Drogowe dekady w fotografiach

Jedną z atrakcji niedawnych targów "Autostrada Polska" była wystawa w Centrum Kongresowym Targów Kielce zatytułowana "Drogowe dekady". Jej tytuł nawiązywał do jubileuszowych obchodów, które uświetniała: 90-lecia Kongresów Drogowych w Polsce, 20-lecia targów budownictwa drogowego w Kielcach i 10-lecia działalności PKD.

Na blisko 30 planszach ukazana została historia stowarzyszania: od czasów przedwojennych, przez reaktywację w roku 2005, pierwszy powojenny Kongres Drogowy w roku 2006 i późniejsze działania aż do chwili obecnej. Te działania pokazano przez setki twarzy uczestników for, konferencji i innych imprez zorganizowanych pod marką PKD. Ta część wystawy zatytułowana została "10 owocnych lat", podczas których stowarzyszenie - tak jak jego poprzednicy przed II wojną światową - "przyczyniało się do rozwoju sprawy drogowej" w Polsce. Wystawa była formą podziękowania dla tych, którzy wspierali je przez minionych 10 lat.

Oczywiste jest, że na wystawie organizacji drogowców najważniejsze są jednak drogi i mosty. Stowarzyszenie samo nie buduje dróg, ale jego członkami są ludzie, których dziełem jest zmieniony krajobraz Polski. Mówiło się - słusznie - że Polska stała się największym placem budowy współczesnej Europy. Choć daleko nam do dokończenia przynajmniej planowanej sieci dróg szybkiego ruchu, a w trakcie realizacji wielkich inwestycji wspomaganych funduszami Unii Europejskiej nie brakowało poważnych napięć i problemów, nie da się zaprzeczyć, że sieć drogowa w Polsce przeszła gigantyczną metamorfozę, widoczną w każdym praktycznie zakątku kraju. Jest to powód do uzasadnionej dumy dla inwestorów: największego z nich - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, samorządów wszystkich szczebli (w tym Zarządów Dróg Wojewódzkich) i dla wykonawców, podwykonawców, dostawców - wszystkich tworzących środowisko drogowe.

Na przeszło 20 planszach pokazane zostały efektowne realizacje autostrad i dróg ekspresowych GDDKiA i przykłady ważnych inwestycji Zarządów Dróg Wojewódzkich w Krakowie, Olsztynie, Opolu i Poznaniu. Specjalna sekcja poświęcona została drogom i naturze - udowadniając, że takie połączenie może dać rezultaty zapierające swym pięknem dech w piersiach.

Jedna z plansz wystawy pokazywała działalność Fundacji Grzegorza Stecha, zmarłego przed dwoma laty wiceprezesa Polskiego Kongresu Drogowego, dyrektora ZDW w Krakowie. Zgodnie z jego wolą, została powołana Fundacja „Pomagamy zdolnej młodzieży” po to, by nieść wszechstronną pomoc młodym, zdolnym ludziom, którzy chcą się uczyć i rozwijać swoje talenty, mimo trudności i przeciwności życia. Fundacja liczy szczególnie na pomoc właśnie środowiska drogowego, z którym przez całe życie związany był G. Stech.

W miarę technicznych możliwości, wystawa będzie jeszcze prezentowana podczas innych tegorocznych imprez PKD.


10 owocnych lat - prezentacja PKD

Przedwojenne Kongresy Drogowe- prezentacja PKD

Fundacja G. Stecha - prezentacja PKD


Polecane artykuły

OIGD:

OIGD: "porcelanowy" jubileusz w twardej rzeczywistości

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa wprowadziła polskie firmy drogowe w nową rzeczywistość, doprowadziła do powstania rynku w obszarze budowy i utrzymania dróg - powiedział Prezydent OIGD Adam Kulikowski podczas uroczystości z okazji 20 rocznicy powstania Izby, które odbyły się 14 maja w Kielcach, w pierwszym dniu targów "Autostrada-Polska".

Nasze święto w Kielcach

Kulminacją obchodów jubileuszu PKD było okolicznościowe seminarium 13 maja w dniu otwarcia Targów Budownictwa Drogowego "Autostrada Polska". Przybyli licznie członkowie i sympatycy stowarzyszenia, przedstawiciele innych organizacji działających w branży, goście z zagranicy.

Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego

Targi Autostrada w Kielcach: piękne dwudziestoletnie

Po raz dwudziesty w Kielcach odbywają się Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego "Autostrada-Polska". Rozpoczęta 14 maja wystawa gromadzi przeszło 400 wystawców z 21 krajów. O jej szczególnym charakterze nie decyduje jednak jubileusz, lecz fakt, że odbywa się po raz pierwszy w przebudowanej przestrzeni centrum targowo-kongresowego.