Aktualności

Drony w drogownictwie – webinarium PIARC 16 kwietnia

Można się jeszcze rejestrować na webinarium (seminarium internetowe) PIARC na temat możliwości wykorzystania dronów w zarządzaniu drogami. Transmisja odbędzie się 16 kwietnia w godz. 17:00 – 18:30.

Tiger 800 www.triumphmotorcycles.pl

Forum motocyklistów w Katowicach

Sesja poświęcona bezpiecznej dla motocyklistów infrastrukturze i wystawa najnowszych modeli legendarnej marki Triumph to propozycja organizatorów Śląskiego Forum dla miłośników jednośladów.

I etap obwodnicy Puław z nowym mostem na Wiśle oddany został w roku 2008. Fot. GDDKiA

Puławy łapią oddech

Całość obwodnicy Puław powinna być przejezdna w połowie tego roku. Funkcjonowanie puławskiego węzła drogowego po jej ukończeniu było głównym tematem III Lubelskiego Forum Drogowego.

21 czerwca Walne Zebranie Członków

Zarząd PKD zwołał Walne Zebranie Członków stowarzyszenia na

dzień 21 czerwca (czwartek) o godz. 11:00 w Warszawie.

System eCall w samochodzie. Fot. ITS

System eCall rusza od kwietnia

1 kwietnia na terenie UE, a więc i w Polsce, zostanie uruchomiony system eCall. Stanie się obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów.

Tegoroczna ekspozycja zgromadziła przeszło 800 wystawców. Fot. Zbigniew Tabor

Rekordowy Intertraffic w Amsterdamie

Zakończona 23 marca kolejna edycja targów Intertraffic w Amsterdamie zgromadziła przeszło 800 wystawców z ponad 45 krajów. Wśród zwiedzających wystawę byli także członkowie Zarządu PKD.

Budowana obwodnica Suwałk o nawierzchni betonowej. Fot. PKD

Suwałki: betonowa alternatywa

Nawierzchnie betonowe zyskują popularność nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale także na drogach lokalnych - dowodów na to przytoczono wiele podczas II Wschodniego Forum Drogowego.

Otwarcie II Wschodniego Forum Drogowego. Od lewej: Zbigniew Kotlarek - prezes PKD, Wojciech Borzuchowski - dyrektor Oddziału GDDKiA w Białymstoku, Czesław Renkiewicz - Prezydent m. Suwałki  i Krzysztof Barbachowski - zastępca dyrektora Podlaskiego ZDW. Fo

Drogi międzynarodowe, kruszywa lokalne

Lokalne kruszywa polodowcowe nie powinny być wykluczane z użycia do budowy konstrukcji nawierzchni na drogach szybkiego ruchu - to główny wniosek II Wschodniego Forum Drogowego.

Drogowy szczyt w Nicei

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC zachęca do wzięcia w Szczycie Utrzymania Nawierzchni i Recyklingu PPRS, który odbędzie się w Nicei (Francja) w dniach 26-28 marca 2018 r.

Bogaty program VI ŚFD

Asfalty modyfikowane, zabiegi utrzymaniowe nawierzchni betonowych, bezpieczeństwo motocyklistów – tak zróżnicowany jest program tegorocznego Śląskiego Forum Drogowego.

Inauguracja inicjatywy INFRAMA w maju 2017 r. w Warszawie: dr inż. Sławomir Heller i dr Agata Ciołkosz, Heller Consult. Fot. T. Wojsz

Ruszają warsztaty RAM

Inicjatywa edukacyjna INFRAMA rozpoczyna nowy cykl warsztatów z zakresu Podstawy Road Asset Management. Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało w Olsztynie.

Przekaż 1% na drogowe zabytki!

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie to miejsce wyjątkowo zasłużone dla polskiego drogownictwa. Apelujemy, by każdy komu ta tradycja jest bliska, przekazał 1% podatku na ochronę zabytków kultury technicznej.

Prezesi PKD Zbigniew Kotlarek (z lewej) i PIARC Claude Van Rooten chwilę po podpisaniu memorandum. Fot. PKD

Porozumienie PKD z PIARC

23 lutego w Gdańsku podpisane zostało porozumienie określające

zasady funkcjonowania PKD jako narodowego komitetu Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC.

Budowa drogi Karczew - Sobiekursk (obecna DW 801) w roku 1936. Fot.Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Seminarium historyczne PKD

Stulecie związków Polski ze światowym środowiskiem drogowym i 90. rocznica pierwszego Polskiego Kongresu Drogowego były 23 lutego tematem seminarium historycznego w Gdańsku.

Tradycyjne przecięcie wstęgi. Od lewej: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes PIARC Claude Van Rooten, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Stępień-Kotlarek, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Prezes Międzynarodowych

To był Kongres!

