Aktualności

Zawody Rodeo V4 na Słowacji

W dniach 13-14 września odbyły się zawody Rodeo V4 po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Wydarzenie miało miejsce na Słowacji.

Prof. Leszek Rafalski uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Polskiego Kongresu Drogowego „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”

Podczas VII Warmińsko- Mazurskiego Forum Drogowego prof. Leszek Rafalski został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Polskiego Kongresu Drogowego „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września rozpoczyna się coroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT).

ZAPLANUJ Z NAMI DRUGIE PÓŁROCZE 2021

Już od 1 września rozpoczniemy kolejne wydarzenia PKD. Wpiszcie w kalendarz daty naszych wydarzeń. Mamy nadzieję, że już wkrótce uda się nam spotkać także na żywo.

ZA NAMI PIERWSZE PÓŁROCZE 2021

PKD mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 w pierwszym półroczu 2021 roku nie zwolniło tempa i dla naszych członków i sympatyków byliśmy cały czas aktywni.

Zmiana adresu siedziby PKD

Biuro Stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy zmieniło adres. Od 1 lipca możecie nas znaleźć w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów ul. Instytutowa 1 w Warszawie. Numer telefonu pozostaje bez zmian (+48 605 200 214).

Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy ciałem doradczym Ministra Infrastruktury w zakresie Wzorców i Standardów w drogownictwie

W dniu 14 maja 2021 roku w Ministerstwie Infrastruktury podpisany został list intencyjny pomiędzy Stowarzyszeniem Polski Kongres Drogowy a Ministrem Infrastruktury ustanawiający PKD ciałem doradczym Ministra w zakresie Wzorców i Standardów (WiS).

Cykl kolokwiów on-line NAWIERZCHNIE BETONOWE - ISTOTNE ZAGADNIENIA BUDOWY I PROJEKTOWANIA

Zdefiniowano trzy główne tematy dotyczące nawierzchni betonowych wymagające szczegółowego omówienia i dyskusji, którym będzie poświęcony tegoroczny cykl kolokwiów.

PIARC opublikował raport zawierający wyniki z badań nad wpływem COVID-19 na sektor drogowy

Ten raport zostanie szczegółowo przedstawiony w trakcie konferencji FORUM ZRÓWNOWAŻONE DROGI I EKOINFRASTRUKTURA: NOWE WYZWANIA, która odbędzie się 18-19 maja.

Zmarł mgr inż. Stefan Sarna, wieloletni członek PKD

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 kwietnia br. zmarł mgr inż. Stefan Sarna

​PIARC organizuje konferencje w zakresie tuneli i nawierzchni drogowych w 2022 roku

Dla ekspertów z dziedziny tuneli oraz nawierzchni drogowych PIARC w 2022 roku przygotowuje dwie duże światowe konferencje gromadzące kilkuset ekspertów.


Członkowie wspierający PKD liderami na polskim rynku infrastrukturalnym

GDDKiA podsumowała wszystkie projektowane i realizowane inwestycje na sieci dróg krajowych.

Zmarł Stefan Strick – Prezes BASt (Federalny Instytut Drogownictwa w Niemczech)

Stefan Strick był Prezesem Federalnego Instytutu Drogownictwa od 2011 roku.

Współpraca zagraniczna na światowym poziomie

Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy podpisało list intencyjny w zakresie współpracy z Uniwersytetem Chongqing Jiaotong z Chin.

Zmarł Zbigniew Szepietowski, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ds. inwestycji

W ostatni piątek zmarł Zbigniew Szepietowski, zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji. Jak wspomina GDDKiA „Wspaniały człowiek i niezwykły Drogowiec, od blisko 40 lat związany był z administracją drogową.”


Kongres Calgary 2022 odbędzie się wirtualnie

Komitet Wykonawczy PIARC zadecydował, że planowany za rok XVI Zimowy Kongres w Calgary odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. Termin zgłaszania referatów przedłużono do 28 lutego.

