Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 16 kwietnia br. zmarł mgr inż. Stefan Sarna
Dla ekspertów z dziedziny tuneli oraz nawierzchni drogowych PIARC w 2022 roku przygotowuje dwie duże światowe konferencje gromadzące kilkuset ekspertów.
GDDKiA podsumowała wszystkie projektowane i realizowane inwestycje na sieci dróg krajowych.
Stefan Strick był Prezesem Federalnego Instytutu Drogownictwa od 2011 roku.
Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy podpisało list intencyjny w zakresie współpracy z Uniwersytetem Chongqing Jiaotong z Chin.
W ostatni piątek zmarł Zbigniew Szepietowski, zastępca Dyrektora Oddziału ds. Inwestycji. Jak wspomina GDDKiA „Wspaniały człowiek i niezwykły Drogowiec, od blisko 40 lat związany był z administracją drogową.”
Komitet Wykonawczy PIARC zadecydował, że planowany za rok XVI Zimowy Kongres w Calgary odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. Termin zgłaszania referatów przedłużono do 28 lutego.
Janusz Wójtowicz – członek założyciel PKD, były Dyrektor Oddziału GDDKiA w Lublinie, otrzymał 28 stycznia, w dniu przejścia na emeryturę, honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.
Program tegorocznego Forum Tunelowego skrzy się od znakomitych nazwisk i prezentacji największych osiągnięć techniki w dziedzinie budownictwa podziemnego i podwodnego. Zapraszamy już 3 i 4 lutego.
W piątek 8 stycznia zmarł dr hab. inż. Andrzej Zalewski, profesor uczelni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Zajmował się urbanistyką, ale jego pasją była komunikacja rowerowa.
W wieku 87 lat zmarł Kazimierz Strach, honorowy prezes Oddziału SITK RP w Koszalinie. W 2015 r. był jedną z pierwszych osób wyróżnionych przez PKD tytułem „Zasłużonego dla Sprawy Drogowej”.
Do 31 stycznia 2021 trwa czas na zgłaszanie propozycji referatów na Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który PIARC organizuje w lutym 2022 r. w kanadyjskim Calgary.
23 grudnia PIARC opublikował raport na temat odpowiedzi sektora drogowego i transportu na pandemię koronawirusa, podsumowujący pierwszy okres prac Zespołu Reagowania.
15 grudnia Federacja Drogowa Unii Europejskiej (ERF) zorganizowała po raz pierwszy internetowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu na drogach - Roadside Safety Event.
Firma Tensar Polska sp. z o.o. przystąpiła do Polskiego Kongresu Drogowego w charakterze członka wspierającego. Wieńczy to okres wieloletniej współpracy podczas imprez programowych PKD.
Uszkodzenia mostów i tuneli przez ponadwymiarowe pojazdy oraz opracowanie zasad oznakowania dróg wspomagających pojazdy autonomiczne to tematy dwóch specjalnych projektów PIARC na rok 2021.
1 grudnia odbyło się ostatnie webinarium konsultacyjne nowego systemu Wzorców i Standardów w drogownictwie. Do końca grudnia można zgłaszać uwagi do wszystkich przedstawionych przez MI dokumentów.
W grupie Wytycznych dla obiektów mostowych konsultowanych przez MI, pojawiły się Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w tunelach. To efekt rosnącej liczby budowanych i planowanych tuneli.
PIARC opublikował krótkie wypowiedzi przewodniczących 22 Komitetów Technicznych i Grup Zadaniowych utworzonych w stowarzyszeniu na okres 2020-2023. Mówią o celach ich pracy do Kongresu w Pradze.
9 listopada zmarł nagle Józef Sulima, dyrektor Podlaskiego ZDW w Białymstoku. Miał 60 lat. Odszedł zasłużony drogowiec, przyjaciel PKD.
Projektowanie elementów mostów, przepustów oraz tuneli było 3 listopada tematem inauguracyjnego webinarium konsultacyjnego w części dotyczącej drogowych obiektów inżynierskich.
Ministerstwo Infrastruktury udostępniło do konsultacji projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021 - 2024”. Budżet programu to 2,5 mld zł.
Wytyczne rekomendowane są przeznaczone dla ogółu dróg publicznych, ale kilka opracowano specjalnie dla dróg samorządowych. Zostały one zaprezentowane podczas webinarium 27 października.
Zamiast w Wiśle, 29 października Śląskie Forum Drogownictwa odbyło się online. Zgodnie z tradycją było bardzo interesująco i międzynarodowo: referaty wygłosili przedstawiciele 7 krajów.
Na zakończenie konsultacji drogowej części nowych Wzorców i standardów zaprezentowane zostały projekty wytycznych dla nawierzchni dla ruchu lekkiego oraz utrzymania dróg samorządowych
Dostosowanie infrastruktury drogowej jest warunkiem koniecznym dla nowej mobilności – to przesłanie konferencji, która odbyła się 14 października, pod auspicjami Parlamentu Europejskiego.
Prędkość do projektowania, poszerzenia na łukach, wymagania widoczności i zasady uspokojenia ruchu rowerowego – to część nowych rozwiązań, zawartych w Wytycznych projektowania tras dla rowerów.
Nowe zasady projektowania dróg i przejść dla pieszych mają zmienić niechlubna statystykę śmiertelnego zagrożenia jakie w Polsce czyha na pieszych w miastach i poza nimi.
Polski Kongres Drogowy przesłał w ramach konsultacji publicznych uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie kryteriów utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego.
Od kilka lat 11 października społeczność drogowa obchodzi Światowy Dzień Drogi. Ma on służyć przypomnieniu roli, jaką drogi odgrywają w naszym życiu.