Solidarne Drogi: jak drogownictwo ma przetrwać pandemię

PKD zaprosił szeroką reprezentację organizacji i firm drogowych do udziału w debacie jak można złagodzić skutki pandemii w tym sektorze. Debata pod hasłem „Solidarne Drogi” odbędzie się 27 marca o godz. 13:00.

Zaproszenie do udziału w debacie skierowano do szefów działających w drogownictwie organizacji, firm wykonawczych i projektowych, dostawców materiałów. Apel o taką debatę był treścią wystąpienia prezesa PKD Zbigniewa Kotlarka, opublikowanego na kanale PKD TV w serwisie YouTube oraz na profilu na Facebooku.

Wszyscy z rosnącym niepokojem obserwujemy rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa – powiedział m.in. Zb. Kotlarek. W tych trudnych dniach odczuwamy niepokój o nasze rodziny, własne zdrowie, ale także o to, jakie będą skutki ekonomiczne i społeczne skutki szerzącej się choroby oraz koniecznych dla jej powstrzymania ograniczeń codziennej aktywności ludzi. Te ograniczenia polegają także na niemożności wykonywania pracy w dotychczasowej formie.

Co to oznacza w praktyce dla rynku budowlanego? Wiele ważnych kwestii zostało podniesionych w liście Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz i Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Są w nim także konkretne propozycje, które popieramy – zaznaczył prezes PKD.

Pozostaje jednak długa lista pytań, z których najważniejsze wydają się te o przyszłość wielu przedsiębiorstw o mniejszej skali działania, podwykonawców na budowach oraz firm projektowych. Dlatego szczególnego znaczenia zaczynają nabierać słowa „pomoc” i „solidarność”. Szczególnie cenne będą pomysły w jaki sposób sama branża może sobie pomóc i na ile może być solidarna. Zwlekanie z płatnościami, przez co tworzą się zatory płatnicze, które w normalnych warunkach są nieprzyjemną dolegliwością, w warunkach kryzysu mogą być dla firm tak śmiertelne jako koronawirus dla ludzi. Czy bezwzględna konkurencja stanie się wyróżnikiem umiejętności zarządzania i sukcesu? A może umiejętność rzeczowej dyskusji, współpracy i dzielenia się nie tylko wiedzą umożliwi przetrwanie w okresie nadchodzącej recesji? – pytał Zbigniew Kotlarek.

Takie właśnie zagadnienia mają być przedmiotem centrum dyskusji. Mając na uwadze sytuację, odbędzie się ona w formie wideokonferencji. Spotkanie będzie rejestrowane, a wnioski z niego upublicznione. Jeżeli pozwoli na to wydajność platformy, będzie można jej przebieg śledzić online na profilu PKD na Facebooku oraz na kanale na YT.

Zaproszenie Zb. Kotlarka


Wystąpienie OIGD i PZPB

Polecane artykuły

Nie żyje Wennemar Gerbens

W niedzielę 29 marca zmarł Wennemar Gerbens, były wieloletni przewodniczący FGSV, jedyny obcokrajowiec uhonorowany wyróżnieniem PKD „Zasłużony dla Sprawy Drogowej”.

fot. Archiwum GDDKiA

Drogowa odpowiedź na zarazę: budować i szybciej płacić

Prezesi organizacji drogowych skierowali na ręce Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka stanowisko branży dotyczące kontynuowania robót w okresie trwania pandemii COVID-19.

Na budowie drogowej nie ma na ogół tłumu ludzi... Fot. archiwum GDDKiA

Nowe ograniczenia, ale budowy trwają

Rząd zaostrzył od 1 kwietnia ograniczenia działalności gospodarczej i codziennego funkcjonowania obywateli w celu zwalczania pandemii, ale nie zmieniają one zasadniczo warunków pracy w drogownictwie.