Aktualności

Materiały z Kongresu Zimowego PIARC w Gdańsku

PIARC udostępnił komplet materiałów z 15. Zimowego Kongresu Drogowego, który odbył się w Gdańsku. Był to pierwszy Kongres tej rangi w Polsce i jednocześnie ostatni w tej formule.

Komu COVID-19 ocali życie?

Temat nr 1 na całym świecie w roku 2020 – pandemia koronawirusa - może pomóc w zwiększeniu świadomości skali zagrożeń jakie dla człowieka rodzą wypadki na drogach – uważa Rob McInerney z iRAP.

rozwój ruchu rowerowego wymaga inwestycji w infrastrukturę. Fot. ZDW Kraków

V4 stawia na rowery

Zmiany w mobilności spowodowane pandemią są szansą na rozwój komunikacji i turystyki rowerowej – takie było zgodne zdanie prelegentów międzynarodowego webinaru, który odbył się 22 lipca.

Rekomendacja PKD w sprawie stosowania destruktu

PKD rekomenduje zmianę przepisów uznających destrukt asfaltowy za odpad, a także zwiększenie dopuszczalnej ilości granulatu z destruktu do produkcji nowych mieszanek mineralno-asfaltowych.

PIARC czeka na referaty na Kongres Zimowy w Calgary

PIARC ogłosił początek przyjmowania propozycji referatów na 16 Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który odbędzie się w 2022 roku w kanadyjskim Calgary. Termin upływa 30 listopada.

Webinarium PIARC: wpływ pandemii na bezpieczeństwo ruchu

Tematem najbliższego webinarium PIARC będzie wpływ COVID-19 na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Webinarium odbędzie się 15 lipca o godz. 13:00.

DK 1 w Czechowicach Dziedzicach podczas

Drogi wrażliwe na klimat

Istnieje konieczność włączenia kwestii klimatycznych i pogodowych w zarządzanie istniejącą siecią i planowanie nowych dróg – to główny wniosek z webinarium PKD, które odbyło się 3 lipca.

16 września – nowy termin Walnego Zebrania Członków PKD

16 września 2020 r. w Warszawie odbędzie się Walne Zebranie Członków PKD, przeniesione z dnia 19 marca z powodu pandemii koronawirusa – postanowił obradujący zdalnie Zarząd stowarzyszenia.

Wirus niebezpieczeństwa drogowego

Stan i perspektywy bezpieczeństwa drogowego w kontekście przewidywanych zmian w mobilności, spowodowanych pandemią były 25 czerwca tematem kolejnego kolokwium online PKD.

Prezydent Claude Van Rooten w grudniu 2019 r. odwiedził Warszawę. Fot. Sebastian Małachowski

Przedłużona kadencja władz PIARC

Doroczne posiedzenie Rady PIARC, planowane na październik w Dakarze, nie odbędzie się. Kadencja władz, w tym prezesa stowarzyszenia, zostanie przedłużona o rok.

Utrzymanie dróg: docieranie systemu

Model wskaźnikowy utrzymania dróg się sprawdza i powinien być rozwijany – uznali uczestnicy kolejnego kolokwium online PKD, poświęconego procesom utrzymaniowym, które odbyło się 22 czerwca.

PKD o UTO: nie tylko elektryczne

PKD poparł propozycje uregulowania ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO) na drogach publicznych, ale postuluje rozszerzenie regulacji o urządzenia także bez napędu elektrycznego.

W czasie pandemii na drogach najczęściej można było spotkać samochody ciężarowe, gdyż ruch osobowy zmalał bardzo znacznie.

PIARC: dalsze wnioski po COVID-19

PIARC opublikował kolejne podsumowanie swoich cotygodniowych webinarów pod hasłem „Odpowiedź na COVID-19”. Zawiera ono najważniejsze wnioski ze spotkań miedzy 15 a 30 kwietnia.

Zakończenie Kongresu w Gdańsku. Przedstawiciele władz Calgary otrzymują z rąk gospodarzy flagę PIARC, symbolizującą rolę organizatora następnego Kongresu.

Kongres Drogowy Calgary 2022 w nowej formule

Kolejny Kongres Drogowy PIARC odbędzie się w Calgary w dniach 8-11 lutego 2022 w nowej formule, poszerzonej o kwestie odporności dróg – poinformował sekretarz generalny organizacji Patrick Mallejacq.

Czy w transporcie COVID19 ma płeć?

