Geodeci chcą skrócenia przygotowań do budowy dróg

Uproszczenie procedur i zdyscyplinowanie administracji pozwoliłoby skrócić przygotowywanie do budowy drogi z około 7 lat do niecałych 4 – to wniosek z seminarium poświęconego opracowaniom geodezyjnym i nabywaniu nieruchomości w inwestycjach drogowych, które odbyło się 6 maja w Warszawie.

W seminarium, zorganizowanym przez Polski Kongres Drogowy i Geodezyjną Izbę Gospodarczą uczestniczyli pracownicy administracji, służb geodezyjnych i kartograficznych, firm geodezyjnych oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii . Jak wyliczyli specjaliści z firmy “Grunt”, przy budowie odcinka drogi o długości 20 km wszystkie czynności poprzedzające wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zabierają obecnie 75 miesięcy. Dalsze czynności, wykonywane już w trakcie realizacji trwają 28 miesięcy. Uproszczenie procedur i zdyscyplinowanie urzędów wydających decyzje administracyjne, a także sadów rozpatrujących odwołania, pozwoliłoby skrócić ten czas do odpowiednio: 45 i 11 miesięcy. Wprawdzie nadal czynności przygotowawcze trwałyby znacznie dłużej niż sama budowa takiego odcinka (około 2 lata), ale byłby to znaczny postęp.

Lista czynności wykonywanych przed geodetów, samodzielnie lub we współpracy z projektantami, podczas przygotowań do budowy drogi jest bardzo długa. Obejmuje np. wykonywanie map do celów planistycznych, koncepcyjnych i środowiskowych, opracowywanie na nich wariantów przebiegu drogi, udział w konsultacjach i przygotowywaniu materiałów dla decyzji środowiskowych, wykonanie map do celów projektowych, map podziału nieruchomości, przygotowanie dokumentacji pozwalających na wydanie decyzji odszkodowawczych za przejęte pod budowę nieruchomości. Dla wielu z tych czynności brakuje standardów technicznych, które znacznie uprościłyby ich wykonywanie.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami z seminarium oraz z galerią zdjęć.

Loading...