Bilans zasobów drogownictwa – konieczna pilna dyskusja

Budowanie dróg w Polsce, zarówno krajowych jak i samorządowych, wymaga starannego policzenia zapotrzebowania na materiały budowlane – to wniosek z seminarium szkoleniowego, zorganizowanego przez PKD 9 listopada w Warszawie. Było to pierwsze spotkanie z cyklu “Bilans zasobów polskiego budownictwa drogowego”.

Seminarium poświęcone było ocenie zapotrzebowania i możliwościom zaspokojenia go przez polski rynek na podstawowe materiały służące do budowy dróg: kruszywa i mieszkanki mineralne, cement i asfalt. Próba stworzenia takiego bilansu – powiedział otwierając seminarium przewodniczący Rady Naukowej PKD prof. Dariusz Sybilski – to wkład Polskiego Kongresu Drogowego w tworzenie sprzyjających warunków dla realizacji programów budownictwa drogowego: i tego budzącego największe zainteresowanie programu budowy dróg krajowych, w tym autostrad i dróg ekspresowych,jak i lokalnych inwestycji drogowych.

O tym, że zbilansowanie planów i możliwości nie jest łatwe przekonywała ożywiona dyskusja podczas seminarium. Z informacji zaprezentowanych przez przedstawiciela GDDKiA wynika np., że zapotrzebowanie na materiały, zwłaszcza kruszywa będzie rosło, osiągając szczyt w roku 2012, gdy planowane jest kończenie dróg przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Zdaniem Aleksandra Kabzińskiego, prezesa Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw, przewidywane przez największego inwestora zapotrzebowanie kruszyw na drogi krajowe w pierwszej połowie roku 2009 skutkowało nadprodukcją , w regionie dolnośląskim – znaczną. W roku 2010 pojawią się napięcia w terminach dostaw, w roku 2011 – okresowy brak realizacji zapotrzebowania, a w roku 2012 wystąpią duże napięcia w dostawach kruszyw. Oddzielną kwestią jest logistyka przewozów tak znacznych ilości masowych materiałów na znaczne nieraz odległości.

Nie będzie żadnych problemów z pokryciem zapotrzebowania budownictwa drogowego i mostowego na cement – zapewnił prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu. W najbliższych latach i tak duże możliwości produkcyjne polskiego przemysłu cementowego wzrosną o 6-8 milionów ton rocznie, dzięki inwestycjom rzędu 3,5 mld zł.

Nowe inwestycje planowane są również przez producentów asfaltu, choć w Polsce występuje jego nadprodukcja – stwierdził Adam Wojczuk, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych. Jego zdaniem, w roku 2012 zużycie asfaltów w Polsce sięgnie 1,8 mln ton. Tymczasem GDDKiA szacuje zapotrzebowanie tylko na drogi krajowe na poziomie 2,8 mln ton. Ta rozbieżność – skomentował A. Wojczuk – pokazuje jak pilna jest potrzeba rzeczowych rozmów instytucji odpowiedzialnych za budownictwo drogowe z dostawcami i producentami materiałów.

Kolejne seminarium z cyklu “Bilans zasobów” odbędzie się 14 stycznia 2010 w Warszawie, a dotyczyć będzie rynku stali, konstrukcji stalowych i innych wyrobów hutniczych.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej prezentacjami wygłoszonymi podczas seminarium oraz z galerią zdjęć.

Loading...