Technologiczne wyzwania dla inżynierów jutra

Rozwiązania materiałowo – technologiczne w renowacji dróg i mostów były tematem szkolenia, zorganizowanego w początkach października w Kościelisku przez Region Małopolski Polskiego Kongresu Drogowego. Wzięło w nim udział ponad 100 przedstawicieli zarządów dróg różnego szczebla samorządów, firm projektowych i wykonawczych oraz producentów materiałów.

Poza PKD, przy organizacji szkolenia współdziałali także: Związek Mostowców RP – Oddział Małopolski i Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. W trakcie szkolenia wygłoszono 15 referatów, które zostały wydane w formie książkowej i załączone jako materiał szkoleniowy. Ponadto 8 firm prezentowało swoje nowoczesne technologie w zakresie budownictwa mostowego i drogowego.

Omawiane podczas seminarium problemy potwierdzają, że czas, w którym żyjemy stawia zupełnie inne oczekiwania wobec inżynierów – stwierdził prof. Kazimierz Furtak, przewodniczący ZMRP. Obecnie ważny jest nie tylko produkt działalności technicznej – budynek, droga, most – ale również psychologiczne, estetyczne i środowiskowe konsekwencje istnienia tych obiektów. Obiekt mostowy, który budowany jest teraz, będzie służył 100 lat – mówił. Zmiany w sposobie życia zachodzą coraz szybciej, a perspektywa służenia obiektów komunikacyjnych jest ciągle podobna. Czy my jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życie ludzi pod koniec XXI wieku? – mówił, podkreślając znaczenie intuicji w pracy inżyniera, a także ciągłego uzupełniania wiedzy i kwalifikacji, poprzez studia podyplomowe, szkolenia itp.

Na podnoszenie kwalifikacji pracowników już teraz można wykorzystać środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jak poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, ze środków tych mogą korzystać zarówno zarządcy dróg, jak i przedsiębiorcy. Można je wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji pracowników, szkolenia, staże czy też współpracę z uczelniami technicznymi.

Loading...