FIEC: Warunki kontraktów budowlanych wciąż niezadowalające

Dwie międzynarodowe organizacje: FIEC i EIC na odbytym 11 grudnia w Warszawie spotkaniu grupy roboczej „Poland” oceniły jako niezadowalające tempo zmian w praktyce przetargów publicznych i warunkach kontraktowych, zwłaszcza w budownictwie drogowym. Polskie firmy budowlane zgłosiły chęć „pogłębionych dyskusji” z nową minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską.

FIEC (Międzynarodowa Federacja Branży Budowlanej) i EIC (Europejskie Stowarzyszenie Międzynarodowych Firm Wykonawczych) powołały w ubiegłym roku, po skargach firm realizujących kontrakty dla GDDKiA, grupę roboczą dla zbadania warunków działania firm budowlanych realizujących kontrakty dla polskich publicznych zamawiających. Na podstawie informacji o praktykach stosowania przez nich prawa zamówień publicznych i warunkach zawieranych umów sformułowały krytyczne stanowisko w sprawie funkcjonowania rynku budowlanego w Polsce. Zostało ono przedstawione zarówno władzom polskim jak i Komisji Europejskiej.

W rok po inauguracji prac, grupa robocza zebrała się ponownie, by ocenić co zmieniło się w tym czasie w Polsce. Stwierdzono, że pomimo ostatnich zmian w przepisach przetargowych i warunkach umownych, potrzebny jest dalszy postęp w zmienianiu warunków działalności firm budowlanych i inżynierskich. Wezwano polskie władze do przyznawania kontraktów firmom składającym najkorzystniejszą ekonomicznie ofertę (nie wyłącznie najtańszą) – jak to przewidują nowe dyrektywy UE. Władze powinny także zaprzestać obecnej polityki obarczania całym ryzykiem budowlanym wykonawców. Polska branża budowlana – czytamy w komunikacie po spotkaniu – jest gotowa do pogłębionych dyskusji z minister Bieńkowską po to by znaleźć szybkie rozwiązania obecnych problemów oraz sposobów na poprawę efektywności zarządzania projektami infrastrukturalnymi w dłuższej perspektywie.

Komunikat po spotkaniu (ang.)

Loading...