Małopolskie wnioski do ogólnopolskiej dyskusji

Obszerny katalog wniosków i postulatów dotyczących budowy i utrzymania sieci drogowej wypracowali uczestnicy regionalnej konferencji “X lat dróg samorządowych”, która zakończyła się 22 stycznia w Regietowie (woj. małopolskie). Będą one przedstawione podczas Samorządowego Forum Drogowego w Krakowie.

Konferencję, z okazji 10 lat funkcjonowania samorządowej administracji drogowej, zorganizował Region Małopolski stowarzyszenia PKD we współpracy z Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski oraz Związkiem Mostowców RP. Podczas trzydniowych obrad mówiono jednak nie tylko o minionych latach, ale także o dniu dzisiejszym i przyszłości dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Problemy, z którymi stykają się ich zarządcy, są takie same we wszystkich regionach – dlatego uczestnicy konferencji postanowili zebrać zgłaszane w trakcie dyskusji wnioski i zaprezentować je podczas zaplanowanego na 16-17 lutego w Krakowie ogólnopolskiego Samorządowego Forum Drogowego.

Kilka postulatów dotyczy praktyki stosowania tzw specustawy drogowej. Pomimo wielu niedociągnięć w znacznym stopniu ułatwia ona pracę zarządcy drogi i ułatwia przygotowanie inwestycji – czytamy w dokumencie. Do powstawania opóźnień przyczynia się brak jednolitej wykładni obowiązujących przepisów, ich częste zmiany oraz dowolność interpretacji przez uprawnione organy administracji architektoniczno – budowlanej. Wielokrotnie ponawiane próby nowelizowania części istniejących przepisów, bez analizy ich wpływu na kolejność elementów procesu projektowania i budowy, a także inne regulacje prawne powodują, że inwestor zaskakiwany jest częstymi zmianami, co powoduje coraz większy chaos.

Wiele wątpliwości budzą także przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zdaniem uczestników konferencji, konieczne jest wzmocnienie roli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jako ostatecznych dokumentów planistycznych, zawierających szczegółowe zasady ochrony obszarów Natura 2000. Ocena oddziaływania na środowisko w obszarach Natura 2000 powinna sprowadzać się jedynie do sprawdzenia zgodności konkretnego zamierzenia budowlanego z prawem w ramach decyzji pozwolenia na budowę. Ważne jest też ograniczenie rozbudowanej procedury konsultacji, w tym udziału organizacji ekologicznych do poziomu współuczestniczenia w pracach nad wojewódzkim Planem Ochrony Obszaru i nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, i to jedynie w ustawowo określonym zakresie.

Podczas uroczystości otwarcia konferencji dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, wiceprezes Zarządu Polskiego Kongresu Drogowego Grzegorz Stech został odznaczony medalem “Polonia Minores”. W uznaniu wkładu w rozwój województwa małopolskiego przyznał mu go Sejmik Wojewódzki. Medal Województwa Małopolskiego wręczyli G. Stechowi przewodniczący Sejmiku Andrzej Sztorc i wicemarszałek województwa Roman Ciepiela.

Zobacz więcej

Loading...