Aktualności

Prezentacja Iwony Zielińskiej, ekspertki OIGD. Fot. KZP

Prawo zamówień rok po nowelizacji

Działanie dyrektyw zamówieniowych w systemie krajowym po ponad roku od nowelizacji Prawa zamówień publicznych było tematem konferencji zorganizowanej 11 grudnia przez Grupę Doradczą KZP.

Krynica - Zdrój w promieniach grudniowego słońca. Fot. PKD

Krynica wiedzy o środowisku

Kompleksowym przeglądem problemów na styku transportu oraz budownictwa drogowego i środowiska naturalnego była zakończona 8 grudnia w Krynicy konferencja TRANSEIA 2017.

Wyróżnienie dla Osoby Roku odbiera Filip Grega. Fot. PKD

Partnerzy bezpieczeństwa

W Warszawie po raz ósmy uhonorowane zostały osoby i instytucje zasłużone dla promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Drużyna Europrojektu z pucharem za mistrzostwo Polski. Fot. PKD

Mistrzowski powrót Europrojektu

Pierwsza drużyna gdańskiego Europrojektu zwyciężyła w IV Mistrzostwach Polski Drogowców w siatkówce, pokonując w finale obrońcę tytułu - firmę Skanska. Dla Europrojektu oznacza to odzyskanie mistrzostwa po 3 latach.

fot. Pixabay domena publiczna.

Jak zadbać o bezpieczeństwo motocyklistów?

Choć liczba zabitych na drogach ogólnie spada, więcej jest procentowo ofiar - motocyklistów. ERF i FEMA proponują wspólnie podjęcie działań dla zapobiegania temu zjawisku.

Potwierdzenie statusu PKD w PIARC

PKD otrzymał oficjalne potwierdzenie nadania statusu Komitetu Narodowego PIARC - Światowego Stowarzyszenia Drogowego.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek (z lewej) i marszałek Władysław Ortyl podczas sesji inauguracyjnej II Podkarpackiego Forum Drogowego. Fot. PKD

Rzeszów na europejskim szlaku

Rzeszów ma szanse stać się jednym z ważniejszych węzłów transportowych w Europie - to zdanie kilkakrotnie było wypowiadane podczas II Podkarpackiego Forum Drogowego.

Unibep nowym członkiem wspierającym PKD

Firma Unibep SA z Bielska Podlaskiego przystąpiła do Polskiego Kongresu Drogowego jako członek wspierający. To jedna z czołowych firm budowlanych w kraju i największy eksporter usług budowlanych.

PKD rekomenduje

Poza organizowanymi przez siebie konferencjami, Polski Kongres Drogowy patronuje ważnym dla środowiska wydarzeniom lub rekomenduje inne inicjatywy programowe. Oto szczegóły kilku takich, wartych zainteresowania, propozycji

16 drużyn powalczy w Giżycku

16 drużyn i 250 uczestników weźmie udział w IV Mistrzostwach Polski Drogowców w siatkówce, które rozegrane zostaną w listopadzie w Giżycku. To kolejne rekordy tej imprezy.

Obrady Rady PIARC toczyły się w siedzibie Federalnego Minsterstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w Bonn. Fot. PKD

PKD Komitetem Narodowym PIARC

Polski Kongres Drogowy został uznany za Komitet Narodowy PIARC - zdecydował 25 października Komitet Wykonawczy tej najważniejszej organizacji drogowej na świecie.

Drogowy poligon doświadczalny BASt

18 października otwarty został poligon demonstracyjny, badawczy i kalibracyjny niemieckiego instytutu BASt. Wiceprezes PKD Zbigniew Tabor wręczył szefowi BASt prof. Strickowi list gratulacyjny.

Wystawę otworzyli (od prawej): prezes PKD Zbigniew Kotlarek, zastępca dyrektora GDDKiA Iwona Stępień-Kotlarek oraz członek Zarządu woj. warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. Fot. PKD

Udany debiut OSTROAD

25 wystawców w ciągu dwóch dni zaprezentowało się podczas pierwszej edycji wystawy techniki drogowej OSTROAD, która towarzyszyła IV Warmińsko-Mazurskiemu Forum Drogowemu w Ostródzie.

Karol Markowski - zastępca dyrektora Oddziału GDDKiA w Gdańsku podczas wystąpienia w Ostródzie. fot. PKD

Utrzymanie dróg to rosnący biznes

Potrzeby i zamierzenia zarządców oraz potencjał rynku w zakresie utrzymania dróg były głównym tematem październikowej konferencji i towarzyszącej wystawy podczas IV Forum Drogowego w Ostródzie.

Mecz dużyn ZDW Olsztyn II z Transprojektem Gdańskim w 2016 r. Fot. PKD

PZPS: turniej w Giżycku oficjalnymi Mistrzostwami Polski

Rozgrywane w Giżycku turnieje drogowców zostały uznane przez Polski Związek Piłki Siatkowej za oficjalne Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Najbliższe zawody rozegrane zostaną 17-19 listopada.

