11 października – Światowy Dzień Drogi

11 października obchodzony jest Światowy Dzień Drogi. Został on proklamowany na pamiątkę otwarcia w tym właśnie dniu w 1908 roku pierwszego Światowego Kongresu Drogowego w Paryżu.

Z inicjatywą ustanowienia takiego dnia wystąpiła Federacja Drogowa Unii Europejskiej ERF oraz Ministerstwo Robót Publicznych Hiszpanii, a poparło ją Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC. Intencją inicjatorów jest zwrócenie uwagi na znaczenie dróg dla funkcjonowania współczesnego świata. „Bez drogi wszystko byłoby inne” – to hasło, które tego dnia będzie powtarzane prawie we wszystkich językach. My w Polsce mamy swoje znane porównanie dróg do arterii w krwiobiegu organizmu. Ten dzień niech będzie okazją do chwili zadumy nad jego trafnością.

W akcję włączają się działające na całym świecie stowarzyszenia drogowe, w tym także Polski Kongres Drogowy. Obchody dnia mają mieć w dużym stopniu charakter wirtualny: organizacje drogowców i wszyscy, którzy czują się z drogami związani są proszeni o odnotowanie tego wydarzenia w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter czy LinkedIn. Mile widziane będą także osobiste posty o tym, co nam przychodzi na myśl, gdy myślimy o drogach.

Polecane artykuły

Drogowcy zbierają krew dla ofiar wypadków

GDDKiA we współpracy z Narodowym Centrum Krwi zbiera krew dla ofiar wypadków drogowych. Akcja potrwa do końca roku, a przyłączyć się może do niej każdy.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Narciarze-drogowcy powalczą 2 marca w Zakopanem

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa zaprasza drogowców do Zakopanego na XV Zawody Narciarskie i Snowboardowe im. Wojtka Malusi. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 lutego.

Konsultacje nowego Prawa zamówień

Trwają konsultacje projektu zupełnie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Rządowe instytucje organizują 16 lutego w ich ramach nietypową formę debaty – hackathon.