Targi Autostrada w Kielcach: piękne dwudziestoletnie

Po raz dwudziesty w Kielcach odbywają się Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego "Autostrada-Polska". Rozpoczęta 14 maja wystawa gromadzi przeszło 400 wystawców z 21 krajów. O jej szczególnym charakterze nie decyduje jednak jubileusz, lecz fakt, że odbywa się po raz pierwszy w przebudowanej przestrzeni centrum targowo-kongresowego.

Dzięki inwestycjom w nowe hale targowe, nowoczesne centrum kongresowe i pomieszczenia recepcyjne, a także - o czym trzeba wspomnieć na imprezie drogowej - w układ komunikacyjny w okolicy - to tradycyjne święto branży zyskało doskonałą oprawę - powiedział witając gości prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. Jego słowa potwierdzali zaproszeni goście. To, że Polska się zmienia, najlepiej widać tu, w Kielcach - powiedział wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Przez kilka lat wspólnie dokonywaliśmy zmian, które cieszą użytkowników dróg, zwiększają bezpieczeństwo. Może najważniejsze jest to, że pozbawiły nas kompleksów: nasze drogi zaliczają się teraz do najnowocześniejszych w Europie. Jako przedstawiciel władzy ustawodawczej, wicemarszałek wręczył organizatorowi targów stosowny upominek - reprint oryginału Konstytucji 3 maja z 1791 roku.

Jednakże wszyscy obecni na kieleckich targach wiedzą, że w budownictwie drogowym były nie tylko sukcesy. Nawiązała do tego w swym wystąpieniu Ewa Tomala-Borucka, która w lutym br. zastąpiła na stanowisku szefa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lecha Witeckiego. Staramy się słuchać głosów płynących ze środowiska, ale liczymy na to, że i nasze argumenty będą wysłuchane - powiedziała - a wnioski z przeszłości wyciągną wszystkie strony. Przypomniała, że od wejścia Polski do UE na drogi krajowe wydano 144 miliardy złotych, dzięki czemu powstało 3400 km nowoczesnych, bezpiecznych dróg. W obecnej perspektywie budżetowej GDDKiA liczy na wydanie 67,5 mld zł, za co wybuduje 1800 km nowych dróg. Po zrealizowaniu tego planu w roku 2020 będzie w Polsce ok. 2 tys. km autostrad i 5,3 tys. km dróg ekspresowych. Jeżeli dla osiągnięcia tego celu konieczne jest usprawnienie procesów inwestycyjnych, to je usprawnimy razem z branżą - zapowiedziała.

W pierwszym dniu targów (a oprócz "Autostrady-Polska" równocześnie rozpoczęły się Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, Targi Infrastruktury TRAFFIC-EXPO-TIL i Targi Transportu Drogowego ROTRA) wręczono również nagrody i wyróżnienia za najlepsze pokazane produkty. Wśród wyróżnionych znalazły się firmy - członkowie Polskiego Kongresu Drogowego: Orlen Asfalt za asfalty wysokomodyfikowane ORBITON HiMA, APM Konior Piwowarczyk Konior za inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem ulicznym oraz MSR TRAFFIC za sterownik sygnalizacji świetlnej MSR-2002 zintegrowany ze stacją pomiaru ruchu.


Polecane artykuły

Marko WIeland. Fot. Anna Rogalińska viaexpert.pl

Przyszłość dróg betonowych

Recykling nawierzchni betonowych, elementy prefabrykowane do szybkich napraw nawierzchni, metody teksturowania nawierzchni – to główne kierunki niemieckich badań w obszarze dróg betonowych.

Mecz ZDW Olsztyn z ZDW Białystok w roku 2017. Fot. PKD

Siatka w Giżycku – czy potrzebne są zmiany?

Analiza ankiet z mistrzostw drogowców w siatkówce pokazuje, że ich formuła się sprawdza. Uwagi będą wzięte pod uwagę podczas tegorocznych zawodów, które odbędą się w Giżycku od 16 do 18 listopada.

Ruch uliczny w Pekinie. Fot. Pixabay

PIARC zaprasza do debaty: Drogi, które ratują życie

Międzynarodowe Seminarium "Bezpieczniejsze drogi, które ratują życie: wkład PIARC w cele i inicjatywy ONZ" potrwa od 17 do 19 października 2018 r. w Pekinie.