Drogi łączą przyjaciół: ZDW Kraków znów zwycięski

Drużyna ZDW w Krakowie wygrała turniej zorganizowany w ramach konferencji „Drogi łączą przyjaciół”, która zakończyła się 8 listopada w Terchovej na Słowacji.

Pierwsza edycja konferencji poświęconej transgranicznej współpracy drogowców Czech, Słowacji i Polski odbyła się w październiku ub. roku w Lipowej koło Żywca. Poza wymianą informacji o drogowych projektach, realizowanych przez samorządy regionalne po obu stronach granic, ważnym punktem konferencji był również turniej piłkarski drużyn reprezentujących drogowe zarządy. W sportowych zmaganiach najlepszy był ZDW Kraków, który w finale pokonał drużynę z Kraju Pardubickiego Republiki Czeskiej.

Na drugą konferencję, która tym razem nosiła tytuł „Cesty spajajou priatelov” Słowackie Towarzystwo Drogowe SCS (odpowiednik Polskiego Kongresu Drogowego na Słowacji) zaprosiło do znanej miejscowości turystycznej Terchova na skraju górskiego pasma Malej Fatry. Zgodnie ze zwyczajem najpierw odbyło się seminarium, podczas którego omówiono postępy w realizacji projektów drogowych w programach INTERREG: Polska-Czechy i Polska-Słowacja.

O projektach polsko-czeskich mówili: Krzysztof Cwynar z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu oraz Martin Jelinek z Zarządu dróg regionu Hradec Králové. Następnie Pavol Liszka, szefujący Zarządowi Dróg samorządowego regionu Żyliny (a więc gospodarza konferencji) przedstawił stan infrastruktury drogowej i możliwości współpracy transgranicznej. Marek Sopko z Zarządu Dróg i Ich Utrzymania Samorządowego Regionu Preszowa mówił o efektach działań inwestycyjnych w ramach współpracy z województwami: małopolskim i podkarpackim.

Podsumowaniem współpracy polsko-słowackiej w obecnej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej była prezentacja Katarzyny Węgrzyn-Madei – zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, zatytułowana „Polsko-słowacka polityka transportowa województwa małopolskiego”. Dla tej współpracy rysują się jeszcze lepsze perspektywy: 27 września 2019 r. Komisja Europejska zatwierdziła poprawkę do programu Polska-Słowacja. Zmiana polega na przesunięciu wolnych funduszy w dziedzinie edukacji transgranicznej na realizację projektów infrastruktury drogowej. Oznacza to, że będzie ponad 4,1 miliona więcej na sfinansowanie projektów zgłoszonych w tegorocznym konkursie drogowym. Wybór projektów współfinansujących odbędzie się na posiedzeniu Polsko-Słowackiego Komitetu Monitorującego w grudniu tego roku.

Emocje w hali sportowej

Na starcie turnieju piłkarskiego stanęły tym razem tylko 3 zespoły: broniący pucharu zawodnicy ZDW w Krakowie (występujący jako Polska), połączone siły regionów: żylińskiego i preszowskiego (jako Słowacja) oraz zespół „Reszty Świata”, złożony z drogowców Czech i Słowacji.

W pierwszym meczu Polska czyli ZDW Kraków dosłownie rozbił zespół Słowacji 13:1 i stal się od razu głównym faworytem turnieju. Słowacy nie mieli w tym meczu nic do powiedzeniu, a jedyną bramkę zdobyli po błędzie krakowskiego bramkarza. Po niedługiej przerwie na boisko ponownie wyszli krakowianie ale tym razem przeciwko drużynie „Reszty Świata”, w której na bramce zagrał sam prezes słowackich drogowców Jan Sedivy.

Krakowianie byli chyba lekko zmęczeni po meczu ze Słowacją, bo szybko przegrywali 0:1. Jan Sedivy dokonywał w bramce prawdziwych cudów, ale w końcu musiał skapitulować. Od stanu 1:1 dalej toczył się wyrównany mecz. Zawodnicy „Reszty Świata” jeszcze dwa razy wychodzili na prowadzenie 2:1 i 3:2, ale niestety przy ich prowadzeniu bardzo bolesnej kontuzji kolana doznał ofiarnie broniący J. Sedivy. Po dłuższych zabiegach medycznych wrócił na szczęście na boisko, ale grał z widocznym bólem. Nie był w stanie zapobiec utracie wyrównującej bramki i mecz ostatecznie zakończył się remisem 3:3.

Ten wynik był korzystny dla krakowian, bo praktycznie gwarantował im wygraną w turnieju. W trzecim i ostatnim meczu zagrały: Słowacja i Reszta Świata. Ci ostatni – mocno zmęczeni remisowym meczem z Polską i będący najstarsza drużyną zawodów opadli z sił, także ich bramkarz wyraźnie odczuwał skutki kontuzji. Raczej niespodziewanie mecz wygrała Słowacja 7:4 i zapewniła sobie drugie miejsce w turnieju.

Ostateczna kolejność:

  • Polska 4 pkt bramki 16-4
  • Słowacja 3 pkt bramki 8-17
  • Reszta Świata 1 pkt bramki 7-10

Reprezentant ZDW Kraków Grzegorz Misiura zdobył – podobnie jak rok temu – nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju. Najlepszym bramkarzem zaś – całkowicie zasłużenie – został wybrany Jan Sedivy.

Obecni na konferencji przedstawicieli Czeskiego Towarzystwa Drogowego zapowiedzieli, ze zorganizują w swoim kraju w przyszłym roku trzecią edycję konferencji „Drogi łączą przyjaciół”.

Polecane artykuły

Piłkarze Krakowa (w niebieskim koszulkach) i Pardubic dziękują sobie za walkę w finale. Fot. PKD

ZDW Kraków wygrywa po karnych

Drużyna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie zwyciężyła w pierwszym turnieju piłkarskim administracji drogowych Polski, Czech i Słowacji, który rozegrany został 4 października w Lipowej k. Żywca.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek i prezes Słowackiego Towarzystwa Drogowego Jan Szedivy podczas inauguracji konferencji

Drogi łączą przyjaciół

Pod takim hasłem 3-5 października odbyła się konferencja integracyjna drogowców Polski, Czech i Słowacji. Komitety narodowe PIARC tych krajów będą organizować kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Peter Gueth odbiera przechodni puchar za zwycięstwo w zawodach. Fot. PKD

Węgierscy kierowcy wygrali Rodeo V4

W rozegranych 28 października w Krakowie zawodach Rodeo V4 pierwsze dwa miejsca przypadły kierowcom z Węgier. Trzecie miejsce zajął najlepszy z Polaków - Artur Sobczak.