Skanska mistrzem w siatkówce
Zwycięska drużyna firmy Skanska. Fot.PKDZwycięska drużyna firmy Skanska. Fot.PKD

Skanska wygrała drogowe mistrzostwa w siatkówce_x005F_x000D_

W niedzielę 20 listopada w Giżycku zakończyły się III Mistrzostwa Polski Drogowców w siatkówce – rekordowe, bo na starcie stanęło 13 drużyn, a łącznie przybyło do Centralnego Ośrodka Sportu blisko 190 osób. Mistrzem po raz pierwszy została Skanska._x005F_x000D_

W zawodach wystartowało 13 drużyn, co jest rekordem tej imprezy. Były to: Budimex Olsztyn Team, Budimex S7 odc.B, Drosystem, Europrojekt I, Europrojekt II, GDDKiA Olsztyn, PBDiM Mińsk Mazowiecki, Skanska, Transprojekt Gdański, Podlaski ZDW, ZDW Katowice, ZDW Olsztyn I i ZDW Olsztyn II._x005F_x000D_

Cztery najlepsze drużyny z ubiegłego roku zostały rozstawione w losowaniu grup eliminacyjnych. Najciężej miała drużyna GDDKiA, która została przydzielona do grupy A (czterozespołowej), czyli miała do rozegrania 3 mecze, z których aż dwa trwały po 3 sety. Zacięta była walka także w grupie B, w której rozstawiona była Skanska. Tu wszystkie mecze kończyły się tie breakiem. Stosunkowo łatwo swoje mecze eliminacyjne w grupie C wygrywał ubiegłoroczny mistrz Transprojekt Gdański. W spotkaniu decydującym o wyjściu z grupy z drugiego miejsca, ZDW Olsztyn II – dowodzony na boisku przez dyrektora Waldemara Królikowskiego i dopingowany przez bardzo efektownie się prezentujące cheerliderki – wygrał z Europrojektem II. Grupę D bez problemu wygrał Europrojekt I, a w meczu decydującym o wejściu do ćwierćfinału grały dwa Zarządy Dróg Wojewódzkich. Katowice, które przez rok od poprzednich mistrzostw regularnie trenowały, poprawiły wyraźnie swoją formę i pokonały swoich kolegów z Podlaskiego ZDW w Białymstoku._x005F_x000D_

Po dwie najlepsze drużyny z grupy awansowały do fazy pucharowej, a pozostali grali każdy z każdym o miejsca 9-13. W tej grupie słabszych walka była już wyrównana, Budimex Olsztyn Team wygrał wszystkie cztery mecze, ale aż trzy w trzech setach. Dzielnie walczył zespół Drosystemu, który przyjechał w minimalnym 6-osobowym składzie i miał prawo czuć się zmęczony całodziennym turniejem. Projektanci z Wrocławia przegrali tylko z Budimeksem i zajęli 10. miejsce. Kto wie, czy największy wybuch radości w hali nie nastąpił po ostatniej piłce meczu PBDiM z Mińska Mazowieckiego i drugiej drużyny Europrojektu. To jedyne zwycięstwo zapewniło PBDiM 12 miejsce w turnieju i uradowało kibiców, których przyjechało aż kilkudziesięciu._x005F_x000D_

Dla sympatycznej ekipy Europrojektu pocieszeniem były sukcesy ich kolegów z pierwszej drużyny. W ćwierćfinale wręcz zmietli z parkietu drużynę Budimeksu S7. W pozostałych meczach także zwyciężali faworyci: Skanska pewnie wygrała z ZDW Katowice, pozwalając przeciwnikom na zdobycie tylko 2 punktów w pierwszym secie, a Transprojekt Gdański wygrał z ZDW Olsztyn I. W drużynie olsztyńskiej gościnnie występował Członek Zarządu woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. Marszałek Kuchciński – w zgodnej opinii obserwatorów – był bardzo poważnym kandydatem do miana najlepszego siatkarza mistrzostw, ale porażka drużyny na tym etapie sprawiła, że łatwiej było o takie wyróżnienie zawodnikom drużyn z czołówki. Ostatni ćwierćfinał to był mecz rozdzierający serce szefowej grupy pięknych cheerliderek z GDDKiA Lilianie Królikowskiej. Na parkiecie walczyli jej koledzy z pracy z drużyną jej męża – dyrektora olsztyńskiego ZDW Waldemara Królikowskiego. Wygrała drużyna GDDKiA i po raz trzeci awansowała do półfinału turnieju._x005F_x000D_

Dwie drużyny z ZDW Olsztyn rozegrały bratobójczy pojedynek który miał decydować, która będzie walczyć o miejsce 5, a która o 7. Pierwszy skład pod kierownictwem marszałka Kuchcińskiego wygrał 2:1 z drugim, w którym grał dyr. Królikowski. Zadecydowała lepsza kondycja pierwszej drużyny, która wygrała tie breaka aż 15:3._x005F_x000D_

Choć oba półfinały rozstrzygnęły się w dwóch setach, to nie brakowało w nich zaciętych momentów. Transprojekt wygrał z GDDKiA, a Skanska z Europrojektem I. Szczególnie ten drugi pojedynek był zacięty, pierwszy set zakończył się wynikiem 18:16 (grano do 15). Mecz obfitował w wiele bardzo dobrych zagrań z obu stron i gdyby przyznawano nagrody za najlepszy mecz turnieju, pewnie ten zdobyłby to miano. Ostatecznie Skanska wygrała 2:0._x005F_x000D_

I wreszcie nadszedł czas na wielki finał. Zagrały w nim te same drużyny co rok temu, ale Skanska w trochę innym składzie. Mecz był również zacięty, pierwszego seta Skanska wygrała 16:14, a drugiego do 12. W meczu o trzecie miejsce – tak samo jak przed rokiem – Europrojekt I wygrał 2:1 z Oddziałem GDDKiA w Olsztynie. O tym jednak, ze mecz był wyrównany może świadczyć to, że GDDKiA zdobyła w tym meczu 39 punktów, a Europrojekt 37._x005F_x000D_

Z jednej strony można powiedzieć, że hierarchia drużyn się nie zmienia, bo w meczach o pierwsze i o trzecie miejsce zmierzyły się ze sobą te same drużyny co rok temu, ale można na to popatrzeć i z drugiej strony: to były trzecie mistrzostwa i mamy trzeciego mistrza: W roku 2014 wygrał Europrojekt, w 2015 r. – Transprojekt Gdański, a w 2016 – Skanska zrewanżowała się TGD za porażkę w poprzednim finale. Drużyna przyjechała w mocnym składzie, zmieniła kolor koszulek z niebieskiego na seledynowy, a rozgrywająca kolor włosów i to wystarczyło do wygranej…_x005F_x000D_

W sportowej rywalizacji są najważniejsze, rzecz jasna, wyniki, ale w przypadku tych zawodów liczy się tak samo fantastyczna zabawa, emocje i atmosfera przyjaźni na boisku i na trybunach (bo kibice też dopisali, a kilka drużyn przyjechało z cudownymi cheerliderkami). To trzeba po prostu zobaczyć. Za rok o tej samej porze w Giżycku: IV Mistrzostwa Polski Drogowców w siatkówce odbędą się 17-19 listopada 2017 r., a już 10-12 marca zapraszamy do Dobczyc (woj. małopolskie) na II Turniej w halowej piłce nożnej im. Grzegorza Stecha._x005F_x000D_