Aktualności

GAMBIT 2016

Gambit 2016: Prędkość znowu zabija

W dniach 17-18 listopada 2016 br. w Gdańsku odbyło się XI Międzynarodowe Seminarium brd GAMBIT 2016 W przyjętych wnioskach zaapelowano o wzmożenie walki z przekraczaniem prędkości na drogach.

Expo Arena

Ostróda: nowe miejsce dla branży

IV Warmińsko-Mazurskie Forum Drogowe dniach 1-3 października 2017 r. w Ostródzie będzie połączone z organizowaną po raz pierwszy wystawą: "OSTROAD - Technika utrzymania, remontów i wyposażenia dróg".

Zwycięska drużyna firmy Skanska. Fot.PKD

Skanska mistrzem w siatkówce

Skanska wygrała III drogowe mistrzostwa Polski w siatkówce, które rozegrane zostały w dniach 18-20 listopada w Giżycku. W zawodach wzięło udział 13 drużyn.

Prezes PKD na Kongresie ERIC

Podczas Europejskiego Kongresu Infrastruktury Drogowej, który obradował w dniach 18-20 października w Leeds, prezes PKD Zbigniew Kotlarek wygłosił referat na temat programów budowy dróg w Polsce.

POMORSKIE FORUM DROGOWE

Pomorskie drogi: dalsza rozbudowa

Perspektywy rozwoju sieci drogowej na Pomorzu i komplementarność inwestycji różnych zarządców, były przewodnim tematem zakończonego 14 października pierwszego Pomorskiego Forum Drogowego.

PKD na Kongresie FGSV w Bremie

Podczas kongresu niemieckiego Towarzystwa Badawczego Drogownictwa i Inżynierii Ruchu FGSV jego przewodniczący Wennemar Gerbens został uhonorowany wyróżnieniem PKD "Zasłużony dla sprawy drogowej".

Zakopane z patronatem marszałka

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa objął honorowym patronatem organizowane przez PKD i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie III Małopolskie Forum Drogowe/Forum Polski Południowej.

III WARMIŃSKO-MAZURSKIE FORUM DROGOWE

W Olsztynie wszystko błyszczało

Diagnostyka stanu nawierzchni oraz bezpieczeństwo ruchu były przewodnimi tematami III Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego. W jego ramach w Olsztynie odbył się wielki festyn "Bądź błyskotliwy".

Członkowie Rady Ekspertów odebrali nominacje z rąk wiceministra Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita. Fot. MIiB

Rada Ekspertów z nominacjami

Zbigniew Kotlarek - prezes PKD i Marek Rytlewski - członek Zarządu, dyrektor Transprojektu Gdańskiego odebrali 13 bm. akty powołania w skład Rady Ekspertów przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego, prowadzonego przez prof. Tomasz Siwowskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Fot.PKD

Stan budowy Via Carpatia

Szlak Via Carpatia będzie liczyć na terenie Polski 691 km, z czego gotowych jest 49 km. Budowa pozostałych może kosztować 29,8 mld złotych - poinformowała GDDKiA podczas konferencji PKD w Rzeszowie .

PODKARPACKIE FORUM DROGOWE

Via Carpatia łączy wschód Europy

Perspektywy realizacji szlaku Via Carpatia były tematem zakończonego 1 lipca Podkarpackiego Forum Drogowego. W starania o drogę zaangażowane są samorządy wzdłuż wschodniej granicy Unii.


Jeden z węzłów na drodze S8 Warszawa-Białystok. Fot.Transprojekt Warszawa

Silniejsze zaangażowanie PKD w transfer wiedzy technicznej

Walne Zebranie Członków PKD uznało za misję stowarzyszenia podnoszenie jakości sieci drogowej przez transfer wiedzy. Ma temu służyć współpraca międzynarodowa i nowe działania Komitetów Technicznych.

Dwaj przedstawiciele PKD w Radzie Ekspertów

Ostatni Dziennik Urzędowy Ministra Infrastruktury i Budownictwa zawiera m.in. Zarządzenie w sprawie utworzenia Rady Ekspertów przy Ministrze. W jej skład wchodzi dwóch przedstawicieli PKD.

Inowrocław 2016: motocykliści w centrum zainteresowania

Inowrocław 2016: motocykliści w centrum zainteresowania

"Polska Wizja Zero" - zakończona 16 czerwca konferencja w Inowrocławiu, szczególnie wiele uwagi poświęciła bezpieczeństwu motocyklistów, w tym budzącym kontrowersje osłonom na barierach ochronnych.
II ROWEROWY RAJD DROGOWCÓW

Drugi raz drogowców na GreenVelo

II rowerowy rajd "Drogowcy na GreenVelo" zakończył się 14 czerwca w Suwałkach. Trasy przemierzyło blisko 80 przedstawicieli administracji drogowej oraz firm branży drogowej z całego kraju.

Jerzy Sułot. Fot.PKD

Zmarł Jerzy Sułot

Nie żyje Jerzy Sułot, zasłużony drogowiec i działacz społeczny. Przez wiele lat pracował w GDDKiA i jej poprzedniczkach. Był jedną z pierwszych osób, które przystąpiły do Kongresu. Miał 75 lat.

