarówno uczestnicy VI Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego „Bezpieczne Drogi Przyszłości”, które tego dnia dobiegło końca w Mikołajkach, jak i mieszkańcy miasta. Dużo było młodzieży szkolnej – pokaz miał bardzo duże walory edukacyjne.

Tak jak skuteczna akcja ratownicza wymagała zgodnego współdziałania wielu służb, tak takie duże ćwiczenie wymagało współpracy między wieloma instytucjami i ludźmi. Zaczynając od dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie Waldemara Królikowskiego, który był pomysłodawcą pokazu i zaraził entuzjazmem swoich podwładnych. Pracownicy ZDW odgrywali role ofiar i świadków wypadku, a inni byli przewodnikami wskazującymi drogę do miejsca symulacji. Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski udostępnił należący do miasta teren. System barier ochronnych postawiła tymczasowo firma ProWerk, pod czujnym okiem dyrektora Jacka Pasikowskiego. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Mrągowie, ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie i policjanci z Komendy Powiatowej w Mrągowie.

A że jeszcze ktoś „załatwił” na ten jeden z pierwszych jesiennych dni wspaniałą pogodę, to całość musiała wypaść znakomicie. Akcja ratownicza stała się bardzo potrzebną ilustracją tego, do czego może prowadzić zaniedbanie troski o bezpieczeństwo drogowe. Podkreśliła jeszcze wyraźniej jak istotne tematy były podnoszone podczas tegorocznego Forum Drogowego na Warmii i Mazurach.

Loading...