Aktualności

węzeł Piekary na autostradzie A1. Fot. Tomasz Jakubiec/GDDKiA

Piekary: międzynarodowo o drogach

V Śląskie Forum Drogownictwa obradować będzie w dniach 26-27 kwietnia w Piekarach Śląskich, z udziałem przeszło 180 gości. Organizatorzy to: PKD i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

15 maja startuje Akademia IAM

15 maja startuje, pod patronatem PKD, Akademia inicjatywy INFRAMA, której celem jest upowszechnienie kompleksowego podejścia do zarządzania infrastrukturą drogową.

Węzeł A1 i A2 koło Strykowa. Fot. GDDKiA Łukasz Jóźwiak

POIiŚ zrealizowany z sukcesem

Do końca 2016 roku oddano do ruchu wszystkie inwestycyjne projekty drogowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Efekty okazały się nawet lepsze od zakładanych.

Plany przebudowy Via Baltica na Litwie. Źródło: prezentacja LAD podczas Podkarpackiego Forum Drogowego 29.06.2016 r., autor: Arunas Rutka

Budowa Via Baltica koło Mariampola

Władze samorządowe Mariampola wydały 6 marca pozwolenie na rozbudowę i dostosowanie do parametrów drogi szybkiego ruchu liczącego 11,5 km odcinka drogi głównej A5 Kowno-Mariampol-Suwałki.

Prezes Zbigniew Kotlarek otwiera obrady Forum w Zakopanem. Fot.PKD

Tegoroczne zamierzenia PKD

Zobacz wypowiedź prezesa Zarządu PKD Zbigniewa Kotlarka na temat kierunków działania stowarzyszenia w 2017 roku. Rozmowa została nagrana podczas Małopolskiego Forum Drogowego.

Fragment ekspozycji Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Fot.PKD

Wesprzyjmy Muzeum Drogownictwa!

Do końca kwietnia każdy może przekazać 1% swojego podatku na rzecz Fundacji prowadzącej Muzeum Drogownictwa i ocalić od zapomnienia piękne zabytki naszej kultury technicznej.

fot. Expo Mazury

Zaproszenie na OSTROAD - wystawę drogową w Ostródzie

Tegorocznemu IV Warmińsko-Mazurskiemu Forum Drogowemu w października w Ostródzie towarzyszyć będzie organizowana po raz pierwszy wystawa techniki drogowej

Prof. Jan Kukiełka: "Zasłużony dla sprawy drogowej"

W trakcie II Lubelskiego Forum Drogowego wychowawca wielu pokoleń drogowców prof. Jan Kukiełka został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Sprawy Drogowej".

Lubelski węzeł drogowy: dzis i jutro

Perspektywy dalszej rozbudowy sieci dróg na Lubelszczyźnie po oddaniu zachodniej obwodnicy Lublina były głównym tematem II Lubelskiego Forum Drogowego, które zakończyło się 3 marca.

Zmarł prof. Józef Judycki

8 lutego zmarł w wieku 71 lat prof. Józef Judycki, wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej. Był znanym i cenionym naukowcem i praktykiem z zakresu nawierzchni drogowych i materiałów.

PKD wznawia współpracę z PIARC

Przedstawiciele Polskiego Kongresu Drogowego rozmawiali 3 lutego z przebywającymi w Warszawie wysłannikami PIARC o włączeniu się PKD w działalność tej największej światowej organizacji drogowej.

PKD i BASt: droga do współpracy

7 lutego delegacje BASt (Federalny Instytut Drogownictwa) i PKD rozmawiały o wspólnych projektach naukowo-badawczych i wdrożeniowych w obszarze technologii nawierzchni asfaltowych i betonowych.

Zakopane w śniegu i samochodach

Perspektywy poprawy dojazdu i wjazdu do Zakopanego były gorącym tematem zakończonego 27 stycznia, w szczycie pięknej tegorocznej zimy, III Małopolskiego Forum Drogowego.

Spotkanie z ministrem J.Szmitem

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit spotkał się 1 lutego z delegacją PKD. Tematem rozmowy były przepisy techniczne w drogownictwie i kontynuacja prac nad optymalizacją inwestycji.

Prof. Ryszard Krystek nie żyje

20 stycznia zmarł prof. Ryszard Krystek, wybitny znawca problematyki inżynierii ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Był jednym z pierwszych uhonorowanych nagrodą "Zasłużony dla Sprawy Drogowej".

