Aktualności

Europa rozmawia o tunelach

Budowa, eksploatacja i bezpieczeństwo w tunelach drogowych budzą coraz większe zainteresowanie. W październiku odbędą się 2 międzynarodowe konferencje na ten temat, a w styczniu 2019 PKD organizuje we Wrocławiu Forum na ten temat.

W poszukiwaniu modelu utrzymania dróg

Ocena funkcjonowania i propozycje usprawnień systemu utrzymania dróg krajowych były tematem debaty panelowej w czasie III Pomorskiego Forum Drogowego, które odbyło się w czerwcu w Sopocie.

Raporty z cyklu 2012-2015 dostępne na stronie PIARC!

PIARC udostępnił wszystkie raporty, które powstały w latach 2012-2015 w komitetach technicznych i innych gremiach. Korzystać z nich można bezpłatnie, zgodnie z misją Stowarzyszenia.

Nowa siedziba Transprojektu Gdańskiego. Fot. Arek Markowicz

Transprojekt Gdański jak dobry szewc...

Szewc bez butów chodzi? Nie w przypadku Transprojektu Gdańskiego. Sami zaprojektowali swoją nową siedzibę i zdobyli za to nagrodę Budowa Roku 2017.

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC

Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) jest najstarszym międzynarodowym forum wymiany informacji i dyskusji na wszystkie tematy związane z infrastrukturą drogową i transportem.

Wnioski w imieniu Komisji Uchwał i Wniosków przedstawił jej przewodniczący Władysław Rawski. W prezydium siedzą (od lewej) przewodniczący Walnego Zebrania Janusz Wójtowicz i prezes zarządu Zbigniew Kotlarek. Fot. Zbigniew Dobrowolski

Podsumowanie dobrego roku

Obradujące 21 czerwca Walne Zebranie Członków PKD jednomyślnie udzieliło absolutorium Zarządowi za działalność w roku 2017. Odnotowano umacnianie pozycji stowarzyszenia i dobrą sytuację finansową.

Pod najwyższym wzniesieniem Roztocza Środkowego - Wapielnią (386 m). Fot. PKD

Rowery nad szumami

Organizowany po raz czwarty rajd rowerowy PKD zawitał w tym roku na Lubelszczyznę. Kilkudziesięciu uczestników przejechało ponad 100 km pięknymi trasami Środkowego Roztocza.

Franciszek Rogowicz zasłużonym drogowcem Pomorza

Były wieloletni dyrektor Oddziału GDDKiA w Gdańsku Franciszek Rogowicz został wyróżniony honorowym tytułem "Zasłużony Drogowiec Pomorza" podczas inauguracji III Pomorskiego Forum Drogowego w Sopocie.

Ograniczenie odstępstw celem zmian przepisów technicznych

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt zmian porządkujących podstawowe przepisy techniczne dotyczące dróg i obiektów inżynierskich. Jednocześnie trwają prace nad ich całkowitą zmianą.

Lipski szczyt o BRD

Podczas odbywającego się w Lipsku szczytu Międzynarodowego Forum Transportowego ITF stowarzyszenie PIARC zaprezentowało "Podręcznik bezpieczeństwa drogowego" dla decydentów ze świata transportu.

Agnieszka Krupa Pierwszym Delegatem PIARC w Polsce

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC poinformowało, że nowym Pierwszym Delegatem w Polsce została mianowana Agnieszka Krupa - zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Kieleckie rozmowy drogowców

Po raz 24. w Kielcach rozpoczęły się targi "Autostrada - Polska", tradycyjne miejsce spotkań drogowców z Polski i z zagranicy. Impreza potrwa do 10 maja.

Dr Sławomir Heller podczas warsztatów w Rzeszowie. Fot. Heller Consult

INFRAMA zawitała do Rzeszowa

Zarządzanie infrastrukturą drogową – ten temat zgromadził drogowców z Podkarpacia na kolejnych warsztatach „Podstawy Road Asset Management”.

Bezpieczeństwo na dwóch kołach

Debata panelowa na temat bezpieczeństwa motocyklistów była 26 kwietnia ostatnim akcentem tegorocznego VI Śląskiego Forum Drogownictwa w Katowicach.

Prof. Szydło z nagrodą

Prof. Antoni Szydło Zasłużony dla Sprawy Drogowej

Profesor Antoni Szydło, wybitny ekspert od drogowych nawierzchni betonowych, związany z Politechniką Wrocławską, został kolejnym laureatem honorowego wyróżnienia "Zasłużony dla Sprawy Drogowej".

