Aktualności

Witamy nowe firmy w PKD!

Grono członków wspierających Polskiego Kongresu Drogowego powiększyło się o dwie nowe firmy: Budpol z Częstochowy oraz Fabe Polska z siedzibą w Warszawie. Są to firmy wykonawcze budownictwa drogowego.

Opinia PKD w sprawie bezpieczeństwa pieszych

PKD popiera projektowane zmiany ustaw mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza na przejściach. Jednocześnie zwraca uwagę na potrzebę weryfikacji liczby i lokalizacji przejść dla pieszych.

SPW współorganizatorem Forum w Ostródzie

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego dołączyło do PKD i Stowarzyszenia Producentów Cementu jako trzeci współorganizator Forum „Beton w drogownictwie” w Ostródzie.

Walne Zebranie Członków PKD 19 marca

Zarząd PKD zwołał Walne Zebranie Członków stowarzyszenia na dzień 19 marca w Warszawie. Dokona ono wyboru władz: Prezesa, Zarządu i Komisji Rewizyjnej na nową pięcioletnią kadencję.

Na przejsciach giną najczęsciej osoby starsze. Fot. Pixabay.com

Konsultacje ustawy w sprawie bezpieczeństwa pieszych

Zmniejszanie prędkości podczas zbliżania się do przejsć, stały limit 50 km/h w obszarze zabudowanym – to rozwiązania, które proponuje MI w projekcie dla zwiększenia bezpieczeństwa pieszych.

Specjalna strona o konferencji w Lublinie

Ruszyła specjalna strona internetowa poświęcona międzynarodowej konferencji na temat zrównoważonych dróg, którą organizuje Polski Komitet Narodowy PIARC na przełomie marca i kwietnia w Lublinie.

Plenarne spotkanie członków Komitetów. Przemawia sekretarz generalny PIARC Patrick Mallejacq. Fot. PIARC

Inauguracja prac Komitetów Technicznych PIARC

Na przełomie stycznia i lutego inaugurują działalność Komitety Techniczne i grupy zadaniowe PIARC, powołane na cykl roboczy 2020–2023. W ich pracach uczestniczy przeszło 25 przedstawicieli Polski.

Dyrektor Oddziału GDDKiA we Wrocławiu Lidia Markowska przedstawiła przygotowana do budowy tuneli na drodze S3 Bolków-Kamienna Góra. Fot. PKD

Wrocław: zainteresowanie tunelami rośnie

Blisko 150 uczestników zgromadziło zakończone 22 stycznia we Wrocławiu II Polskie Forum Tunelowe. Międzynarodowa konferencja figuruje w kalendarzu PIARC i branżowej organizacji ITA-AITES.

prof. Arnold Dix. Źródło: Twitter

Prof. Arnold Dix głównym mówcą na Polskim Forum Tunelowym

Prof. Arnold Dix z Australii będzie głównym mówcą podczas Polskiego Forum Tunelowego we Wrocławiu. Tematem referatu będzie „Szmaragdowa książka” FIDIC dotycząca kontraktów na prace podziemne.

PKD udostępni raporty PIARC po polsku

Raporty Światowego Stowarzyszenia Drogowego z kadencji 2016-2019 będą mogły być udostępnione w języku polskim – to efekt porozumienia podpisanego przez PKD i sekretarza generalnego PIARC.

Forum Tunelowe pod patronatem ministra Adamczyka

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk objął honorowym patronatem II międzynarodową konferencję „Polskie Forum Tunelowe”, która odbędzie się we Wrocławiu 21-22 stycznia br.

Zbigniew Tabor Kawalerem OOP

Zbigniew Tabor, wiceprezes PKD, dyrektor ZDW w Katowicach został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 19 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ministerstwo Infrastruktury wykona wyrok TSUE

Ruch pojazdów o nacisku osi do 11,5 t będzie dopuszczony na wszystkich drogach publicznych w Polsce – przewiduje projekt zmiany ustawy o drogach publicznych, skierowany do konsultacji przez MI.

PKD będzie miał 3 członków Komitetów PIARC

Rekomendowani przez PKD profesorowie: Janusz Bohatkiewicz, Adam Zofka i Krzysztof Żółtowski zostali członkami Komitetów Technicznych PIARC w kadencji 2020-2023.

Patronat GDDKiA nad Forum Tunelowym

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski objął honorowym patronatem II Polskie Forum Tunelowe, które odbędzie się 21-22 stycznie 2020 r. we Wrocławiu.