W cyklu webinariów PIARC na temat sytuacji z pandemią koronawirusa odbyła się bardzo interesująca debata na temat jej wpływu na sytuację kobiet w transporcie drogowym, zwłaszcza w Afryce.

Książka o asfaltach wysokomodyfikowanych

„Mieszanki i nawierzchnie z ORBITON HiMA” to tytuł wydanej przez Orlen Asfalt książki, uzupełniającej znane „Poradniki Asfaltowe”. Dostępna jest bezpłatnie na stronie internetowej producenta.

Hulajnogi wyjadą z luki

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało rozwiązania mające uporządkować ruch urządzeń transportu osobistego (takich jak np. hulajnoga elektryczna) na drogach publicznych.

Dlaczego PIARC - zobacz ulotkę po polsku!

Dlaczego rośnie znaczenie międzynarodowej współpracy w drogownictwie i jaką rolę odgrywa w niej PIARC – na te pytania znajdziesz odpowiedź w najnowszej ulotce dostępnej po polsku.

Jednym głosem na temat destruktu

W przypadku destruktu asfaltowego branża jest jednomyślna: należy ułatwić jego stosowanie, pokonując bariery biurokratyczne – to krótkie podsumowanie kolokwium zorganizowanego 7 maja.

Drogownictwo wobec pandemii: pierwsze wnioski PIARC

PIARC opublikował wnioski z dotychczasowych webinariów na temat sytuacji drogowców podczas pandemii COVID 19. W ostatnim webinarium 29 kwietnia obszerne informacje zaprezentowała GDDKiA.

Zdjęcie ilustracyjne

Dyrektorzy ZDW o relacjach z branżą

Dyrektorzy zarządów dróg wojewódzkich zapewniają, że są za partnerskimi relacjami z wykonawcami, ale nie chcą być stawiani „pod ścianą” w imię ratowania branży drogowej.

Nowy numer ROADS: jak zmieniał się znak PIARC

Opis zmian loga PIARC na przestrzeni 110 lat to jeden z ciekawszych artykułów najnowszego numeru kwartalnika ROADS, wydawanego przez tę organizację. Roczna prenumerata kosztuje 60 euro.

Konstruktywnie o destrukcie

Wicepremier Emilewicz oraz Ministrowie: Infrastruktury i Klimatu to adresaci pisma 4 organizacji drogowych w sprawie odpadów budowlanych. 7 maja PKD zaprasza na kolokwium o destrukcie asfaltowym.

Uwaga: zdjęcie jest ilustracyjne. Oczywiście żadna droga krajowa tak nie wygląda. Nawet przy odłożeniu koszenia...

Utrzymanie dróg w czasach zarazy

Można odłożyć w czasie mniej pilne prace utrzymaniowe na drogach, ale epidemia nie będzie powodem wstrzymania kar za niewywiązywanie się z umów. Wszystko musi być udokumentowane – przypomina GDDKiA.

Pieniądze ucieszą samorządowców i firmy drogowe

3,244 miliarda złotych to wartość dofinansowania do inwestycji na drogach gminnych i powiatowych w roku 2020. Na tę wiadomość czekali samorządowcy i mniejsze firmy drogowe.

Debata z głosem GDDKiA

Zasadniczą nowością w drugiej debacie na temat obecnej sytuacji na rynku budowy i utrzymania dróg, którą Polski Kongres Drogowy zorganizował 15 kwietnia był udział szefa GDDKiA Tomasza Żuchowskiego.

PIARC uruchomił serwis o COVID-19

PIARC uruchomił specjalny serwis internetowy poświęcony wpływowi pandemii koronawirusa na sektor drogowy.

Przesłanie ERF: mobilność w walce z pandemią

Federacja Drogowa Unii Europejskiej (ERF) skierowała przesłanie solidarności do całej branży drogowej w okresie ogólnoświatowej walki z pandemią koronawirusa.

15 lat odrodzonego Polskiego Kongresu Drogowego

Dokładnie 15 lat temu – 4 kwietnia 2005 został zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń KRS pod numerem 231691 Polski Kongres Drogowy, rozpoczynając nowy rozdział zrzeszania się polskich drogowców.

Nie żyje Wennemar Gerbens

W niedzielę 29 marca zmarł Wennemar Gerbens, były wieloletni przewodniczący FGSV, jedyny obcokrajowiec uhonorowany wyróżnieniem PKD „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.