Ruszyła rejestracja uczestników Zimowego Kongresu Drogowego Gdańsk 2018. To największe światowe spotkanie branży drogowej poświęcone zimowemu utrzymaniu.
Organizatorami odbywającego się w Gdańsku w dniach 20-23 lutego 2018 Kongresu są: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Miasto Gdańsk oraz Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC. Światowe Stowarzyszanie Drogowe, powstałe w 1909 r., zrzesza administracje drogowe z ponad 120 państw świata. Co cztery lata organizuje Zimowy Kongres Drogowy, za każdym razem to wydarzenie organizowane jest w innej części świata.
Podczas kongresu spotykają się eksperci, naukowcy, a także praktycy z firm na co dzień zajmujących się zadaniami związanymi z utrzymaniem dróg zimą. Jest to jedyne wydarzenie, podczas którego tak szeroko omawiana jest zimowe utrzymanie w każdym aspekcie – od planowania zadań, przez ich finansowanie, standardy a także innowacje, która mogą wnieść nową, lepszą jakość w utrzymanie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.
Program XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku koncentruje się wokół 8 tematów:
– sytuacje ekstremalne i katastrofy;
– zmiana klimatu i środowisko;
– informacje o warunkach pogodowych na drogach;
– użytkownicy dróg i bezpieczeństwo drogowe;
– zarządzanie i planowanie w zakresie zimowego utrzymania dróg;
– sprzęt i produkty;
– zimowe utrzymanie dróg na obszarach miejskich;
– tunele i mosty.
Przedstawiciele administracji drogowych, naukowcy i eksperci drogownictwa zgłosili około 300 wystąpień. Wybrane referaty zostaną przedstawione w formie prezentacji lub interaktywnych sesji plakatowych na poszczególnych sesjach technicznych. Zaplanowano także sesje ministerialną z udziałem przedstawicieli rządów i administracji publicznej. Podczas Kongresu odbywać się będą targi, na których swoje produkty, sprzęt lub usługi zaprezentują firmy polskie, ale także z rynku międzynarodowego.
Dodatkową atrakcją Kongresu będą zawody pługów śnieżnych. Podczas przejazdu toru z przeszkodami sędziowie oceniają umiejętności prowadzenia pojazdu, czas przejazdu i stan techniczny pługu. Zawody swoją oryginalnością przyciągają szeroką publiczność oraz wyzwalają ducha sportowej rywalizacji.
Dla około 2000 uczestników Kongresu przygotowane zostały dwie wizyty techniczne. Półdniowe wyjazdy dają możliwość obejrzenia Obwodu Utrzymania Autostrady i zapoznania się ze specyfiką utrzymania obiektu infrastrukturalnego jakim jest most w Kwidzynie. Będzie także okazja do zwiedzenia Centrum Zarządzania Ruchem Tristar, polskiego głębokowodnego terminala kontenerowego DCT Gdańsk i zapoznania się z konstrukcją tunelu pod Martwą Wisłą.
Uwaga: można już zgłaszać udział w Kongresie. Szczegóły i program Kongresu można znaleźć pod linkiem: http://piarcgdansk2018.org/