Gdańsk rządzi w drogowej siatkówce
I Mistrzostwa Polski Drogowców w piłce siatkowejI Mistrzostwa Polski Drogowców w piłce siatkowej

Mistrzem Polski Drogowców 2014 w siatkówce została drużyna Europrojektu Gdańsk, która 8 listopada w finale turnieju o puchar prezesa PKD pokonała Transprojekt Gdański. Trzecie miejsce wywalczyła ekipa Oddziału GDDKiA w Olsztynie. Poza sportową rywalizacją, impreza była okazją do świetnej zabawy dla środowiska drogowców.

I Mistrzostwa Polski Drogowców w piłce siatkowej rozgrywane były w doskonałych warunkach, w ośrodku przygotowań olimpijskich Centralnego Ośrodka Sportu w Giżycku. Świetna organizacja zawodów była zasługą współpracującej z PKD Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, która jest m.in. organizatorem Memoriału imienia wspaniałego trenera, współautora największych sukcesów polskich siatkarzy cztery dekady temu.

Na starcie stanęło ostatecznie 7 drużyn: 3 firmowe i 4 reprezentujące administrację drogową. Zostały podzielone na dwie grupy eliminacyjne, a następnie po dwie najlepsze drużyny przechodziły do półfinału. Grano do dwóch wygranych setów, regulamin stanowił również, że w każdej drużynie musi grać przynajmniej jedna kobieta.

W półfinałach Transprojekt Gdański pokonał drugą drużynę ZDW Olsztyn 2:0, a Europrojekt Gdański również 2:0 zwyciężył zespół GDDKiA z Olsztyna i obie firmy projektowe z Trójmiasta zmierzyły się ze sobą w finale już po raz drugi podczas turnieju. Wcześniej los zetknął je bowiem w fazie grupowej i rozegrały najbardziej zacięty mecz mistrzostw. Potrzebny był aż tie break, w którym po zaciętej walce Transprojekt wygrał 16:14, choć przegrywał już 10:13. Jednak w finale Europrojekt wygrał już wyraźnie 2:0 i piękny puchar za zajęcie I miejsca stanie w gabinecie prezesa firmy Tomasza Kołakowskiego, który osobiście wywalczył go na boisku.

Pojedynek finałowy stał na niewątpliwie najwyższym sportowym poziomie w tych mistrzostwach, natomiast najbardziej atrakcyjnym widowiskiem był mecz o trzecie miejsce, w którym GDDKiA Olsztyn wygrała z ZDW Olsztyn II 2:0. Niezwykłą oprawę meczu zapewnili kibice obu drużyn: zespół cheerleaderek z GDDKiA Olsztyn, które urodą i żywiołowymi reakcjami przebijały nawet słynne koleżanki z Gdyni oraz liczna grupa z ZDW Olsztyn, w której wybijał się Artur Karwowski, uznany za najbardziej kreatywnego kibica. Był to także pojedynek w rodzinie, gdyż grupie cheerleaderek przewodziła Liliana Królikowska z GDDKiA, a z drugiej strony zdzierał gardło dopingując swoich podwładnych dyrektor ZDW Waldemar Królikowski.

Puchary i medale otrzymali – przy dźwiękach nieśmiertelnego “We Are the Champions” grupy Queen – wszyscy zawodnicy najlepszych trzech drużyn, a każdy uczestnik dostał pamiątkowy dyplom. Komisja sędziowska przyznała także wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw (MVP) został Radosław Leusz (Europrojekt), najlepszym zagrywającym – Łukasz Kłusek (GDDKiA Olsztyn), najlepszym atakującym – Łukasz Janiszewski (Transprojekt Gdański), najlepszym rozgrywającym – Ewa Gierszewska (Europrojekt), najlepszym libero – Karolina Dąbrowska (Europrojekt), najlepszym blokującym – Łukasz Wojna (Transprojekt Gdański) i najlepszym przyjmującym – Konrad Korenik (GDDKiA Olsztyn).

Gratulując wyróżnionym i wszystkim uczestnikom zawodów prezes PKD Zbigniew Kotlarek podkreślił integracyjną funkcję takich spotkań ludzi z branży drogowej. Nawet jeśli w pracy zawodowej są po różnych stronach albo rywalizują o kontrakty, mają też potrzebę zabawy i wzajemnego lepszego poznania. PKD istnieje także po to, żeby odpowiadać na takie zapotrzebowanie.

Poza prezesem Polskiego Kongresu Drogowego, uczestnikom mistrzostw gratulacje złożył starosta giżycki, będący także członkiem PKD, Mirosław Drzażdżewski. Zaprosił siatkarzy ze środowiska drogowego na II Mistrzostwa Polski do Giżycka w przyszłym roku i obiecał, że wystartuje w nich drużyna drogowców powiatu giżyckiego, w której sam też zagra. Uzgodniono, że kolejne mistrzostwa odbędą się w Giżycku w dniach 6-8 listopada 2015 r. Niektórzy uczestnicy wyjeżdżając już zapowiadali ostre przygotowania: zaczynamy regularne treningi i w przyszłym roku zajmiemy lepsze miejsce – obiecał Lesław Kmieć z ZDW w Katowicach.