Zielone IV Forum

Rekordowa liczba 230 uczestników wzięła udział w zakończonym 3 października w Ostródzie IV Warmińsko-Mazurskim Forum Drogowym, poświęconym utrzymaniu dróg oraz zieleni przydrożnej.

Tegoroczne Forum, tradycyjnie już organizowane wspólnie przez Polski Kongres Drogowy i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, odbyło sie w zupełnie innej formule niż dotychczasowe. Konferencji towarzyszyła, zorganizowana po raz pierwszy, wystawa techniki drogowej OSTROAD. Miejscem obrad oraz ekspozycji było nowoczesne Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze EXPO MAZURY w pobliżu węzła Ostróda Południe na przecięciu budowanych dróg: S7 i obwodnicy Ostródy, czyli przyszłej drogi S5.

Natomiast w przeddzień Forum,1 października, na terenie amfiteatru miejskiego i na promenadzie spacerowej nad jeziorem Drwęckim, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie przygotował dla mieszkańców miasta i turystów korzystających z pięknego jesiennego słońca festyn edukacyjny pod hasłem "Graj w zielone!". Jego tematem przewodnim były drzewa i inna roślinność w pasie drogowym.

Wielkim powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się gra miejska, polegająca na przejściu stanowisk instytucji i firm, związanych z ochroną środowiska i bezpiecznym korzystaniem z dróg. Tam trzeba było odpowiedzieć na pytanie związane z tematyką festynu lub wykonać proste zadanie. W tym samym czasie na scenie amfiteatru prezentowali się uczniowie sześciu ostródzkich szkół podstawowych, którzy przygotowali krótkie przedstawienia i własne interpretacje tekstów poświęconych przyrodzie i jej ochronie. Młodzi aktorzy zostali obdarowani przez organizatorów zestawami upominków i słodyczami.

Na zakończenie festynu uformował się bardzo liczny pochód, który przeszedł brzegiem jeziora na wskazane przez burmistrza miasta Czesława Najmowicza miejsce, w którym zasadzono 7 drzew. Tyle, ilu było krasnoludków - w tej roli wystąpili dyrektor ZDW w Olsztynie Waldemar Królikowski i inni pracownicy Zarządu. Pochód na końcu był jeszcze liczniejszy, bo dołączali d niego zaintrygowani spacerowicze.

Relację z obrad Forum oraz wystawy opublikujemy osobno. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z festynu i kończącej go "zielonej parady".

Polecane artykuły

III WARMIŃSKO-MAZURSKIE FORUM DROGOWE

W Olsztynie wszystko błyszczało

Diagnostyka stanu nawierzchni oraz bezpieczeństwo ruchu były przewodnimi tematami III Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego. W jego ramach w Olsztynie odbył się wielki festyn "Bądź błyskotliwy".

Jak dobry gospodarz drogi buduje

Na budowę dróg krajowych ujętych w Programie 2014-2023 potrzebnych będzie ok. 110 mln ton kruszyw, także z lokalnych zasobów - mówiono podczas zakończonego 6 października w Lidzbarku Forum Drogowego.

Expo Arena

Ostróda: nowe miejsce dla branży

IV Warmińsko-Mazurskie Forum Drogowe dniach 1-3 października 2017 r. w Ostródzie będzie połączone z organizowaną po raz pierwszy wystawą: "OSTROAD - Technika utrzymania, remontów i wyposażenia dróg".