Aktualności

Śląskie Forum Drogownictwa tro jedna z tych imprez PKD, które cieszą się nieodmiennym zainteresowaniem. Fot. PKD

2019: bogaty kalendarz imprez

Popularne fora regionalne na Śląsku oraz Warmii i Mazurach, sprawdzone imprezy sportowe i kolokwia eksperckie – to filary oferty programowej PKD na rok 2019, którą Zarząd zatwierdził 12 grudnia.

Końcowym akcentem warsztatów było zaprezentowanie wniosków wypracowanych w grupach roboczych. Fot. Anna Rogalińska, viaexpert

Polscy i niemieccy drogowcy na roboczym spotkaniu w Szczecinie

„Chcemy dzielić się doświadczeniami i uczyć od siebie” - zadeklarowali uczestnicy polsko - niemieckiej konferencji ekspertów z dziedziny drogownictwa, która obradowała 5-7 grudnia br. w Szczecinie.

Budowa drogi S17 w woj. lubelskim. Fot. GDDKiA

Do zakochania w betonie jeden krok

Doświadczenia Zamawiającego oraz generalnych wykonawców z budowy drogi S17 z Kurowa do węzła „Lubelska” były 29 listopada tematem specjalnej sesji II Lubelskiej Konferencji Techniki Drogowej.

Ekipa PKD TV nagrywa rozmowę z dyr. Cezarym Łysenką z Budimeksu. Fot. PKD

Ruszył kanał PKD TV

Relacja z zawodów siatkarskich w Giżycku to pierwszy materiał filmowy, zrealizowany pod marką PKD TV. Można go obejrzeć na właśnie uruchomionym oficjalnym kanale Kongresu na platformie YouTube.

Uczestnicy debaty firm utrzymaniowych w czerwcu 2018 r. w Sopocie. fot. PKD

Branża utrzymaniowa chce dłuższych i indeksowanych umów

Polski Kongres Drogowy przesłał do Ministerstwa Infrastruktury, w imieniu firm utrzymaniowych, wystąpienie z propozycjami udoskonalenia systemu „utrzymaj standard”.

Otwarcie konferencji na Politechnioce Lubelskiej. Przemawia prorektor prof. dr hab. Annba Halicka. Fot. PKD

Drogi tańsze i/czy trwalsze?

Podbudowy, wzmocnienia gruntu oraz nawierzchnie betonowe na drogach krajowych i lokalnych były głównymi tematami zakończonej 29 listopada II Lubelskiej Konferencji Techniki Drogowej.

Jeden z alpejskich tuneli. Fot. Pixabay

O tunelach w Lyonie

Światowe Stowarzyszenie Drogowe PIARC wraz z Francuskim Komitetem Narodowym zorganizowały w Lyonie seminarium tunelowe z udziałem ponad 300 uczestników z 40 krajów.

Wręczenie pucharu Mistrzom Polski z Europrojektu. Fot. PKD

Europrojekt obronił drogowe mistrzostwo

Europrojekt Gdańsk jako pierwsza drużyna zdołał obronić tytuł Mistrza Polski Drogowców w siatkówce. W finale pokonał odwiecznego rywala – Transprojekt Gdański 2:0.

otwarcie posiedzenia organów PIARC w Jokohamie. Fot. piarc.org

Doroczne spotkanie PIARC

Coroczne statutowe posiedzenie organów Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC: Rady i Komitetu Wykonawczego odbyło się w końcu października w japońskim miescie Jokohama

Praga gospodarzem Światowego Kongresu Drogowego 2023

27 Światowy Kongres Drogowy odbędzie się w Pradze – postanowili członkowie Rady Światowego Stowarzyszenia Drogowego PIARC. Stolica Czech wygrała rywalizację z Sydney i Kuala Lumpur.

Zmiany w metodzie oceny hałasu: opinia PKD

PKD przesłał do Ministerstwa Środowiska opinię do projektu ustawy zmieniającej zasady wykonywania map akustycznych do celów inwestycyjnych.

Mocny głos w sprawie bezpieczeństwa na drogach

W chorwackim Dubrowniku 24 października zakończyła się Europejska Konferencja Drogowa, którą współorganizowała Federacja Drogowa UE ERF. Jednym z głównych tematów było bezpieczeństwo na drogach.

26. Światowy Kongres Drogowy Abu Zabi 2019

Najbliższy Światowy Kongres Drogowy obradować będzie w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w dniach 6-10 października 2019 r. Rejestracja uczestników potrwa do końca września 2019 r.

11 października – Światowy Dzień Drogi

11 października obchodzony jest Światowy Dzień Drogi. Został on proklamowany na pamiątkę otwarcia w tym właśnie dniu w 1908 roku pierwszego Światowego Kongresu Drogowego w Paryżu.

Prezes PKD Zbigniew Kotlarek i prezes Słowackiego Towarzystwa Drogowego Jan Szedivy podczas inauguracji konferencji

Drogi łączą przyjaciół

Pod takim hasłem 3-5 października odbyła się konferencja integracyjna drogowców Polski, Czech i Słowacji. Komitety narodowe PIARC tych krajów będą organizować kolejne wspólne przedsięwzięcia.

