Najlepsi kierowcy pługów odśnieżnych jadą do Krakowa

Dwaj bracia: Paweł i Piotr Żurańscy z Intertollu oraz Artur Sobczak z firmy FB Serwis zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na zawody operatorów pługów odśnieżnych Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie

Zawody - znane pod nazwą RODEO V4 – odbędą się już po raz czwarty, a po raz pierwszy Polska będzie ich gospodarzem. Jest to wspólne przedsięwzięcie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKD jako Komitetu Narodowego Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC. Zawody odbędą się 28 października w Krakowie i wezmą w nich udział po 3 załogi reprezentujące Czechy, Słowację, Węgry i Polskę. Miejscem zawodów będzie ośrodek doskonalenia techniki jazdy Moto Park.

25 wrzesnia w Olsztynie odbyły się polskie eliminacje do Rodeo V4. Na starcie stanęło 12 kierowców z 5 firm zajmujących się zimowym utrzymaniem dróg. Zawody zorganizowane zostały na placu obwodu utrzymania drogi ekspresowej „Tomaszkowo” przy węźle Olsztyn Południe na przecięciu drogi S51 i południowej obwodnicy Olsztyna.

Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: slalomie zakończonym opuszczeniem lemiesza pługa w wyznaczonym miejscu, „tunelu” – przepychaniu pakietu opon samochodowych po trasie ograniczonej beczkami i powrotem na wstecznym biegu oraz w teście Stewarta (slalom z piłeczką na wklęsłym talerzu, która nie może wypaść). Konkurencje przygotowali oraz oceniali pracownicy WORD w Olsztynie.

Po podsumowaniu czasów przejazdu i punktów karnych, ustalono kolejność zawodników. Pierwsze miejsce zajął Piotr Żurański, który dość wyraźnie wyprzedził swojego młodszego brata – Pawła. Obaj bracia pracują na co dzień w firmie Intertoll i wykonują zadania związane z utrzymaniem autostrady A1 w obwodzie Włocławek. Trzecie miejsce zajął Artur Sobczak z FB Serwis. Ci trzej kierowcy zakwalifikowali się do reprezentacji Polski na zawody Grupy Wyszehradzkiej.

Przy organizacji eliminacji pomagali: Oddział GDDKiA w Olsztynie i ZDW w Olsztynie. Honorowym patronatem objęła zawody Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, a jako sponsorzy wsparli: Kopalnia Soli Kłodawa, Ozamet oraz Salus-Expo.

W ramach eliminacji odbyła się także dyskusja panelowa na temat systemu kontraktowania i rozliczania utrzymania dróg, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania zimowego. W panelowej debacie uczestniczyli: Jarosław Bera – zastępca dyrektora Oddziału GDDKiA w Olsztynie, Tomasz Raczkowski – zastępca dyrektora ZDW w Olsztynie, Ferdynand Waliszewski (FB Serwis), Robert Marszałek (ELDRO) i Radosław Owczarek (Kopalnia Soli Kłodawa). Do jej przebiegu i wniosków wrócimy w osobnym artykule.

Wyniki eliminacji

Rodeo V4 w roku 2018 w Brnie - zobacz film

Polecane artykuły

Aleksander Kabziński nie żyje

Dotarła do nas smutna wiadomość, że 4 października, po długiej walce z ciężką chorobą zmarł Aleksander Kabziński - prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw.

Hasło Kongresu

26. Światowy Kongres Drogowy – podsumowanie

Światowy Kongres Drogowy po raz pierwszy zebrał się na Bliskim Wschodzie. Przeszło 3 tys. delegatów debatowało w dniach 6-10 października w Abu Zabi. Wśród nich było kilkanaście osób z Polski.

Prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego Claude Van Rooten podczas Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku w 2018 r.. Fot. PKD

Prezydent PIARC otworzy Kongres ZID

Prezydent PIARC Claude Van Rooten otworzy 4 grudnia w Warszawie Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową. Wcześniej weźmie udział w spotkaniu Komitetów Narodowych PIARC Europy.