11 października – Światowy Dzień Drogi

11 października obchodzony jest Światowy Dzień Drogi. Został on proklamowany na pamiątkę otwarcia w tym właśnie dniu w 1908 roku pierwszego Światowego Kongresu Drogowego w Paryżu.

Z inicjatywą ustanowienia takiego dnia wystąpiła Federacja Drogowa Unii Europejskiej ERF oraz Ministerstwo Robót Publicznych Hiszpanii, a poparło ją Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC. Intencją inicjatorów jest zwrócenie uwagi na znaczenie dróg dla funkcjonowania współczesnego świata. „Bez drogi wszystko byłoby inne” – to hasło, które tego dnia będzie powtarzane prawie we wszystkich językach. My w Polsce mamy swoje znane porównanie dróg do arterii w krwiobiegu organizmu. Ten dzień niech będzie okazją do chwili zadumy nad jego trafnością.

W akcję włączają się działające na całym świecie stowarzyszenia drogowe, w tym także Polski Kongres Drogowy. Obchody dnia mają mieć w dużym stopniu charakter wirtualny: organizacje drogowców i wszyscy, którzy czują się z drogami związani są proszeni o odnotowanie tego wydarzenia w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter czy LinkedIn. Mile widziane będą także osobiste posty o tym, co nam przychodzi na myśl, gdy myślimy o drogach.

Loading...