Drogi przyszłości prowadzą z Rynu

Przyszłość dróg, technologii ich budowy i zmieniające się potrzeby użytkowników wymuszane przez postęp techniczny w motoryzacji zdominowały problematykę V Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego, które zakończyło się 25 września w Rynie.

Tegoroczna konferencja obradowała pod hasłem „Drogi przyszłości” i rzeczywiście nie zabrakło wizji radykalnych zmian w transporcie. Rewolucja już się zaczęła i nic jej nie zatrzyma – powiedział prof.Piotr Wrzecioniarz z Politechniki Wrocławskiej prezentując kierunki zmian w motoryzacji. Szczególnie wiele uwagi poświęcił on elektromobilności. Większość ludzi pozostaje pod wrażeniem, że to jest tendencja ostatnich lat, tymczasem fakty są zupełnie inne. W początkach ery motoryzacji, w roku 1900 pojazdy elektryczne stanowiły 30% wszystkich. Dopiero masowa produkcja paliw z ropy naftowej sprawiła, że samochody spalinowe jako trzy razy tańsze wyparły te na prąd. W roku 2018 samochody elektryczne stanowią zaledwie 1%.

(....cdn)

Polecane artykuły

11 października – Światowy Dzień Drogi

11 października obchodzony jest Światowy Dzień Drogi. Został on proklamowany na pamiątkę otwarcia w tym właśnie dniu w 1908 roku pierwszego Światowego Kongresu Drogowego w Paryżu.

Europejska Konferencja Drogowa w Dubrowniku

„Korytarze na rzecz wspólnego dobrobytu” to hasło Europejskiej Konferencji Drogowej, która odbędzie się 20-22 października w Dubrowniku (Chorwacja). Można jeszcze zgłaszać w niej udział.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek i prezes Słowackiego Towarzystwa Drogowego Jan Szedivy podczas inauguracji konferencji

Drogi łączą przyjaciół

Pod takim hasłem 3-5 października odbyła się konferencja integracyjna drogowców Polski, Czech i Słowacji. Komitety narodowe PIARC tych krajów będą organizować kolejne wspólne przedsięwzięcia.