Patronat GDDKiA nad Forum Tunelowym

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora DKiA objął honorowym patronatem Polskie Forum Tunelowe, które odbędzie się 23 stycznia we Wrocławiu.

Forum to kolejna inicjatywa programowa Polskiego Kongresu Drogowego – Komitetu Narodowego Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC. Budowa, eksploatacja i bezpieczeństwo w tunelach drogowych budzą coraz większe zainteresowanie. Polska staje się największym placem budowy takich obiektów w Europie, a GDDKiA największym publicznym Zamawiającym takie roboty.

Forum będzie miało charakter międzynarodowy, co wynika z realizacji zadań Komitetu Narodowego PIARC. Jednym z głównych prelegentów będzie Marc Tesson, dyrektor sieci i rozwoju Centrum Badań Tunelowych CETU Francji i jednocześnie przewodniczący Komitetu Technicznego PIARC ds. Eksploatacji Tuneli Drogowych (Road Tunnel Operations) Ten komitet, wraz z narodowym komitetem PIARC Francji, zorganizował w październiku 2018 r. w Lyonie pierwszą międzynarodową Konferencję Eksploatacji i Bezpieczeństwa Tuneli. Najważniejsze wnioski z tej konferencji stanowić będą temat referatu M. Tessona.

Polskie Forum Tunelowe będzie imprezą cykliczną, organizowaną co roku w innym miejscu, we współpracy z Oddziałami GDDKiA prowadzącymi na swoim terenie inwestycje tunelowe lub eksploatujące tunele. Pierwsze Forum PKD organizuje we Wrocławiu, razem z tamtejszym Oddziałem GDDKiA. Oddział podpisał niedawno umowę na wykonanie ostatniego odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków-Lubawka do granicy z Czechami. W ramach tego odcinka ma zostać wybudowany najdłuższy drogowy tunel w Polsce w miejscowości Stare Bogaczowice, o długości 2290 metrów.

Ta i inne planowane, lub już zrealizowane, inwestycje tunelowe zostaną zaprezentowane przez dyrektorów realizujących je Oddziałów GDDKiA. Wśród tematów konferencji znajdzie się również prezentacja wyników projektu RID „Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie”. Jego część odnoszącą się do budowy tuneli, zaprezentują wybitni naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej – profesorowie: Marek Cała i Antoni Tajduś.

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w piśmie skierowanym na ręce prezesa Zarządu PKD Zbigniewa Kotlarka poinformował, że obejmuje konferencję honorowym patronatem. „Popieram tę inicjatywę, bowiem tematyka tunelowa stała się bardzo aktualna z uwagi na realizowane obecnie jak i planowane przez GDDKiA inwestycje. Jestem przekonany, że Polskie Forum Tunelowe stanie się miejscem wymiany doświadczeń w tym zakresie środowiska inwestorów, projektantów i wykonawców drogowych” – czytamy w liście.

Szczegółowy program Forum i warunki uczestnictwa na stronie konferencji

Polecane artykuły

Ruszyła rejestracja na Światowy Kongres Drogowy 2019

26 Światowy Kongres Drogowy odbędzie się w dniach 6-10 października br w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na stronie internetowej Kongresu można już rejestrować udział.

Konsultacje katalogu mostowego

Ministerstwo Infrastruktury prosi o nadsyłanie do 11 stycznia uwag do projektu „Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów", opublikowanego na rządowych stronach www.

Śląskie Forum Drogownictwa tro jedna z tych imprez PKD, które cieszą się nieodmiennym zainteresowaniem. Fot. PKD

2019: bogaty kalendarz imprez

Popularne fora regionalne na Śląsku oraz Warmii i Mazurach, sprawdzone imprezy sportowe i kolokwia eksperckie – to filary oferty programowej PKD na rok 2019, którą Zarząd zatwierdził 12 grudnia.