Polski Kongres Drogowy, działając jako przedstawiciel firm projektowych i wykonawczych branży drogowej, wystąpił o uwzględnienie praktyk w sektorze nadzoru inwestorskiego (zaliczania tego okresu) do praktyki zawodowej niezbędnej do uzyskania uprawnień zawodowych przez młodych inżynierów.
Taki wniosek znalazł się w piśmie skierowanym do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej działającej w ramach Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, przyznającej te uprawnienia. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, uprawnienia przysługują osobom które odbyły staż pracy na “samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie”, która wymaga działalności “związanej z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych”.
Mając na uwadze zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia osób ubiegających się o uprawnienia budowlane, dokonywanego w największej mierze poprzez odbywaną praktykę zawodową przez inspektorów nadzoru, którzy dysponują ogromną wiedzą ze względu na bardzo szeroki wachlarz ich obowiązków ustawowych, PKD prosi o uznanie omawianych praktyk jako w pełni wartościową przesłankę, pozwalającą się ubiegać o uprawnienia budowlane – czytamy w piśmie. Wynika to z ogromnej roli nadzoru inwestorskiego na budowie, do którego zadań należy m.in.: kontroli zgodności jej realizacji z projektem budowlanym, zasadami wiedzy technicznej, przepisami oraz pozwoleniem na budowę, sprawdzanie jakość wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych, w tym zapobieganie zastosowaniu wadliwych i niedopuszczonych wyrobów, odbieranie robót budowlanych ulegających zakryciu i zanikających, przygotowywanie i uczestniczenie w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych, przekazywanie gotowych obiektów budowlanych do użytkowania.
Oznacza to niewątpliwie, że sprawowanie nadzoru inwestorskiego jest aktywną funkcją techniczną na budowie, co bezpośrednio wynika z zapisów Prawa budowlanego. Wobec tego okres praktyk odbywany podczas pełnienia tej funkcji także powinien być zaliczany do okresu praktyki zawodowej. Słuszność takiego stanowiska potwierdza także przewidziane przez ustawodawcę zaliczenie, jako praktyki na budowie, okresu wykonywania przez praktykanta czynności inspekcyjno-kontrolnych w organach nadzoru budowlanego oraz pracy w organach administracji rządowej albo jednostek samorządu terytorialnego realizujących zadania zarządcy drogi publicznej, polegającej na wykonywaniu czynności na terenie budowy i obejmującą konieczność fachowej oceny zjawisk lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych oraz techniczno-organizacyjnych.