Ryzyka w zamówieniach publicznych

Jedną z najważniejszych spraw do rozstrzygnięcia w ramach zamówień publicznych jest podział ryzyk między stronami. Do tej pory budzi on gorące spory.

Kierowca

Czy starsi kierowcy są zagrożeniem?

Podobnie jak w całej UE, w Polsce rośnie użytkowników dróg w starszym wieku. To jedno z ważnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa na drogach - mówiono podczas konferencji Gambit.

Sesja plakatowa podczas konferencji Gambit 2018. Fot. PKD

Gambit 2018 o innowacjach w bezpieczeństwie

Tegoroczna konferencja Gambit była poświęcona przeglądowi realizacji projektów RID dotyczących różnych aspektów bezpieczeństwa.

Warsztaty INFRAMA w Olsztynie. Fot. Heller Consult

24 kwietnia w Rzeszowie warsztat INFRAMA

24 kwietnia w Rzeszowie odbędą się warsztaty Podstawy Asset Management, skierowane przede wszystkim do zarządców dróg. To kolejne spotkanie inicjatywy INFRAMA, której patronuje PKD.

Władysław Rawski - Zasłużony Drogowiec Lubelskiego. Fot. PKD

Władysław Rawski zasłużonym dla lubelskich dróg

Podczas III Lubelskiego Forum Drogowego Władysław Rawski - emerytowany pracownik administracji drogowej otrzymał honorowe wyróżnienie "Zasłużony drogowiec Lubelskiego".

Drony w drogownictwie – webinarium PIARC 16 kwietnia

Można się jeszcze rejestrować na webinarium (seminarium internetowe) PIARC na temat możliwości wykorzystania dronów w zarządzaniu drogami. Transmisja odbędzie się 16 kwietnia w godz. 17:00 – 18:30.

Tiger 800 www.triumphmotorcycles.pl

Forum motocyklistów w Katowicach

Sesja poświęcona bezpiecznej dla motocyklistów infrastrukturze i wystawa najnowszych modeli legendarnej marki Triumph to propozycja organizatorów Śląskiego Forum dla miłośników jednośladów.

I etap obwodnicy Puław z nowym mostem na Wiśle oddany został w roku 2008. Fot. GDDKiA

Puławy łapią oddech

Całość obwodnicy Puław powinna być przejezdna w połowie tego roku. Funkcjonowanie puławskiego węzła drogowego po jej ukończeniu było głównym tematem III Lubelskiego Forum Drogowego.

21 czerwca Walne Zebranie Członków

Zarząd PKD zwołał Walne Zebranie Członków stowarzyszenia na

dzień 21 czerwca (czwartek) o godz. 11:00 w Warszawie.

System eCall w samochodzie. Fot. ITS

System eCall rusza od kwietnia

1 kwietnia na terenie UE, a więc i w Polsce, zostanie uruchomiony system eCall. Stanie się obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów.

Tegoroczna ekspozycja zgromadziła przeszło 800 wystawców. Fot. Zbigniew Tabor

Rekordowy Intertraffic w Amsterdamie

Zakończona 23 marca kolejna edycja targów Intertraffic w Amsterdamie zgromadziła przeszło 800 wystawców z ponad 45 krajów. Wśród zwiedzających wystawę byli także członkowie Zarządu PKD.

Budowana obwodnica Suwałk o nawierzchni betonowej. Fot. PKD

Suwałki: betonowa alternatywa

Nawierzchnie betonowe zyskują popularność nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale także na drogach lokalnych - dowodów na to przytoczono wiele podczas II Wschodniego Forum Drogowego.

Otwarcie II Wschodniego Forum Drogowego. Od lewej: Zbigniew Kotlarek - prezes PKD, Wojciech Borzuchowski - dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku, Czesław Renkiewicz - Prezydent m. Suwałki  i Krzysztof Barbachowski - zastępca dyrektora Podlaskiego ZDW. Fo

Drogi międzynarodowe, kruszywa lokalne

Lokalne kruszywa polodowcowe nie powinny być wykluczane z użycia do budowy konstrukcji nawierzchni na drogach szybkiego ruchu - to główny wniosek II Wschodniego Forum Drogowego.

Drogowy szczyt w Nicei

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC zachęca do wzięcia w Szczycie Utrzymania Nawierzchni i Recyklingu PPRS, który odbędzie się w Nicei (Francja) w dniach 26-28 marca 2018 r.

Bogaty program VI ŚFD

Asfalty modyfikowane, zabiegi utrzymaniowe nawierzchni betonowych, bezpieczeństwo motocyklistów – tak zróżnicowany jest program tegorocznego Śląskiego Forum Drogowego.