W Zakopanem nie tylko o “zakopiance”

Prawne i ekologiczne aspekty realizacji inwestycji liniowych, szczególnie drogowych, były tematem konferencji połączonej z warsztatami szkoleniowymi, która 4-6 lutego odbyła się w Zakopanem. Współorganizatorami imprezy były PKD i BEiPBK “EKKOM”.

Zakopane doskonale pasuje na miejsce dyskutowania na takie właśnie tematy. Konferencja rozpoczęła się z opóźnieniem, bo część gości utknęła w korku na “zakopiance”, który zaczynał się już w Poroninie i skutecznie blokował wjazd do miasta. Plany przebudowy tej drogi rozbijają się od dłuższego czasu o procedury przygotowawcze: konsultacje społeczne z mieszkańcami miejscowości, przez które ma przechodzić dwupasmowa droga do “zimowej stolicy Polski” i uwarunkowania ekologiczne, szczególnie istotne w tym niepowtarzalnym przyrodniczo zakątku kraju.

O przyspieszenie budowy apelowali do drogowców gospodarze terenu: wicestarosta powiatu tatrzańskiego – Andrzej Skupień i poseł tej ziemi – Andrzej Gut-Mostowy. Jak zapewnił dyrektor Oddziału GDDKiA w Krakowie Jacek Gryga, modernizacja “zakopianki” będzie kontynuowana, najbliższe plany to budowa obejścia Lubnia i dalej odcinka z Lubnia do Rabki Zdroju. Szerszą perspektywę tworzenia strategii transportowej dla całej Małopolski zaprezentował natomiast wicemarszałek Roman Ciepiela.

W bardzo bogatym i zróżnicowanym programie konferencji znalazły się m.in. wystąpienia dr Janusza Bohatkiewicza i Sebastiana Biernackiego na temat stosowania ekranów akustycznych w szerszym kontekście ochrony przed hałasem. Na podstawie tego wystąpienia uczestnicy warsztatów sformułowali wnioski, które Polski Kongres Drogowy będzie przedstawiał podczas prac nad zmianami przepisów regulujących stosowanie środków ograniczających hałas. Ożywioną dyskusję wywołał także dwugłos na temat konsultacji społecznych projektów drogowych w świetle wymogów ustawy o ochronie przyrody: przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków – Krzysztofa Molewskiego i projektanta – Daniela Marandy z “Ekkomu”.

Takie konferencje, o wysokim poziomie merytorycznym, w ścisłym powiązaniu z praktycznymi problemami, przed którymi stają inwestorzy, projektanci i wykonawcy projektów drogowych, stanowią ofertę Polskiego Kongresu Drogowego dla środowiska – powiedział prezes Zarządu PKD Zbigniew Kotlarek. Ta działalność szkoleniowa, odpowiadająca na zapotrzebowanie na wiedzę będzie w najbliższym czasie jeszcze rozwijana. Ma ona wielkie znaczenie jako wkład w usprawnienie i przyspieszenie realizacji programu budowy dróg w Polsce. Jednocześnie zgłaszane podczas takich spotkań wnioski i postulaty są skrzętnie odnotowywane i będą wykorzystane w przygotowywaniu materiałów na VI Kongres Drogowy, który odbędzie się w 2010 roku.

Partnerem medialnym konferencji był portal drogowy www.edroga.pl .

Tam również można zapoznać się z prezentacjami z zakopiańskich warsztatów.

Prawne i ekologiczne aspekty realizacji inwestycji liniowych. Zakopane, 04 -06.02.09

Loading...