Asfalty modyfikowane, zabiegi utrzymaniowe nawierzchni betonowych, bezpieczeństwo motocyklistów – tak zróżnicowany jest program tegorocznego Śląskiego Forum Drogowego.
VI Międzynarodowa Konferencja Śląskie Forum Drogownictwa odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia w hotelu „Park Inn by Radisson” (dawniej Forum Katowice) w stolicy Górnego Śląska. Jej organizatorami są tradycyjnie: Polski Kongres Drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. W ciągu 5 lat ŚFD zdobyło sobie wyjątkową pozycję wśród spotkań o charakterze technicznym dla drogowców. Jego cechą wyróżniającą jest wymiana wiedzy i doświadczeń między praktykami z administracji drogowej i firm branży, a także naukowcami z Polski i krajów przodujących w technice drogowej, zwłaszcza z Niemiec. Jest to efekt trwającej już wiele lat współpracy PKD z niemieckimi instytucjami: Federalnym Instytutem BASt i Towarzystwem Badawczym FGSV.
Od niedawna ta międzynarodowa współpraca weszła na nowy poziom, po uznaniu przez Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC Polskiego Kongresu Drogowego za Komitet Narodowy tej organizacji. Zadaniem takiego komitetu jest współtworzyć międzynarodowy obieg wiedzy technicznej w drogownictwie. Niemieckie FGSV jest takim własnie Komitetem Narodowym PIARC dla Niemiec, co tym bardziej skłania PKD do zaciesnania współpracy. Poza FGSV, do udziału w tegorocznym Śląskim Forum Drogownictwa zaproszone zostały komitety narodowe PIARC z sąsiadujących z regionem sląskim krajów: Czech i Słowacji.
Eksperci warci posłuchania
Szczegółowy harmonogram konferencji zostanie opublikowany na poswięconej jej podstronie tego serwisu po potwierdzeniu tytułów referatów przez wszystkich zagranicznych prelegentów. Już teraz wiadomo, że będą wśród nich tacy cenieni eksperci jak: Prof. Dr. Ulf Zander, Dr. Jurgen Krieger (obaj z BASt), Dr. Jurgen Schmidt z IWS Messtechnik GmbH czy Dr.-Ing. Marion Mayer-Kreitz. Szczególny będzie wkład niemieckich ekspertów w specjalną sesję tematyczną, poswięconą procesom przywracania nawierzchniom betonowym ich właściwości, które to metody znane są jako „grooving” i „grinding”. Mówić o nich będą: Dr Marco Wieland, Ralf Alte-Teigeler i Jens Skarabis – eksperci wchodzący w skład Grup Roboczych FGSV.
Znana jest natomiast tematyka pozostałych sesji Forum. Dotyczyć one będą: nawierzchni drogowych z wykorzystaniem asfaltów wysokomodyfikowanych, różnych aspektów zarządzania drogami i Road Asset Management, a także bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu motocyklowego.
Przyjmowane już są zgłoszenia udziału w konferencji. Warunki udziału a także formularz umożliwiający zgłoszenie online dostępne są również na podstronie VI ŚFD.