Dyr. Waldemar Królikowski na czele parady sadzącej drzewa nad jeziorem w Ostródzie

Zielone IV Forum

Rekordowa liczba 230 uczestników wzięła udział w zakończonym 3 października w Ostródzie IV Warmińsko-Mazurskim Forum Drogowym, poświęconym utrzymaniu dróg oraz zieleni przydrożnej.

Samochód Tesla w barwach firmy 3M cieszył sie dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Fot. PKD

Autonomiczna przyszłość ruchu na drogach

„Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” była tematem międzynarodowej konferencji, która odbyła się 19 września w Warszawie.

Prowadzący obrady dyrektorzy: Wojciech Waluś (Bielsko-Biała) i Piotr Tyczyński (stoi) z Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu. Fot. PKD)

Miejscy drogowcy w Jeleniej Górze

Jak co dwa lata, drogowcy miejscy spotkali się na swoim Zjeździe. Gospodarzem rozpoczętego 13 września spotkania jest miasto Jelenia Góra.

Obwodnica Pawłowic na DW 933. Fot. ZDW w Katowicach

Aktualizacja Wytycznych Technicznych ZDW w Katowicach

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach opublikował zaktualizowane Wytyczne Techniczne 2017. Mogą być one stosowane także przez innych zarządców dróg publicznych.

Będą wyczekiwane zmiany w przepisach technicznych

Po niemal 20 latach od wydania najważniejszych przepisów technicznych w drogownictwie, MIB szykuje się do zmiany rozporządzenia o warunkach technicznych dla dróg publicznych. Postępują także prace nad standaryzacją obiektów mostowych.

Zarejestruj się na Zimowy Kongres Drogowy 2018!

Ruszyła rejestracja uczestników Zimowego Kongresu Drogowego Gdańsk 2018. To największe światowe spotkanie branży drogowej poświęcone zimowemu utrzymaniu.

Projektanci rozmawiali z Zamawiającym

Kolejnym krokiem w stronę lepszej współpracy służb inwestorskich GDDKiA i firm projektowych stało się spotkanie konsultacyjne z tym środowiskiem, które odbyło się 19 lipca w Warszawie, na prośbę PKD.

GDDKiA i inżynierowie nadzoru: spotkania mają sens

Uzależnienie wynagrodzenia dla konsultantów od postępów w realizacji kontraktu oraz procedury w przetargach były tematem spotkania szerokiego kierownictwa GDDKiA z przedstawicielami środowiska.

Marceli Bochenek (w środku) odbiera statuetkę

Marceli Bochenek: Zasłużony dla Sprawy Drogowej

Marceli Bochenek - twórca i wieloletni kierownik Muzeum Drogownictwa w Szczucinie został uhonorowany wyróżnieniem "Zasłużony dla Sprawy Drogowej" przez Polski Kongres Drogowy.

Patronat ministra nad Inicjatywą Akademicką

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit objął honorowym patronatem Inicjatywę Akademicką PKD. Inauguracja zaplanowana jest na 1 października w Ostródzie.

Walne Zebranie Członków PKD 2017. Na zdjęciu od lewej: Przewodniczący  Zebrania Piotr Heinrich i prezes Zarządu Zbigniew Kotlarek

Wizja przyszłości PKD

Strategia "Kongres 2025" przyjęta 27 czerwca wyznacza cele, do których będzie dążyć stowarzyszenie PKD w perspektywie 100. rocznicy Kongresów Drogowych w Polsce.

Most w Wyszogrodzie, początek lat 90. ubiegłego wieku. Fot. Marek Mistewicz

Dzieje mostu w Wyszogrodzie

Barwne dzieje mostu w Wyszogrodzie zostały opisane w książce Marka Mistewicza, wydanej przez IBDiM. 27 czerwca PKD zorganizował spotkanie autorskie poświęcone promocji tej monografii.

Zdobywcy Św. Krzyża. Fot. PKD

Góry Świętokrzyskie zdobyte rowerem

Podczas zakończonego 23 czerwca trzeciego rajdu rowerowego drogowców, kilkadziesiąt osób przejechało przez dwa dni ponad 60 km drogami rowerowymi woj. świętokrzyskiego.

Wiceminister Jerzy Szmit (z lewej) w rozmowie z prezesem PKD Zbigniewem Kotlarkiem i prezesem Budimeksu Dariuszem Blocherem (w środku) przed rozpoczęciem obrad. Fot. PKD

Roboty na drogach nie zabraknie

Weszliśmy w okres dużego natężenia inwestycji infrastrukturalnych. Są znaczne środki finansowe, pytanie czy firmy wykonawcze podołają - mówiono podczas V Kongresu Infrastruktury w Warszawie.

Nowy budynek stanął na tej samej działce, ale nosi inny adres: teraz mieści sie przy ul. Zabytkowej w Gdańsku-Wrzeszczu. Fot. TDG

Gdański Jubilat w nowej siedzibie

Obchodzący 65-lecie powstania Transprojekt Gdański otrzymał podczas II Pomorskiego Forum Drogowego w Gdyni okolicznościową plakietę od Polskiego Kongresu Drogowego.