W piątek 8 stycznia zmarł dr hab. inż. Andrzej Zalewski, profesor uczelni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Zajmował się urbanistyką, ale jego pasją była komunikacja rowerowa.
W wieku 87 lat zmarł Kazimierz Strach, honorowy prezes Oddziału SITK RP w Koszalinie. W 2015 r. był jedną z pierwszych osób wyróżnionych przez PKD tytułem „Zasłużonego dla Sprawy Drogowej”.
23 grudnia PIARC opublikował raport na temat odpowiedzi sektora drogowego i transportu na pandemię koronawirusa, podsumowujący pierwszy okres prac Zespołu Reagowania.
15 grudnia Federacja Drogowa Unii Europejskiej (ERF) zorganizowała po raz pierwszy internetowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu na drogach - Roadside Safety Event.
Firma Tensar Polska sp. z o.o. przystąpiła do Polskiego Kongresu Drogowego w charakterze członka wspierającego. Wieńczy to okres wieloletniej współpracy podczas imprez programowych PKD.
Uszkodzenia mostów i tuneli przez ponadwymiarowe pojazdy oraz opracowanie zasad oznakowania dróg wspomagających pojazdy autonomiczne to tematy dwóch specjalnych projektów PIARC na rok 2021.
Do 31 stycznia 2021 przedłużony został termin zgłaszania propozycji referatów na Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który PIARC organizuje w lutym 2022 r. w kanadyjskim Calgary.
1 grudnia odbyło się ostatnie webinarium konsultacyjne nowego systemu Wzorców i Standardów w drogownictwie. Do końca grudnia można zgłaszać uwagi do wszystkich przedstawionych przez MI dokumentów.
W grupie Wytycznych dla obiektów mostowych konsultowanych przez MI, pojawiły się Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w tunelach. To efekt rosnącej liczby budowanych i planowanych tuneli.
PIARC opublikował krótkie wypowiedzi przewodniczących 22 Komitetów Technicznych i Grup Zadaniowych utworzonych w stowarzyszeniu na okres 2020-2023. Mówią o celach ich pracy do Kongresu w Pradze.
9 listopada zmarł nagle Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego ZDW w Białymstoku. Miał 60 lat. Odszedł zasłużony drogowiec, przyjaciel PKD.
Projektowanie elementów mostów, przepustów oraz tuneli było 3 listopada tematem inauguracyjnego webinarium konsultacyjnego w części dotyczącej drogowych obiektów inżynierskich.
Ministerstwo Infrastruktury udostępniło do konsultacji projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 - 2024”. Budżet programu to 2,5 mld zł.
Wytyczne rekomendowane są przeznaczone dla ogółu dróg publicznych, ale kilka opracowano specjalnie dla dróg samorządowych. Zostały one zaprezentowane podczas webinarium 27 października.
Zamiast w Wiśle, 29 października Śląskie Forum Drogownictwa odbyło się online. Zgodnie z tradycją było bardzo interesująco i międzynarodowo: referaty wygłosili przedstawiciele 7 krajów.
Na zakończenie konsultacji drogowej części nowych Wzorców i standardów zaprezentowane zostały projekty wytycznych dla nawierzchni dla ruchu lekkiego oraz utrzymania dróg samorządowych
Dostosowanie infrastruktury drogowej jest warunkiem koniecznym dla nowej mobilności – to przesłanie konferencji, która odbyła się 14 października, pod auspicjami Parlamentu Europejskiego.
Prędkość do projektowania, poszerzenia na łukach, wymagania widoczności i zasady uspokojenia ruchu rowerowego – to część nowych rozwiązań, zawartych w Wytycznych projektowania tras dla rowerów.
Nowe zasady projektowania dróg i przejść dla pieszych mają zmienić niechlubna statystykę śmiertelnego zagrożenia jakie w Polsce czyha na pieszych w miastach i poza nimi.
Polski Kongres Drogowy przesłał w ramach konsultacji publicznych uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie kryteriów utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego.
Od kilka lat 11 października społeczność drogowa obchodzi Światowy Dzień Drogi. Ma on służyć przypomnieniu roli, jaką drogi odgrywają w naszym życiu.
Podręcznik PIARC Road Safety Manual został określony przez ONZ jako przykład międzynarodowych wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ministerstwo Klimatu, po projekcie rozporządzenia wyłączającego destrukt spod rygorów traktowania jako odpad, chce podobnie rozpatrzyć inne wnioski środowiska drogowego.
Temat projektowania dróg poszczególnych klas jest kluczowy, to jest esencja drogownictwa – powiedział podczas webinarium konsultacyjnego „Projektowanie odcinków dróg” Grzegorz Kuczaj z MI.
PKD jako Komitet Narodowy PIARC oraz GDDKiA organizują konkurs na najlepszy referat z Polski na 16. Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który odbędzie się w lutym 2022 r. w Calgary.
Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego. Opinie w ramach konsultacji można zgłaszać do 12 października.
MI opublikowało kolejną grupę projektów Wytycznych Rekomendowanych do projektowania dróg. Dotyczą one m.in. skrzyżowań i węzłów i będą omówione na webinarium konsultacyjnym 20 października.
PIARC udostępnił na swojej stronie internetowej komplet materiałów z 26 Światowego Kongresu Drogowego. Są one dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych.
Słowo „rewolucja” padło kilka razy 29 września podczas webinarium inaugurującego konsultacje nowego systemu wymagań technicznych w drogownictwie. Zmiana polega na wprowadzeniu wzorców i standardów.
W rezultacie zakończonego 28 września głosowania, kadencja obecnych władz PIARC została przedłużona do końca 2021 roku, a doroczne spotkanie Rady przeniesione również na rok 2021.