Aktualności

Patronat ministra nad Inicjatywą Akademicką

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit objął honorowym patronatem Inicjatywę Akademicką PKD. Inauguracja zaplanowana jest na 1 października w Ostródzie.

Walne Zebranie Członków PKD 2017. Na zdjęciu od lewej: Przewodniczący  Zebrania Piotr Heinrich i prezes Zarządu Zbigniew Kotlarek

Wizja przyszłości PKD

Strategia "Kongres 2025" przyjęta 27 czerwca wyznacza cele, do których będzie dążyć stowarzyszenie PKD w perspektywie 100. rocznicy Kongresów Drogowych w Polsce.

Most w Wyszogrodzie, początek lat 90. ubiegłego wieku. Fot. Marek Mistewicz

Dzieje mostu w Wyszogrodzie

Barwne dzieje mostu w Wyszogrodzie zostały opisane w książce Marka Mistewicza, wydanej przez IBDiM. 27 czerwca PKD zorganizował spotkanie autorskie poświęcone promocji tej monografii.

Zdobywcy Św. Krzyża. Fot. PKD

Góry Świętokrzyskie zdobyte rowerem

Podczas zakończonego 23 czerwca trzeciego rajdu rowerowego drogowców, kilkadziesiąt osób przejechało przez dwa dni ponad 60 km drogami rowerowymi woj. świętokrzyskiego.

Wiceminister Jerzy Szmit (z lewej) w rozmowie z prezesem PKD Zbigniewem Kotlarkiem i prezesem Budimeksu Dariuszem Blocherem (w środku) przed rozpoczęciem obrad. Fot. PKD

Roboty na drogach nie zabraknie

Weszliśmy w okres dużego natężenia inwestycji infrastrukturalnych. Są znaczne środki finansowe, pytanie czy firmy wykonawcze podołają - mówiono podczas V Kongresu Infrastruktury w Warszawie.

Nowy budynek stanął na tej samej działce, ale nosi inny adres: teraz mieści sie przy ul. Zabytkowej w Gdańsku-Wrzeszczu. Fot. TDG

Gdański Jubilat w nowej siedzibie

Obchodzący 65-lecie powstania Transprojekt Gdański otrzymał podczas II Pomorskiego Forum Drogowego w Gdyni okolicznościową plakietę od Polskiego Kongresu Drogowego.

Panel dyskusyjny na zakończenie sesji na temat modeli zarządzania. Od lewej: dr Sławomir Heller, Andrzej Maciejewski, Iwona Stępień-Pilipczuk. Fot. PKD

Gdynia: jak zmienia się zarządzanie drogami?

Kompleksowe zarządzanie drogami jako cel ewolucji dotychczasowych sposobów zarządzania drogami krajowymi, było głównym tematem zakończonego 9 czerwca w Gdyni II Pomorskiego Forum Drogowego.

Dr inż. Igor Ruttmar objasnia zwiedzającym laboratorium tajniki prowadzonych w nim badań. Fot. PKD

Szwedzi poznają polski asfalt

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa i doświadczenia z asfaltową nawierzchnią długowieczną interesowały członków delegacji Szwedzkiego Forum Asfaltowego podczas spotkania w TPA w Pruszkowie.

Witamy w Kongresie!

Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA SA przystąpiło do Polskiego Kongresu Drogowego w charakterze członka wspierającego.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek przemawia podczas seminarium inaugurującego  INFRAMA. To. Heller Consult/JanZieliński

Jak zarządzać majątkiem drogowym?

Nowoczesna dyscyplina, łącząca wiedzę inżynierską, ekonomiczną i menedżerską - . 15 maja na Politechnice Warszawskiej zainaugurowała działalność Akademia Infrastructure Asset Management.

27 czerwca Walne Zebranie Członków PKD

Zarząd stowarzyszenia na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia podjął uchwałę o zwołaniu Walnego Zebrania Członków Polskiego Kongresu Drogowego na 27 czerwca br.

Prof. Marian Tracz (z lewej) odbiera statuetkę z rąk prezesa PKD Zbigniewa Kotlarka, wiceprezesa Zbigniewa Tabora (zasłonięty) i prof. Antoniego Szydły. Fot. PKD

Prof. Marian Tracz - "Zasłużony dla Sprawy Drogowej"

Prof. Marian Tracz, wybitny naukowiec z obszaru inżynierii ruchu, został kolejnym laureatem honorowego wyróżnienia "Zasłużony dla Sprawy Drogowej", ustanowionego z okazji 90-lecia Kongresów Drogowych w Polsce.

23. drogowe targi w Kielcach

Po raz 23. w Kielcach zorganizowane zostały Targi AUTOSTRADA POLSKA. W odbywającej się w dniach 9-11 maja wystawie uczestniczy przeszło 400 wystawców z 20 krajów.

Uczestnicy debaty (od lewej): wiceminister Jerzy Szmit, zastępca Generalnego Dyrektora DKiA Iwona Stępień-Pilipczuk, prezes Zarządu OIGD Barbara Dzieciuchowicz i wiceprezes PZPB Rafał Sebastian Bałdys.

