Udany debiut OSTROAD

25 wystawców w ciągu dwóch dni zaprezentowało się podczas pierwszej edycji wystawy techniki drogowej OSTROAD, która towarzyszyła IV Warmińsko-Mazurskiemu Forum Drogowemu w Ostródzie.

Wystawa zorganizowana została w dniach 2-3 października w Centrum kongresowo-wystawienniczym Expo Mazury, które posiada doskonałe możliwości do organizacji takich imprez. W tej części Polski nie było do tej pory imprezy o takim charakterze -powiedział otwierając wystawę prezes Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniew Kotlarek. Stanowi ona wyraz naturalnej ewolucji koncepcji Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego, które z roku na rok przyciąga więcej firm zainteresowanych promowaniem swojej oferty. Dla nich formuła stoiska obok sali konferencyjnej jest już niewystarczająca.

Na powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych hali nr 3 bez trudu zmieściły się nawet duże pojazdy, jak mobilny ugięciomerz w naczepie tira, zaprezentowany przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, maszyny i pojazdy służące do diagnostyki stanu dróg, będące na wyposażeniu GDDKiA czy remonter do szybkich napraw nawierzchni firmy Strassmayr.

Pojazdy pokazała również firma 3M. Był to van demonstracyjny, z symulatorami różnych warunków jazdy, w zależności m.in. od oznakowania drogi. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się elektryczna limuzyna marki Tesla, pioniera pojazdów autonomicznych.

Członek Zarządu woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński podkreślił, że wystawa pokazuje spory potencjał tej branży w regionie. Reprezentowały go tak renomowane firmy jak Giera Znaki Drogowe, Agapit, Arkas Projekt, Dromos, Ozamet, PHP Nike Ostróda, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lidzbarku Warmińskim. Związany z regionem jest także Zakład Produkcji Kruszyw Szumowo, posiadający na terenie województwa zakłady produkcyjne, dostarczające kruszywa na inwestycje drogowe na drogach krajowych i wojewódzkich.

Nie zabrakło także największych firm - generalnych wykonawców. Na stoisku Budimeksu, który realizuje kontrakty w formule "projektuj i buduj" można było zapoznać się z zaletami technologii BIM i przykładami jej zastosowania na kontraktach, m.in. na budowie drogi S7 i obwodnicy Ostródy. Na stoisku firmy Strabag największym zainteresowaniem cieszyła się próbka materiału, z którego wykonana jest słynna już świecąca ścieżka rowerowa w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego. Ważne realizacje na drogach krajowych zaprezentowało PBDiM Kobylarnia. Firma ta wchodzi w skład Grupy Mirbud, która jest także właścicielem Expo Mazury.

Pomysłowo zaaranżowane stoisko miał także Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. Nawiązywało ono wystrojem do urządzanych przez ZDW leśnych parkingów przy drogach wojewódzkich Warmii i Mazur i do wiodącego tematu IV Forum, jakim była zieleń i utrzymanie dróg.

Polski Kongres Drogowy przygotował natomiast wystawę, która na kilkudziesięciu planszach pokazała historię i obecną aktywność stowarzyszenia oraz zilustrowała przemiany w polskim drogownictwie w ostatnich latach. Szczególnie wiele uwagi poświęcono wieloletniej obecności PKD na terenie regionu warmińsko-mazurskiego.

Wystawę odwiedzili, poza uczestnikami konferencji, również samorządowcy z regionu, a także mieszkańcy Ostródy.

Polecane artykuły

Ryzyka w zamówieniach publicznych

Jedną z najważniejszych spraw do rozstrzygnięcia w ramach zamówień publicznych jest podział ryzyk między stronami. Do tej pory budzi on gorące spory.

Kierowca

Czy starsi kierowcy są zagrożeniem?

Podobnie jak w całej UE, w Polsce rośnie użytkowników dróg w starszym wieku. To jedno z ważnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa na drogach - mówiono podczas konferencji Gambit.

Sesja plakatowa podczas konferencji Gambit 2018. Fot. PKD

Gambit 2018 o innowacjach w bezpieczeństwie

Tegoroczna konferencja Gambit była poświęcona przeglądowi realizacji projektów RID dotyczących różnych aspektów bezpieczeństwa.