Nasze święto w Kielcach

Kulminacją obchodów jubileuszu PKD było okolicznościowe seminarium 13 maja w dniu otwarcia Targów Budownictwa Drogowego “Autostrada Polska”. Przybyli licznie członkowie i sympatycy stowarzyszenia, przedstawiciele innych organizacji działających w branży, goście z zagranicy.

Obchody zostały połączone z otwarciem targów kieleckich, które również w tym roku obchodziły jubileusz – minęło 20 lat od zorganizowania ich pierwszej edycji. Wtedy chyba tylko najwięksi optymiści mogli przewidzieć jak wielki rozwój, wręcz boom, czeka branżę związaną z inwestycjami infrastrukturalnymi. Targi rosły wraz z tym sektorem budownictwa, a szczególnie dynamiczny rozwój nastąpił po przystąpieniu Polski do UE – powiedział zabierając głos podczas otwarcia targów prezes PKD Zbigniew Kotlarek. Od początku było dla nas jasne, że właśnie tu musimy spotkać się z okazji jubileuszu. To prawdziwe święto drogownictwa, wydarzenie na które co roku czekają wszyscy związani z tym sektorem gospodarki. W tegorocznej edycji – jak poinformował prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń – uczestniczy ponad 420 wystawców. Oprócz firm związanych z budowaniem i wyposażaniem dróg są wśród nich również inne, na ogromnym terenie targowym równolegle odbywa się bowiem 6 różnych imprez targowych.

W pierwszym dniu targów w głównej sali Centrum Kongresowego Targów Kielce odbyło się specjalne seminarium jubileuszowe PKD. Historię PKD i tradycje, do których nawiązuje stowarzyszenie przypomniał na wstępie prezes zarządu stowarzyszenia Zbigniew Kotlarek (zobacz tekst wystąpienia). Świeżo mianowany na pełniącego obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Rudnicki pogratulował stowarzyszeniu osiągnięć w dotychczasowej działalności i życzył wielu kolejnych dekad działań dla dobra polskiego środowiska drogowego. Prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Adam Kulikowski potwierdził zamiar ścisłego współdziałania obu organizacji, zgodnie z zasadą “razem możemy więcej”. Podczas uroczystości odczytano także listy gratulacyjne od prezesa zarządu SITK RP prof. Janusza Dyducha i od przewodniczącego Rady Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa Piotra Kledzika.

W jubileuszowych obchodach PKD uczestniczyli również przedstawiciele Europejskiej Federacji Drogowej ERF i stowarzyszeń drogowych z innych krajów, którzy przybyli na odbywające się dzień wcześniej w Warszawie Forum European National Road Associations. Dyrektor Generalny ERF Christophe Nicodeme wygłosił referat na temat coraz ostrzejszej występującego w Europie zagrożenia dla sieci drogowej, spowodowanego przez brak środków przeznaczanych na utrzymanie dróg. Proponowanym sposobem zmierzenia się z tym wyzwaniem jest koncepcja Road Asset Management.

Uroczystościom PKD towarzyszy wystawa “Drogowe dekady”, poświęcona historii i dokonaniom Polskiego Kongresu Drogowego, rozwojowi Targów “Autostrada Polska” i niekwestionowanym sukcesom drogownictwa w ostatnich latach. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Konwentem Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Pokazuje przykłady ciekawych realizacji GDDKiA oraz Zarządów Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Olsztynie, Opolu i Poznaniu, które zmienił krajobraz Polski.

Loading...