11 października – Światowy Dzień Drogi

11 października obchodzony jest Światowy Dzień Drogi. Został on proklamowany na pamiątkę otwarcia w tym właśnie dniu w 1908 roku pierwszego Światowego Kongresu Drogowego w Paryżu.

Z inicjatywą ustanowienia takiego dnia wystąpiła Federacja Drogowa Unii Europejskiej ERF oraz Ministerstwo Robót Publicznych Hiszpanii, a poparło ją Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC. Intencją inicjatorów jest zwrócenie uwagi na znaczenie dróg dla funkcjonowania współczesnego świata. „Bez drogi wszystko byłoby inne” – to hasło, które tego dnia będzie powtarzane prawie we wszystkich językach. My w Polsce mamy swoje znane porównanie dróg do arterii w krwiobiegu organizmu. Ten dzień niech będzie okazją do chwili zadumy nad jego trafnością.

W akcję włączają się działające na całym świecie stowarzyszenia drogowe, w tym także Polski Kongres Drogowy. Obchody dnia mają mieć w dużym stopniu charakter wirtualny: organizacje drogowców i wszyscy, którzy czują się z drogami związani są proszeni o odnotowanie tego wydarzenia w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter czy LinkedIn. Mile widziane będą także osobiste posty o tym, co nam przychodzi na myśl, gdy myślimy o drogach.

Polecane artykuły

3 polskie referaty w Abu Zabi

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC, po ocenie przez Komitety Techniczne, zakwalifikowało 3 referaty polskich autorów do wygłoszenia na Światowym Kongresie Drogowym 2019.

W grudniu Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową

Kongres Zarządzanie Infrastrukturą Drogową zostanie zorganizowany w Warszawie w dniach 4-5 grudnia 2019 roku, wspólnie przez Polski Kongres Drogowy i Inicjatywę Edukacyjną INFRAMA.


Dyrektor DSDiK Leszek Loch dziękuje za przyznane wyróżnienie

Wyróżnienia „Dobry Gospodarz” za drogi betonowe

Troje samorządowców zostało wyróżnionych nagrodą „Dobry Gospodarz”, przyznawaną przez Stowarzyszenie Producentów Cementu za budowę samorządowych dróg o nawierzchni betonowej.