Kontrowersje wokół wykluczania z przetargów

Na najbliższym, rozpoczynającym się 23 lutego posiedzeniu, Sejm ma zająć się sprawozdaniem Komisji Gospodarki o poselskim projekcie ustawy o zmianie Prawa zamówień publicznych. Projekt wzbudził kontrowersje w środowisku drogowym: zarząd PKD apeluje o odrzucenie go, administracja drogowa popiera zmiany.

Projekt przewiduje dodatkową podstawę wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez tego wykonawcę zamówienia publicznego. W art. 24 ust. 1 Prawa zamówień publicznych dodaje się punkt 1a, który stanowi, że wykluczeniu podlegają również wykonawcy, “z którymi dany zamawiający rozwiązał albo wypowiedział umowę w sprawie zamówienia publicznego albo odstąpił od umowy w sprawie zamówienia publicznego z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność, jeżeli rozwiązanie umowy albo wypowiedzenie albo odstąpienie od niej nastąpiło w okresie 3 lat od wszczęcia postępowania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy”.

Obradujący 11 lutego Zarząd stowarzyszenia Polski Kongres Drogowy przyjął po długiej dyskusji, stosunkiem głosów 4:2, stanowisko, w którym wnosi o odrzucenie przez Sejm proponowanego zapisu. “Konieczność eliminowania nierzetelnych wykonawców nie budzi wątpliwości i leży nie tylko w interesie zamawiających, ale również rzetelnych wykonawców” – czytamy w dokumencie. Jednakże – zdaniem Zarządu – kategoria “rzetelności” wykonawcy nie może być oceniana decyzją administracyjną. Sądowa kontrola decyzji w sprawach zawierania i realizacji umów jest standardem państwa prawnego i żadne konkretne, choćby najbardziej bulwersujące przypadki problemów z nierzetelnymi wykonawcami, nie powinny skłaniać organów państwa do proponowania jej obejścia lub jej zastępowania poprzez samodzielne zakładanie przyszłych decyzji niezawisłego sądu.

Odrębne stanowisko zaprezentowali zrzeszeni w Polskim Kongresie Drogowym przedstawiciele samorządowej administracji drogowej. W nadesłanych opiniach poparli zmianę Prawa zamówień publicznych – “zasadna i celową jako środek dyscyplinujący nierzetelnych i niesolidnych wykonawców. Jednocześnie zapewnili, że “powyższa regulacja nie będzie przez zamawiających nadużywana i stosowana w sposób nieobiektywny”. Przypomnieli także, że od wykluczenia z postępowania wykonawcy przysługuje odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

W porządku obrad najbliższego trzydniowego posiedzenia Sejmu, rozpoczynającego się 23 lutego, znalazł się punkt: Sprawozdanie Komisji Gospodarki o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych. Poseł sprawozdawca Łukasz Gibała w niedawnym wywiadzie dla PAP powiedział, że głównym bodźcem do nowelizacji jest sytuacja związana z przetargami drogowymi, z budową w Polsce dróg ekspresowych i autostrad. Chodzi konkretnie o nierzetelność wykonawców, którzy nie realizują zapisów umowy. “Chcemy dać Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz ministrowi infrastruktury możliwość niedopuszczania do przetargów firm, których nierzetelność spowodowała w przeszłości opóźnienia w budowie dróg” – wyjaśnił poseł.

Stanowisko PKD ws wykluczeń

Stanowisko ZDW ws wykluczeń – str.1

Stanowisko ZDW ws wykluczeń – str.2

Loading...