Zimowy Kongres Drogowy rozpoczęty
Prezes PKD Zbigniew Kotlarek wita w polskim Pawilonie Narodowym ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (z lewej). W środku prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC Claude Van Rooten. Fot. PKDPrezes PKD Zbigniew Kotlarek wita w polskim Pawilonie Narodowym ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (z lewej). W środku prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC Claude Van Rooten. Fot. PKD

W Gdańsku rozpoczął się XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy. Kongresowi towarzyszy wystawa, na której PKD wspólnie z GDDKiA jest gospodarzem polskiego Pawilonu Narodowego.

Organizowany co cztery lata przez Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC Kongres jest najpoważniejszym spotkaniem drogowców całego świata poświęconym zimowego utrzymania dróg. Do Gdańska przybyło przeszło 1000 przedstawicieli administracji drogowych, firm z branży utrzymaniowej z kilkudziesięciu krajów. To bez wątpienia największa impreza drogowa jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce.

W pierwszym dniu Kongresu odbyła się miedzy innymi sesja ministerialna. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister transportu i łączności Litwy Rokas Masiulis, minister transportu i spraw morskich Czarnogóry Osman Nurkovic oraz wiceminister infrastruktury, transportu i turystyki Japonii Masafumi Mori debatowali o wyzwaniach dotyczących utrzymania infrastruktury drogowej.

Kongresowi towarzyszy wystawa, na której swoje stoiska mają zarówno Komitety Narodowe PIARC jak również firmy prezentujące swoje rozwiązania i produkty do zimowego utrzymania dróg. W centralnym miejscu ekspozycji mieści się polski Pawilon Narodowy, przygotowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polski Kongres Drogowy. W ostatnim dniu Kongresu – 23 lutego podpisane zostanie uroczyście porozumienie między PIARC i PKD potwierdzające uznanie Kongresu za Komitet Narodowy PIARC.

Loading...