1000 uczestników z 42 krajów, 4 dni wypełnione panelami dyskusyjnymi i zwiedzaniem ekspozycji, bogaty program wydarzeń towarzyszących - tak w skrócie wyglądał Zimowy Kongres Drogowy w Gdańsku.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek wita w polskim Pawilonie Narodowym ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (z lewej). W środku prezydent Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC Claude Van Rooten. Fot. PKD

Zimowy Kongres Drogowy rozpoczęty

W Gdańsku rozpoczął się XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy. Kongresowi towarzyszy wystawa, na której PKD wspólnie z GDDKiA jest gospodarzem polskiego Pawilonu Narodowego.

Kolokwium zgromadziło blisko 150 przedstawicieli administracji drogowej różnych szczebli, firm branży drogowej i nauki. Fot. PKD

Destrukt brzmi ...destrukcyjnie

Destrukt asfaltowy może być szerzej wykorzystywany w budownictwie drogowym niż do tej pory. Jednym ze środków do tego celu ma być ...postulowana zmiana nazwy.

Prezydium pierwszego Polskiego Kongresu Drogowego w 1928 roku. Fot: Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Do zobaczenia w Gdańsku!

Podczas Zimowego Kongresu Drogowego w Gdańsku zapraszamy na seminarium historyczne z okazji stulecia związków Polski z PIARC i 90-lecia pierwszego Polskiego Kongresu Drogowego.

Transport a rozwój ekonomiczny

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC poszukuje wykonawcy opracowania na temat wkładu transportu drogowego w zrównoważony rozwój ekonomiczny. Oferty można składać do 28 lutego.

Uczestnicy posiedzenia (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):Karol Markowski (GDDKiA), Zbigniew Kotlarek (PKD), Sławomir Heller (PIARC, Heller Consult), Robert Marszałek (Skanska), Norbert Wyrwich (GDDKiA) i Tomasz Orłowski (PKD). Fot. Tomasz Wojsz

Komitet Techniczny RAM zaprasza do współpracy

Komitet Techniczny do spraw Road Asset Management na inauguracyjnym posiedzeniu 23 stycznia przedyskutował cele na najbliższy okres i zaprosił do współpracy zainteresowanych tą tematyką.

Wystawa Drogowa towarzysząca Polskiemu Kongresowi Drogowemu. Fot. Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

90 lat od pierwszego Polskiego Kongresu Drogowego

90 lat temu, 3 stycznia 1928 roku rozpoczęły się obrady Polskiego Kongresu Drogowego - pierwszego takiego wydarzenia w dziejach polskiego drogownictwa.

Zapisz się na Kongres Zimowy ze zniżką

Do 31 grudnia obowiązuje zniżkowa cena (early bird rate) dla rejestrujących się na Zimowy Kongres Drogowy w Gdańsku (20-23 lutego 2018). Nie warto zwlekać!

Prezentacja Iwony Zielińskiej, ekspertki OIGD. Fot. KZP

Prawo zamówień rok po nowelizacji

Działanie dyrektyw zamówieniowych w systemie krajowym po ponad roku od nowelizacji Prawa zamówień publicznych było tematem konferencji zorganizowanej 11 grudnia przez Grupę Doradczą KZP.

Krynica - Zdrój w promieniach grudniowego słońca. Fot. PKD

Krynica wiedzy o środowisku

Kompleksowym przeglądem problemów na styku transportu oraz budownictwa drogowego i środowiska naturalnego była zakończona 8 grudnia w Krynicy konferencja TRANSEIA 2017.

Wyróżnienie dla Osoby Roku odbiera Filip Grega. Fot. PKD

Partnerzy bezpieczeństwa

W Warszawie po raz ósmy uhonorowane zostały osoby i instytucje zasłużone dla promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Drużyna Europrojektu z pucharem za mistrzostwo Polski. Fot. PKD

Mistrzowski powrót Europrojektu

Pierwsza drużyna gdańskiego Europrojektu zwyciężyła w IV Mistrzostwach Polski Drogowców w siatkówce, pokonując w finale obrońcę tytułu - firmę Skanska. Dla Europrojektu oznacza to odzyskanie mistrzostwa po 3 latach.

fot. Pixabay domena publiczna.

Jak zadbać o bezpieczeństwo motocyklistów?

Choć liczba zabitych na drogach ogólnie spada, więcej jest procentowo ofiar - motocyklistów. ERF i FEMA proponują wspólnie podjęcie działań dla zapobiegania temu zjawisku.

Potwierdzenie statusu PKD w PIARC

PKD otrzymał oficjalne potwierdzenie nadania statusu Komitetu Narodowego PIARC - Światowego Stowarzyszenia Drogowego.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek (z lewej) i marszałek Władysław Ortyl podczas sesji inauguracyjnej II Podkarpackiego Forum Drogowego. Fot. PKD

Rzeszów na europejskim szlaku

Rzeszów ma szanse stać się jednym z ważniejszych węzłów transportowych w Europie - to zdanie kilkakrotnie było wypowiadane podczas II Podkarpackiego Forum Drogowego.

Unibep nowym członkiem wspierającym PKD

Firma Unibep SA z Bielska Podlaskiego przystąpiła do Polskiego Kongresu Drogowego jako członek wspierający. To jedna z czołowych firm budowlanych w kraju i największy eksporter usług budowlanych.