Rowery nad szumami
Pod najwyższym wzniesieniem Roztocza Środkowego - Wapielnią (386 m). Fot. PKDPod najwyższym wzniesieniem Roztocza Środkowego – Wapielnią (386 m). Fot. PKD

Organizowany po raz czwarty rajd rowerowy PKD zawitał w tym roku na Lubelszczyznę. Kilkudziesięciu uczestników przejechało ponad 100 km pięknymi trasami Środkowego Roztocza.

IV Rajd Rowerowy “Drogowcy na GreenVelo” PKD odbywał sie w dniach 13-15 czerwca, a jego bazą była miejscowość Susiec w powiecie tomaszowskim. Organizowany co roku w czerwcu rajd promuje najdłuższy szlak rowerowy w Polsce GreenVelo, łączący pięć województw Polski Wschodniej.

Był to jeden z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych w poprzedniej perspektywie budżetu unijnego. Powstał szlak o łącznej długości 2070 km, przebiegający przez 5 parków narodowych i 15 krajobrazowych. Trasa biegnie częściowo po istniejących drogach dla rowerów, częściowo po mniej uczęszczanych drogach publicznych, a w części po nowym śladzie. Realizowana przez samorządy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego inwestycja polegała także na wybudowaniu 230 miejsc obsługi podróżnych (MOR). Jednolicie oznakowany szlak pobudził też tworzenie infrastruktury dla turystyki rowerowej przez podmioty prywatne i samorządy gminne. Potwierdzeniem tego stało się nadanie ponad 900 obiektom statusu Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Jednym z takim miejsc jest pensjonat “Sosnowe Zacisze”, który gościł uczestników tegorocznego rajdu.

Tradycyjnie otwarcie rajdu połączone jest z krótkim seminarium. Witając uczestników prezes zarządu PKD Zbigniew Kotlarek podkreślił, że takie imprezy, łączące walory rekreacyjne i integracyjne, również stanowią ważną część oferty stowarzyszenia dla środowiska drogowego. Cieszą się one rosnącym powodzeniem.

Występujący w imieniu marszałka woj. lubelskiego Krzysztof Tajer, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Transportowej i Drogownictwa Urzędu Marszałkowskiego poinformował, że lubelski odcinek GreenVelo liczy 401 km i obejmuje trzy główne skupiska atrakcji turystycznych: Podlasie (Janów Podlaski, Kodeń, Jabłeczna), Polesie (Włodawa, Chełm) i Roztoczański Park Narodowy, a w nim tzw. szumy (małe wodospady) nad Tanwią. Ta atrakcja znalazła się na trasie drugiego dnia rajdu.

Starosta tomaszowski Jan Kowalczyk zwrócił uwagę na przygraniczne położenie powiatu, na terenie którego znajduje się przejście graniczne z Ukrainą w Hrebennem. Tomaszów Lubelski leży na starym szlaku z Warszawy do Lwowa. Stwarza to perspektywy rozwoju usług logistycznych, a kolejną szansą jest obsługa rosnącego ruchu turystycznego.

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotr Miąso zaprosił drogowców na następny rajd do swojego regionu – ostatniego w którym jeszcze nie byli. Tym razem baza rajdu znajdować się będzie w okolicach Przemyśla.

W tegorocznym rajdzie uczestniczyło około 70 osób, wśród nich przeszło dwudziestoosobowa grupa ZDW w Olsztynie, kilkunastoosobowa z ZDW w Rzeszowie, kilkuosobowe z ZDW W Kielcach i ZDW w Katowicach oraz inni przedstawiciele administracji drogowej i firm branży drogowej.

Prezentacja K. Tajera

Loading...