Janusz Wójtowicz z wyróżnieniem „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”

Janusz Wójtowicz – członek założyciel PKD, były Dyrektor Oddziału GDDKiA w Lublinie, otrzymał 28 stycznia, w dniu przejścia na emeryturę, honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.

Konferencja jak tunelowe mistrzostwa świata!

Program tegorocznego Forum Tunelowego skrzy się od znakomitych nazwisk i prezentacji największych osiągnięć techniki w dziedzinie budownictwa podziemnego i podwodnego. Zapraszamy już 3 i 4 lutego.

Nie żyje prof. Andrzej Zalewski

W piątek 8 stycznia zmarł dr hab. inż. Andrzej Zalewski, profesor uczelni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Zajmował się urbanistyką, ale jego pasją była komunikacja rowerowa.

Zmarł Kazimierz Strach – Zasłużony dla Sprawy Drogowej

W wieku 87 lat zmarł Kazimierz Strach, honorowy prezes Oddziału SITK RP w Koszalinie. W 2015 r. był jedną z pierwszych osób wyróżnionych przez PKD tytułem „Zasłużonego dla Sprawy Drogowej”.

Nabór referatów na Calgary 2022 do końca stycznia

Do 31 stycznia 2021 trwa czas na zgłaszanie propozycji referatów na Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który PIARC organizuje w lutym 2022 r. w kanadyjskim Calgary.

PIARC podsumował rok z COVID-19

23 grudnia PIARC opublikował raport na temat odpowiedzi sektora drogowego i transportu na pandemię koronawirusa, podsumowujący pierwszy okres prac Zespołu Reagowania.

Bezpieczne drogi i pobocza

15 grudnia Federacja Drogowa Unii Europejskiej (ERF) zorganizowała po raz pierwszy internetowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu na drogach - Roadside Safety Event.

Tensar Polska nowym członkiem PKD

Firma Tensar Polska sp. z o.o. przystąpiła do Polskiego Kongresu Drogowego w charakterze członka wspierającego. Wieńczy to okres wieloletniej współpracy podczas imprez programowych PKD.

„Gorące” tematy PIARC w 2021 roku

Uszkodzenia mostów i tuneli przez ponadwymiarowe pojazdy oraz opracowanie zasad oznakowania dróg wspomagających pojazdy autonomiczne to tematy dwóch specjalnych projektów PIARC na rok 2021.

W budownictwie musi się dokonać rewolucja technologiczna, jaka przeszły inne gałęzie przemysłu - slajd z prezentacji prof. M. Salamaka

Koniec webinariów, ale konsultacje trwają

1 grudnia odbyło się ostatnie webinarium konsultacyjne nowego systemu Wzorców i Standardów w drogownictwie. Do końca grudnia można zgłaszać uwagi do wszystkich przedstawionych przez MI dokumentów.

Wytyczne dla tuneli: paląca potrzeba

W grupie Wytycznych dla obiektów mostowych konsultowanych przez MI, pojawiły się Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w tunelach. To efekt rosnącej liczby budowanych i planowanych tuneli.

Szefowie Komitetów i Grup PIARC o swoich zadaniach

PIARC opublikował krótkie wypowiedzi przewodniczących 22 Komitetów Technicznych i Grup Zadaniowych utworzonych w stowarzyszeniu na okres 2020-2023. Mówią o celach ich pracy do Kongresu w Pradze.

Józef Sulima nie żyje

9 listopada zmarł nagle Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego ZDW w Białymstoku. Miał 60 lat. Odszedł zasłużony drogowiec, przyjaciel PKD.

Most im. Grzegorza Stecha w Dobczycach. Fot. ZDW Kraków

Ruszyły konsultacje Wytycznych mostowych

Projektowanie elementów mostów, przepustów oraz tuneli było 3 listopada tematem inauguracyjnego webinarium konsultacyjnego w części dotyczącej drogowych obiektów inżynierskich.