Drogi przyszłości prowadzą z Rynu

Przyszłość dróg, technologii ich budowy i zmieniające się potrzeby użytkowników wymuszane przez postęp techniczny w motoryzacji zdominowały problematykę V Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego, które zakończyło się 25 września w Rynie.

Tegoroczna konferencja obradowała pod hasłem „Drogi przyszłości” i rzeczywiście nie zabrakło wizji radykalnych zmian w transporcie. Rewolucja już się zaczęła i nic jej nie zatrzyma – powiedział prof.Piotr Wrzecioniarz z Politechniki Wrocławskiej prezentując kierunki zmian w motoryzacji. Szczególnie wiele uwagi poświęcił on elektromobilności. Większość ludzi pozostaje pod wrażeniem, że to jest tendencja ostatnich lat, tymczasem fakty są zupełnie inne. W początkach ery motoryzacji, w roku 1900 pojazdy elektryczne stanowiły 30% wszystkich. Dopiero masowa produkcja paliw z ropy naftowej sprawiła, że samochody spalinowe jako trzy razy tańsze wyparły te na prąd. W roku 2018 samochody elektryczne stanowią zaledwie 1%.

(....cdn)

Polecane artykuły

Śląskie Forum Drogownictwa tro jedna z tych imprez PKD, które cieszą się nieodmiennym zainteresowaniem. Fot. PKD

2019: bogaty kalendarz imprez

Popularne fora regionalne na Śląsku oraz Warmii i Mazurach, sprawdzone imprezy sportowe i kolokwia eksperckie – to filary oferty programowej PKD na rok 2019, którą Zarząd zatwierdził 12 grudnia.

Końcowym akcentem warsztatów było zaprezentowanie wniosków wypracowanych w grupach roboczych. Fot. Anna Rogalińska, viaexpert

Polscy i niemieccy drogowcy na roboczym spotkaniu w Szczecinie

„Chcemy dzielić się doświadczeniami i uczyć od siebie” - zadeklarowali uczestnicy polsko - niemieckiej konferencji ekspertów z dziedziny drogownictwa, która obradowała 5-7 grudnia br. w Szczecinie.

Budowa drogi S17 w woj. lubelskim. Fot. GDDKiA

Do zakochania w betonie jeden krok

Doświadczenia Zamawiającego oraz generalnych wykonawców z budowy drogi S17 z Kurowa do węzła „Lubelska” były 29 listopada tematem specjalnej sesji II Lubelskiej Konferencji Techniki Drogowej.