Najlepsi w Turnieju im. Grzegorza Stecha nagrodzeni
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ DROGOWCÓW I SAMORZĄDOWCÓW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJOGÓLNOPOLSKI TURNIEJ DROGOWCÓW I SAMORZĄDOWCÓW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

W rozegranym w dniach 10-12 marca Turnieju Drogowców i Samorządowców w halowej piłce nożnej, zwyciężyła drużyna gospodarzy – Dobczyc w woj. małopolskim, przed Energopolem Szczecin i Zarządem Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Impreza została zorganizowana dla uczczenia pamięci Grzegorza Stecha, zmarłego w 2013 r. dyrektora ZDW w Krakowie i wiceprezesa PKD.

Małopolskie Dobczyce zostały wybrane nieprzypadkowo na miejsce odbywania się zawodów. W mieście krzyżują się dwie drogi wojewódzkie: 964 i 967, w których przebudowie miał znaczny udział G. Stech. Na rzece Rabie powstał tam największy most w Małopolsce, nazwany imieniem d. dyrektora ZDW, a Rada Miasta i Gminy nadała mu tytuł honorowego obywatela Dobczyc. Cieszymy się, że drogowcy wybrali właśnie nasze miasto na to spotkanie – powiedział witając uczestników burmistrz Paweł Machnicki.

W turnieju wystartowało 6 drużyn: ZDW Białystok, ZDW Kraków, ZDW OIsztyn, Energopol Szczecin oraz dwie reprezentujące samorządowców Małopolski: Urząd Gminy Gdów i gospodarzy, którzy wystawili reprezentację samorządowego Zespołu Szkół. I właśnie najmłodsi uczestnicy okazali się najlepsi w końcowej klasyfikacji, po 3 zwycięstwach i dwóch remisach. Trudno się dziwić, że młodzież odnosi sukcesy w sporcie, gdy popatrzy się na doskonałe warunki, jakie stwarza im nowoczesna hala sportowa w Dobczycach, będąca częścią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
W meczu otwarcia Dobczyce zremisowały 1:1 z Energopolem Szczecin i – jak się później okazało – było to spotkanie dwóch najlepszych ekip. Obfitowało w interesujące akcje, a stosunkowo mała liczba goli był efektem świetnej postawy obu bramkarzy. Poza tym pierwszym meczem, drużyna z Dobczyc zremisowała jeszcze z Gdowem, także 1:1. Było to jednak jeszcze wtedy, gdy gdowianie, grający praktycznie bez zmian, mieli siły na walkę. Prezentujący wysoki poziom techniczny drużyna wydawała się faworytem Turnieju, ale niestety z każdym kolejnym meczem szło jej gorzej, a w meczu decydującym o drugim miejscu przegrała z Energopolem Szczecin 1:4 i zajęła ostatecznie dopiero czwarte miejsce. Przesądził o tym najbardziej dramatyczny mecz turnieju, pomiędzy Gdowem i ZDW Kraków. Prowadzący przez cały mecz, lecz tracący z każdą minutą siły gdowianie, stracili wyrównującą bramkę na sekundę przez zakończeniem meczu!
Dla odmiany, z każdym meczem rozkręcali się piłkarze z Białegostoku. Przegrali na początku z Gdowem 0:1, ale potem wygrali z identycznym wynikiem z Energopolem Szczecin i pokonali wyraźnie swoich kolegów z Zarządów Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Olsztynie. Mecz z Dobczycami miał decydować o zwycięstwie w turnieju. Gospodarze szybko objęli prowadzenie 4:0, ale ambitni białostoczanie nie poddawali się – strzelili 3 gole, ale na więcej nie starczyło czasu. Wywalczyli jednak ostatecznie trzecie miejsce, zwyciężyli w nieoficjalnej klasyfikacji ZDW, a Mateusz Laskowski został uznany za najlepszego bramkarza turnieju.
Pozostałe wyróżnienia indywidualne otrzymali: Marcin Wronka z Energopolu Szczecin (uznany za najlepszego zawodnika Turnieju) i Radosław Hyży (Dobczyce), który wygrał klasyfikację strzelców bramek. Najlepsze drużyny i zawodnicy otrzymali puchary i statuetki ufundowane przez organizatorów Turnieju: Polski Kongres Drogowy i Fundację Grzegorza Stecha “Pomagamy Zdolnej Młodzieży”. Gratulując wszystkim uczestnikom zawodów, prezes PKD Zbigniew Kotlarek podkreślił rolę imprez, łączących harmonijnie przekazywanie wiedzy i elementy sportowej rywalizacji w działalności na rzecz integracji środowiska drogowego. Zaprosił na kolejne podobne wydarzenia: czerwcowy rajd drogowy i III Mistrzostwa Polski Drogowców w siatkówce w listopadzie. Prezes Fundacji Grzegorza Stecha “Pomagamy Zdolnej Młodzieży” Marzena Stech dziękowała uczestnikom za wsparcie jej celów, którymi – zgodnie z wolą Patrona – jest pomoc w zdobywaniu wykształcenia przez uzdolnione dzieci z tzw. trudnych środowisk.
Turniej objął honorowym patronatem Marszałek woj. małopolskiego Jacek Krupa. W ramach imprezy odbyło się krótkie seminarium na temat kształtowania wizerunku współczesnego drogowca. Relację z tego wydarzenia opublikujemy osobno.

Obejrzyj film o G. Stechu “Człowiek wielu dróg”

Loading...