Konferencja konsultacyjna. Od lewej: prof. L. Rafalski, dyrektor IBDiM, Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa, przemawiający Zigniew Kotlarek, prezes PKD oraz Jacek Bojarowicz, p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Fot.PKD

Wreszcie ktoś chce słuchać?

Otwieramy nowy sposób dyskusji o drogownictwie - powiedział wiceminister Jerzy Szmit, podsumowując konsultacje na temat pakietu drogowego, które PKD zorganizował 26 kwietnia w Warszawie.

Otwarcie II MFD: od lewej: dyrektor ZDW w Krakowie Marta Maj, członek Zarządu woj. małopolskiego Leszek Zegzda. Fot. PKD

Inwestycje na drogach Małopolski

Komunikacja jest na pierwszym miejscu zainteresowań i i stąd wielkie znaczenie takich spotkań jak Małopolskie Forum Drogowe - powiedział w Zakopanem członek Zarządu województwa Leszek Zegzda.

IV ŚLĄSKIE FORUM DROGOWNICTWA

Rekordowe IV Śląskie Forum Drogownictwa

Bezpieczeństwo i trwałość to hasło, pod którym obradowało IV Śląskie Forum Drogownictwa. Konferencja zgromadziła rekordową liczbę przeszło 200 uczestników z całego kraju oraz Niemiec i Holandii.

Zapowiedź szerokiej współpracy PKD z GDDKiA

Współpraca z GDDKiA w realizacji ważnych inicjatyw programowych stowarzyszenia była tematem spotkania Zarządu PKD z p.o. Generalnego Dyrektora Jackiem Bojarowiczem, do którego doszło 30 marca.

Audytorium w trakcie wystąpienia Witolda Zapaśnika (GDDKiA)

Podsumowanie Krakowskich Dni BRD 2016

Planowane zmiany w rozporządzeniach o znakach i sygnałach drogowych, a także w sprawie warunków technicznych dla dróg publicznych dominowały w prezentacjach podczas III Krakowskich Dni BRD w lutym.


Zbigniew Kotlarek i Marzena Stech otworzyli obrady seminarium na temat wizerunku współczesnego drogowca. Fot.PKD

Mobilne społeczeństwo szanuje drogowców

Od czego zależy społeczny wizerunek drogowca i co środowisko może uczynić by było lepiej postrzegane – to tematy panelu dyskusyjnego, który poprzedził Turniej Drogowców im. G.Stecha w Dobczycach

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ DROGOWCÓW I SAMORZĄDOWCÓW W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

Najlepsi w Turnieju im. Grzegorza Stecha nagrodzeni

W rozegranym w dniach 10-12 marca Turnieju im. Grzegorza Stecha w halowej piłce nożnej, zwyciężyła drużyna gospodarzy - Dobczyc w woj. małopolskim, przed Energopolem Szczecin i ZDW w Białymstoku.

Kombajny na drogach to zagrożenie

Polski Kongres Drogowy zaopiniował negatywnie projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, umożliwiających poruszanie się kombajnami zbożowymi z zamontowanymi zespołami tnącymi po drogach publicznych.

Gdy sekundy decydują o przeżyciu na drodze...

Administracja drogowa i służby ratownicze muszą współdziałać dla zmniejszenia liczby ofiar na drogach - to podstawowy wniosek z zakończonej 29 stycznia w Kazimierzu Dolnym VI Konferencji BRD.

Nowa infrastruktura dla ruchu rowerowego w okolicach Węgorzewa. Fot. PKD

Nowe przepisy dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Zmiany w podejściu do projektowania i budowy dróg zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które skierowało do konsultacji projekty nowych rozporządzeń w sprawie warunków technicznych.

Przedstawiciele PKD na Kongresie FGSV

Podczas kongresu Towarzystwa Badawczego Drogownictwa i Inżynierii Ruchu FGSV , jego odchodzący przewodniczący Wennemar Gerbens został uhonorowany wyróżnieniem PKD "Zasłużony dla sprawy drogowej".

Konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano publicznie

Biała Księga branży drogowej

Dziewięć organizacji, w tym Polski Kongres Drogowy, zaprezentowało "Białą Księgę branży drogowej" - obszerny dokument przypominający najważniejsze sprawy do rozwiązania w obszarze drogownictwa..

Ulica w jednym z miast na Mazurach. Zdjęcie ilustracyjne. Fot PKD

Nowa Komisja, stare postulaty

Drogowcy z Komisji Drogownictwa Miejskiego, zgłaszają ponownie wniosek o opracowanie nowej ustawy o drogach publicznych. Ten postulat od lat kończy każde obrady tej grupy zarządców drogowychj.

Uczestnicy debaty panelowej (od lewej): Jakub Troszyński (GDDKiA), Jan Styliński (PZPB) i prowadzący Tadeusz Suwara (wiceprezes PKD, Transprojekt Warszawa). Fot.PKD

Optymalizacja inwestycji drogowych

W grudniu 2015 r. podczas seminarium zorganizowanego przez PKD w Warszawie odbyła się debata dotycząca warunków przygotowania inwestycji, w kontekście ich optymalizacji.