Nie żyje prof. Andrzej Zalewski

W piątek 8 stycznia zmarł dr hab. inż. Andrzej Zalewski, profesor uczelni na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Pracował tam w katedrze architektury i urbanistyki, a jego pasją była komunikacja rowerowa.

Prof. Zalewski kilkukrotnie był gościem wydarzeń programowych PKD, zwłaszcza poświęconych projektowaniu i budowie dróg dla ruchu rowerowego. W 2015 roku podczas międzynarodowej konferencji z okazji 10-lecia PKD przygotował, wraz z również nieżyjącym już prof. Ryszardem Krystkiem, kluczowy referat, zatytułowany „Zagrożenie zdrowia i życia niechronionych uczestników ruchu drogowego w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej”, który zwracał uwagę na ten problem, wówczas znacznie mniej nagłośniony niż obecnie.

W swojej pracy naukowej zajmował się głównie przestrzeniami publicznymi w miastach i aglomeracjach, w tym wymogami zrównoważonego transportu, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury rowerowej i dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Tematykę poruszania się na rowerze znał nie tylko w teorii, ale i z własnej praktyki korzystania z tego środka lokomocji. Brał udział w pracach zespołu, który w 2018 roku stworzył "Wytyczne bezpiecznej organizacji ruchu drogowego - podręcznik i katalog rozwiązań" dla Krajowej Rady BRD.

Poza pracą w bydgoskim UTP, był związany również z Politechniką Warszawską (Wydział Architektury, Katedra Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej) i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (Instytut Architektury Krajobrazu). Był członkiem indywidualnym Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC.

Przyczyną śmierci profesora było zakażenie COVID-19.

Polecane artykuły

Konferencja jak tunelowe mistrzostwa świata!

Program tegorocznego Forum Tunelowego skrzy się od znakomitych nazwisk i prezentacji największych osiągnięć techniki w dziedzinie budownictwa podziemnego i podwodnego. Zapraszamy już 3 i 4 lutego.

Zmarł Kazimierz Strach – Zasłużony dla Sprawy Drogowej

W wieku 87 lat zmarł Kazimierz Strach, honorowy prezes Oddziału SITK RP w Koszalinie. W 2015 r. był jedną z pierwszych osób wyróżnionych przez PKD tytułem „Zasłużonego dla Sprawy Drogowej”.

Nabór referatów na Calgary 2022 do końca stycznia

Do 31 stycznia 2021 trwa czas na zgłaszanie propozycji referatów na Kongres Zimowego Utrzymania i Odpornych Dróg, który PIARC organizuje w lutym 2022 r. w kanadyjskim Calgary.