Piłkarze Krakowa (w niebieskim koszulkach) i Pardubic dziękują sobie za walkę w finale. Fot. PKD

ZDW Kraków wygrywa po karnych

Drużyna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie zwyciężyła w pierwszym turnieju piłkarskim administracji drogowych Polski, Czech i Słowacji, który rozegrany został 4 października w Lipowej k. Żywca.

25-lecie firmy GZD (Giera)

Rodzinna firma GZD (Giera Znaki Drogowe) obchodzi jubileusz 25 lat działalności. Obchody tego święta były jednym z punktów programu V Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego w Rynie.

Obrady otworzyli: wiceprezes Zarządu PKD Zbigniew Tabor (z prawej) i dyrektor ZDW w Olsztynie Waldemar Królikowski. Fot PKD

Drogi przyszłości prowadzą z Rynu

Przyszłość dróg, technologii ich budowy i zmieniające się potrzeby użytkowników wymuszane przez postęp techniczny w motoryzacji zdominowały problematykę V Warmińsko-Mazurskiego Forum Drogowego, które zakończyło się 25 września w Rynie.

Droga przyszłości prawie gotowa... Fot: PKD

Wielkie budowanie w Olsztynie

Kilkaset dzieci wybudowało makietę drogi przyszłości podczas pikniku edukacyjnego 23 września na olsztyńskim Starym Mieście. Piknik zainaugurował V Warmińsko-Mazurskie Forum Drogowe.

Ceremonia zamknięcia Kongresu. Po lewej Zbigniew Kotlarek prezes PKD, z prawej Claude van Rooten, prezydent PIARC. Fot. PKD

Końcowy raport z Kongresu Zimowego

linkhttp://onet.plGotowy jest raport końcowy i opracowane materiały XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego Gdańsk 2018.

Górska droga w Abu Dhabi. fot. Pixabay

Konkurs na referat na Kongres PIARC w Abu Dhabi

“Łączenie kultur – wzmocnienie gospodarki” to hasło Światowego Kongresu Drogowego 2019. Do 30 września można zgłaszać propozycje (abstrakty) referatów. Najlepsze polskie propozycje będą nagrodzone.

Stolica Turyngii Erfurt gościła w tym roku uczestników Niemieckiego Kongresu Dróg i Komunikacji. fot. PKD

Przedstawiciele PKD na Kongresie FGSV

W zakończonym 14 września w Erfurcie Niemieckim Kongresie Dróg i Komunikacji brali udział przedstawiciele PKD. FSGV i PKD współpracują od wielu lat w dziedzinie wiedzy technicznej w drogownictwie.

Prace na wiadukcie W21 na drodze S7 niedaleko Kazimierzowa. Fot.PKD

Asfalt lany: czy to już renesans?

Stosowanie asfaltu lanego było tematem kolokwium technicznego, które zakończyło się 7 września w Cedrach Wielkich koło Gdańska. Uczestnicy obejrzeli układanie takiej nawierzchni na budowie drogi S7.

Kalendarz wydarzeń PKD w 2019 roku

Znane są już daty kluczowych wydarzeń PKD w roku 2019. Będziemy kontynuować popularne Fora Drogowe w regionach, a także organizować seminaria i kolokwia eksperckie, umożliwiające transfer wiedzy.

Słynna Szosa Transfogaraska w Rumunii. Fot. Pixabay

XV Rumuński Kongres Dróg i Mostów

Rumuński Komitet Narodowy PIARC wraz z Rumuńskim Stowarzyszeniem Dróg i Mostów zapraszają na XV Rumuński Krajowy Kongres Dróg i Mostów, 2018 r., który odbędzie się w Iasi (Jassy) 19-22 września.

Marko WIeland. Fot. Anna Rogalińska viaexpert.pl

Przyszłość dróg betonowych

Recykling nawierzchni betonowych, elementy prefabrykowane do szybkich napraw nawierzchni, metody teksturowania nawierzchni – to główne kierunki niemieckich badań w obszarze dróg betonowych.

Mecz ZDW Olsztyn z ZDW Białystok w roku 2017. Fot. PKD

Siatka w Giżycku – czy potrzebne są zmiany?

Analiza ankiet z mistrzostw drogowców w siatkówce pokazuje, że ich formuła się sprawdza. Uwagi będą wzięte pod uwagę podczas tegorocznych zawodów, które odbędą się w Giżycku od 16 do 18 listopada.

Ruch uliczny w Pekinie. Fot. Pixabay

PIARC zaprasza do debaty: Drogi, które ratują życie

Międzynarodowe Seminarium "Bezpieczniejsze drogi, które ratują życie: wkład PIARC w cele i inicjatywy ONZ" potrwa od 17 do 19 października 2018 r. w Pekinie.

Zarządzanie majątkiem drogowym – wiodący temat na całym świecie

Światowe Stowarzyszanie Drogowe PIARC w dniach od 29 do 31 października w Petaling Jaya w Malezji zorganizuje międzynarodowe seminarium na temat zarządzania majątkiem (asset managemet).

Wyjazd techniczny na niemieckie autostrady

Dzięki współpracy PKD i Instytutu BAST grupa polskich drogowców zapoznała się z praktycznym stosowaniem technologii grindingu i groovingu na nieieckich betonowych autostradach.