W dialogu buduje się najlepiej

Podsumowaniu rezultatów dialogu strony rządowej i branży drogowej od opublikowania 'Białej księgi" poświęcona była debata "W dialogu buduje się najlepiej", która odbyła się w 9 maja w Kielcach.

Na zdjęciu (od lewej): S. Hoeller, Z. Tabor, J.Schmidt , Z. Kotlarek, W. Dąbrowski, K. Kondraciuk,  O. Alte-Teigeler, U. Zander, W. Bednorz, L. Rafalski

Kolejny krok ku współpracy z BASt

Trwają kontakty PKD i Instytutu BASt z Niemiec mające na celu rozpoczęcie wspólnych projektów badawczych w obszarze nowoczesnych technologii w drogownictwie.

Forum śląskie mocno międzynarodowe

Z udziałem ponad 190 gości z całej Polski i kilku krajów europejskich obradowało w Piekarach Śląskich V Śląskie Forum Drogownictwa. Rosnąca z każdym rokiem impreza posiada już swoje logo.

15 maja startuje Akademia IAM

15 maja startuje, pod patronatem PKD, Akademia inicjatywy INFRAMA, której celem jest upowszechnienie kompleksowego podejścia do zarządzania infrastrukturą drogową.

Węzeł A1 i A2 koło Strykowa. Fot. GDDKiA Łukasz Jóźwiak

POIiŚ zrealizowany z sukcesem

Do końca 2016 roku oddano do ruchu wszystkie inwestycyjne projekty drogowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Efekty okazały się nawet lepsze od zakładanych.

Plany przebudowy Via Baltica na Litwie. Źródło: prezentacja LAD podczas Podkarpackiego Forum Drogowego 29.06.2016 r., autor: Arunas Rutka

Budowa Via Baltica koło Mariampola

Władze samorządowe Mariampola wydały 6 marca pozwolenie na rozbudowę i dostosowanie do parametrów drogi szybkiego ruchu liczącego 11,5 km odcinka drogi głównej A5 Kowno-Mariampol-Suwałki.

Prezes Zbigniew Kotlarek otwiera obrady Forum w Zakopanem. Fot.PKD

Tegoroczne zamierzenia PKD

Zobacz wypowiedź prezesa Zarządu PKD Zbigniewa Kotlarka na temat kierunków działania stowarzyszenia w 2017 roku. Rozmowa została nagrana podczas Małopolskiego Forum Drogowego.

Fragment ekspozycji Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Fot.PKD

Wesprzyjmy Muzeum Drogownictwa!

Do końca kwietnia każdy może przekazać 1% swojego podatku na rzecz Fundacji prowadzącej Muzeum Drogownictwa i ocalić od zapomnienia piękne zabytki naszej kultury technicznej.

fot. Expo Mazury

Zaproszenie na OSTROAD - wystawę drogową w Ostródzie

Tegorocznemu IV Warmińsko-Mazurskiemu Forum Drogowemu w października w Ostródzie towarzyszyć będzie organizowana po raz pierwszy wystawa techniki drogowej

Prof. Jan Kukiełka: "Zasłużony dla sprawy drogowej"

W trakcie II Lubelskiego Forum Drogowego wychowawca wielu pokoleń drogowców prof. Jan Kukiełka został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Sprawy Drogowej".

Lubelski węzeł drogowy: dzis i jutro

Perspektywy dalszej rozbudowy sieci dróg na Lubelszczyźnie po oddaniu zachodniej obwodnicy Lublina były głównym tematem II Lubelskiego Forum Drogowego, które zakończyło się 3 marca.

Zmarł prof. Józef Judycki

8 lutego zmarł w wieku 71 lat prof. Józef Judycki, wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Gdańskiej. Był znanym i cenionym naukowcem i praktykiem z zakresu nawierzchni drogowych i materiałów.

PKD wznawia współpracę z PIARC

Przedstawiciele Polskiego Kongresu Drogowego rozmawiali 3 lutego z przebywającymi w Warszawie wysłannikami PIARC o włączeniu się PKD w działalność tej największej światowej organizacji drogowej.

PKD i BASt: droga do współpracy

7 lutego delegacje BASt (Federalny Instytut Drogownictwa) i PKD rozmawiały o wspólnych projektach naukowo-badawczych i wdrożeniowych w obszarze technologii nawierzchni asfaltowych i betonowych.

Zakopane w śniegu i samochodach

Perspektywy poprawy dojazdu i wjazdu do Zakopanego były gorącym tematem zakończonego 27 stycznia, w szczycie pięknej tegorocznej zimy, III Małopolskiego Forum Drogowego.

Spotkanie z ministrem J.Szmitem

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit spotkał się 1 lutego z delegacją PKD. Tematem rozmowy były przepisy techniczne w drogownictwie i kontynuacja prac nad optymalizacją inwestycji.

Prof. Ryszard Krystek nie żyje

20 stycznia zmarł prof. Ryszard Krystek, wybitny znawca problematyki inżynierii ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Był jednym z pierwszych uhonorowanych nagrodą "Zasłużony dla Sprawy Drogowej".