Lubelskie Centrum Konferencyjne

Zaproszenie na Forum do Lublina

II Lubelskie Forum Drogowe obradować będzie w Lublinie 2 i 3 marca. Tematem przewodnim konferencji będzie lubelski węzeł drogowy i jego przyszłość po niedawnym ukończeniu budowy obwodnicy.

Publiczne pieniądze dla etycznych

11 stycznia odbyła się konferencja „Nowelizacja ustawy PZP w praktyce", dotycząca głównie umów na projektowanie i wykonanie robót budowlanych. PKD był jednym z patronów tego wydarzenia.

Strabag nowym członkiem PKD

Strabag spółka z o.o. - spółka należąca do europejskiego koncernu budowlanego o tej nazwie - przystąpiła z początkiem tego roku do Polskiego Kongresu Drogowego w charakterze członka wspierającego.

Trzeci Most Bosforski

W 2016 r. w Stambule odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone tematyce budowy mostów podwieszonych zorganizowane przez firmę Freyssinet. PKD reprezentował prezes Zbigniew Kotlarek.

GAMBIT 2016

Gambit 2016: Prędkość znowu zabija

W dniach 17-18 listopada 2016 br. w Gdańsku odbyło się XI Międzynarodowe Seminarium brd GAMBIT 2016 W przyjętych wnioskach zaapelowano o wzmożenie walki z przekraczaniem prędkości na drogach.

Expo Arena

Ostróda: nowe miejsce dla branży

IV Warmińsko-Mazurskie Forum Drogowe dniach 1-3 października 2017 r. w Ostródzie będzie połączone z organizowaną po raz pierwszy wystawą: "OSTROAD - Technika utrzymania, remontów i wyposażenia dróg".

Zwycięska drużyna firmy Skanska. Fot.PKD

Skanska mistrzem w siatkówce

Skanska wygrała III drogowe mistrzostwa Polski w siatkówce, które rozegrane zostały w dniach 18-20 listopada w Giżycku. W zawodach wzięło udział 13 drużyn.

Prezes PKD na Kongresie ERIC

Podczas Europejskiego Kongresu Infrastruktury Drogowej, który obradował w dniach 18-20 października w Leeds, prezes PKD Zbigniew Kotlarek wygłosił referat na temat programów budowy dróg w Polsce.

POMORSKIE FORUM DROGOWE

Pomorskie drogi: dalsza rozbudowa

Perspektywy rozwoju sieci drogowej na Pomorzu i komplementarność inwestycji różnych zarządców, były przewodnim tematem zakończonego 14 października pierwszego Pomorskiego Forum Drogowego.

PKD na Kongresie FGSV w Bremie

Podczas kongresu niemieckiego Towarzystwa Badawczego Drogownictwa i Inżynierii Ruchu FGSV jego przewodniczący Wennemar Gerbens został uhonorowany wyróżnieniem PKD "Zasłużony dla sprawy drogowej".

Zakopane z patronatem marszałka

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa objął honorowym patronatem organizowane przez PKD i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie III Małopolskie Forum Drogowe/Forum Polski Południowej.

III WARMIŃSKO-MAZURSKIE FORUM DROGOWE

W Olsztynie wszystko błyszczało

Diagnostyka stanu nawierzchni oraz bezpieczeństwo ruchu były przewodnimi tematami III Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego. W jego ramach w Olsztynie odbył się wielki festyn "Bądź błyskotliwy".

Członkowie Rady Ekspertów odebrali nominacje z rąk wiceministra Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita. Fot. MIiB

Rada Ekspertów z nominacjami

Zbigniew Kotlarek - prezes PKD i Marek Rytlewski - członek Zarządu, dyrektor Transprojektu Gdańskiego odebrali 13 bm. akty powołania w skład Rady Ekspertów przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez prof. Tomasz Siwowskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Fot.PKD

Stan budowy Via Carpatia

Szlak Via Carpatia będzie liczyć na terenie Polski 691 km, z czego gotowych jest 49 km. Budowa pozostałych może kosztować 29,8 mld złotych - poinformowała GDDKiA podczas konferencji PKD w Rzeszowie .

PODKARPACKIE FORUM DROGOWE

Via Carpatia łączy wschód Europy

Perspektywy realizacji szlaku Via Carpatia były tematem zakończonego 1 lipca Podkarpackiego Forum Drogowego. W starania o drogę zaangażowane są samorządy wzdłuż wschodniej granicy Unii.