Polskie stoisko na wystawie w Abu Zabi zorganizowane przy wsparciu klastra LTPP. Fot. PKD

PKD wspiera firmy drogowe

Polski Kongres Drogowy został członkiem dwóch klastrów, skupiających firmy branży budowlanej i transportowej. Celem ich działania jest wspieranie obecności polskiego biznesu na rynkach zagranicznych.

Kongres zarządzania drogami

Zarządzanie drogami, zgodne z zasadami Asset Management, było tematem pierwszego Kongresu ZID, który obradował w dniach 4-5 grudnia w Warszawie.

Podpisy pod listem złozyli (od lewej): Jan Sedivy, Jozsef Atilla Szilvai, Zbigniew Kotlarek i Vaclav Neuvirt. fot. PKD

Wszystkie drogi prowadzą do …Wyszehradu

List intencyjny zakładający ścisłą współpracę Komitetów Narodowych PIARC krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali 3 grudnia w Warszawie przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

PIARC uczcił polskie drogowe jubileusze

Przedstawiciele 12 krajów i władze PIARC z prezydentem Claude Van Rootenem wzięli udział w spotkaniu europejskich komitetów narodowych tej organizacji 3 grudnia w Warszawie.

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania 3 grudnia w Warszawie. Fot. PKD

PIARC uczcił polskie drogowe jubileusze

Przedstawiciele 12 krajów i władze PIARC z prezydentem Claude Van Rootenem wzięli udział w spotkaniu europejskich komitetów narodowych tej organizacji 3 grudnia w Warszawie.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek na otwarciu targów w Nur Sułtan 28 listopada. Fot. PKD

Owocna wizyta delegacji PKD w Kazachstanie

Delegacja Polskiego Kongresu Drogowego przebywała w dniach 28-29 listopada w Kazachstanie. Efektem wizyty jest porozumienie o współpracy PKD z Kazachskim Stowarzyszeniem Drogowców.

Stulecie Polski w PIARC

Polska stała się członkiem PIARC w 1919 roku. Z okazji jubileuszu do Warszawy przyjadą 3 grudnia szefowie organizacji oraz przedstawiciele komitetów narodowych z Europy.

Estakada nad doliną Bystrzycy Jakubowskiej na drodze S12/S17 w Lublinie. Fot. Krzysztof Nalewajko GDDKiA

Zrównoważone drogi w Lublinie

PKD i Katedra Dróg i Mostów PL zapraszają na konferencję „Zrównoważone drogi: ochrona środowiska w budownictwie komunikacyjnym” w Lublinie w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2020 r.

Znakomici goście zainaugurują Kongres ZID

Rozpoczynający się 4 grudnia Kongres ZID otworzą wystąpienia prezydenta PIARC Claude’a Van Rootena i Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora DKiA. Pozostały jeszcze ostatnie wolne miejsca!

Bezpłatny webinar na temat brd 25 listopada

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC i amerykański TRB zapraszają wszystkich zainteresowanych problematyką brd na bezpłatne dwugodzinne seminarium internetowe.

Na boisku i na wyświetlaczu drużyna Budimeksu. fot. PKD

Budimex dominuje nawet w siatkówce…

Zwycięstwem drużyny Budimeksu zakończyły się 17 listopada w Giżycku VI Mistrzostwa Polski Drogowców w siatkówce. W finale pokonała innego potentata budowlanego - Strabag.

Nadzwyczajne WZC 5 grudnia

5 grudnia br. w Warszawie odbędzie się nadzwyczajne Walne Zebranie Członków PKD – zdecydował Zarząd stowarzyszenia na posiedzeniu 14 listopada.

PKD wydawcą serwisu viaexpert.pl

PKD zakupił prawa do portalu budownictwa komunikacyjnego „viaexpert.pl” i będzie przekształcać go w bazę eksperckiej wiedzy i platformę upowszechniania dorobku Komitetów Technicznych.

Kapitan drużyny Tom asz Dąbrowski odebrał puchar za zwycięstwo z rąk Jana Sedivy'ego, przewodniczącego SCS

Drogi łączą przyjaciół: ZDW Kraków znów zwycięski

Drużyna ZDW w Krakowie wygrała turniej zorganizowany w ramach konferencji „Drogi łączą przyjaciół”, która zakończyła się 8 listopada w Terchovej na Słowacji.

Peter Gueth odbiera przechodni puchar za zwycięstwo w zawodach. Fot. PKD

Węgierscy kierowcy wygrali Rodeo V4

W rozegranych 28 października w Krakowie zawodach Rodeo V4 pierwsze dwa miejsca przypadły kierowcom z Węgier. Trzecie miejsce zajął najlepszy z Polaków - Artur Sobczak.