Polska mocno zaznaczyła obecność na WRC
Przez polskie stoisko stale przewijał się międzynarodowy potok zwiedzających. fot. PKDPrzez polskie stoisko stale przewijał się międzynarodowy potok zwiedzających. fot. PKD

W Abu Zabi dobiegł końca 10 października 26. Światowy Kongres Drogowy. W kongresie brało udział kilkunastu przedstawicieli polskich instytucji i firm.

26. Światowy Kongres Drogowy (World Road Congress WRC), który obradował w centrum kongresowym ADNEC w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zgromadził około 3 tysiące delegatów ze 120 państw. Z Polski przyjechali przedstawiciele Polskiego Kongresu Drogowego – Komitetu Narodowego Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC: prezes zarządu Zbigniew Kotlarek, członek zarządu Waldemar Królikowski, przewodniczący Rady Programowej prof. Janusz Bohatkiewicz i sekretarz Komitetu Tomasz Orłowski. Ponadto w Kongresie uczestniczyło kilku przedstawicieli GDDKiA, autorzy zakwalifikowanych referatów: prof. Adam Zofka z IBDiM, Adam Ramza z firmy Comarch i Jan Zieliński z Heller Consult oraz kilku przedstawicieli firm branży drogowej.

Oprócz sesji plenarnych i paneli tematycznych, częścią Kongresu była wystawa w przylegającym centrum ekspozycyjnym. Było na niej 150 wystawców, w tym 19 pawilonów lub stoisk narodowych. Największe należały oczywiście do gospodarzy i innych dużych krajów. Wśród tych 19 krajowych stoisk było też stoisko Polski, przygotowane staraniem Polskiego Kongresu Drogowego. Wsparcia finansowego udzieliła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz firmy: ZPK Szumowo, ViaCon, Comarch, TPA, Orlen Asfalt, Inora oraz ProWerk. Część z nich wykorzystała stoisko do promocji swojej oferty.

Przedmiotem największego zainteresowaniem – a można nawet powiedzieć, że przebojem całej wystawy – były luminescencyjne sztuczne kruszywa, pozwalające na budowę świecących po zmroku nawierzchni, takich jak znany powszechnie fragment ścieżki rowerowej koło Lidzbarka Warmińskiego. O ich zaletach opowiadali zarówno przedstawiciel inwestora, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich W. Królikowski, jak również producenta materiału – Włodzimierz Łatyszew z firmy EuroSignum.

Przedstawiciele Polski występowali również na centralnej scenie wystawy, na której odbywały się debaty panelowe albo starannie wyselekcjonowane prezentacje. Szymon Piechowiak z GDDKiA przedstawił prezentację na temat 200-lecia Centralnej Administracji Drogowej oraz bardzo interesujący i profesjonalnie nakręcony film wyprodukowany z tej okazji. W imieniu międzynarodowej firmy ViaCon jej prezes Leszek Janusz przedstawił natomiast możliwości budowy mostów z elementów wykonanych z blach falistych i miejscowych gruntów.

W otwarciu Kongresu uczestniczył również ambasador Polski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Robert Rostek. Ambasador odwiedził następnie polskie stoisko na wystawie, interesując się szczegółami oferty firm, które się na nim pokazały. Następnego dnia członkowie polskiej grupy zostali również przyjęci w ambasadzie polskiej w Abu Zabi. Tematem długiej i bardzo interesującej rozmowy były m.in. warunki prowadzenia wymiany gospodarczej z krajami z Półwyspu Arabskiego i przygotowania do wystawy EXPO 2020, która za rok rozpocznie się w Dubaju. Polska ma tam również być mocno obecna z pawilonem narodowym usytuowanym w części ekspozycji poświęconej mobilności. Polski Kongres Drogowy wraz ze swymi partnerami – zapewnił prezes Zbigniew Kotlarek – włączy się w organizację wydarzeń związanych z drogownictwem i transportem drogowym, łączących się z mobilnością w polskim pawilonie.

Więcej zdjęć z Kongresu można zobaczyć na naszym profilu na Facebook.

Loading...